34095275daeee3af374d.jpg
Robotyka nauką przyszłości

Technologiczne innowacje w sali Omega Centrum Kongresowego

22 października 2019
Podczas Salonu Technologii i Wyposażenia Edukacji odbywającego się w Centrum Kongresowym Targów Kielce rozmawiano o innowacyjnych technologiach, które coraz częściej obecne są w życiu człowieka.

„Robotyka nauką przyszłości” pod takim hasłem odbył się wykład dr hab. inż. Pawła Łaski, eksperta Politechniki Świętokrzyskiej w dziedzinie mechatroniki i budowy maszyn w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Podczas swojej prelekcji dr hab. inż. Paweł Łaski mówił o tym, że roboty coraz częściej stają się ważne dla ludzi w codziennym życiu: - Ta robotyka czy tego chcemy, czy nie będzie wkraczała w nasze życie. Nie możemy się buntować. My mamy uzupełniać się z robotami. One mają nas wyręczać w czynnościach trudnych, monotonnych, ciężkich.  

Roboty towarzyszą nam na co dzień ale wykorzystywane są także w celu odkrywania miejsc niezdobytych przez człowieka. Przestrzeń kosmiczna to idealne miejsce na wykorzystanie wszystkich możliwości technicznych łazików marsjańskich: - Musimy mieć urządzenia, które pozwalają na eksplorowanie tych terenów. Oczywiście koła studenckie nie są w stanie konkurować z agencjami typu NASA. Chodzi tutaj jednak o wykształcenie kadry inżynierskiej, ludzi, którzy w przyszłości będą w stanie budować obiekty, pojazdy, które mam nadzieję zasiedlą choćby Marsa – mówił ekspert Politechniki Świętokrzyskiej, dr hab. inż. Paweł Łaski.

Warto podkreślić, że polscy konstruktorzy coraz częściej używają do budowy maszyn innowacyjnych technologii, w tym lekkich i niezwykle wytrzymałych materiałów.

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania wyników, jakie na arenie światowej w dziedzinie konstrukcji maszyn zdobywa Politechnika Świętokrzyska. Jedne z pierwszych zawodów, w których uczestniczyli członkowie koła Politechniki Świętokrzyskiej odbyły się w Podzamczu Chęcińskim w 2014 roku. Była to edycja europejska, gdzie reprezentanci ziemi świętokrzyskiej zajęli drugie miejsce. Równolegle odbywają się takie same zawody w Stanach Zjednoczonych, na pustyni Utah. W 2019 roku drużyna Politechniki Świętokrzyskiej zajęła na nich pierwsze miejsce, pokonując drużyny z całego świata.

(AO)

 

{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy