aktualnosci-sacroexpo2010-otwarcie.jpg
Otwarcia targów i konferencji dokonał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego

Targi SACROEXPO i debiutujące EXPOSITIO ruszyły

14 czerwca 2010
Wystawy i towarzyszące im konferencje uroczyście otworzył JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski

Gościem honorowym jednych z największych targów sztuki sakralnej w Europie SACROEXPO 2010 jest arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, długoletni osobisty sekretarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. W swoim inaugurującym wystawy i konferencje przemówieniu Jego Ekscelencja podkreślił, że to dla niego zaszczyt, iż może uczestniczyć w kieleckiej wystawie. – To ważne, że w Polsce możemy poszczycić się dziełami sztuki sakralnej tworzonymi z tak niezwykłym kunsztem. To w Kielcach oglądać możemy wynik bogactwa naszej wiary. SACROEXPO potwierdza, że Kościół katolicki jest mecenasem sztuki. Targi promują artystów i rzemieślników, których efekty pracy nierozerwalnie związane są Bogiem.

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kosciołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów to miejsce, które na przestrzeni jedenastu lat stało się jednym z najważniejszych dla branży sakralnej w Europie. Każdego roku wystawę odwiedzają znane osobistości. Dotychczas gościliśmy na niej przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury arcybiskupa Gianfranco Ravasi, fotografa papieża Jana Pawła II Arturo Mari, arcybiskupa metropolitę krakowskiego Stanisława Dziwisza, Patriarchę Prawosławnego abp Sawę. Od lat SACROEXPO odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa w 2010 r. zgromadziła ponad 300 wystawców z 16 państw. To także miejsce spotkania architektów. IX Międzynarodowa Konferencja Kościoły Naszych Czasów zgromadziła ponad 100 uczestników.

W tym roku wystawie towarzyszy po raz pierwszy Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO - impreza dedykowana firmom oferującym produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków. Stały rozwój tej dziedziny wymaga dostępu do wiedzy na temat nowoczesnych technologii i najnowszych produktów. W ramach targów odbywa IV Międzynarodowa Konferencja Muzealników MUZEA NASZYCH CZASÓW, gromadząca ponad 100 dyrektorów i decydentów muzealnictwa. Jest to również miejsce integracji środowiska muzealników.