Obuwniki.jpeg

Storczyki które można uprawiać w ogrodzie

08 maja 2020
Sprzedający na kiermaszu OGRÓD i TY zaskoczą mieszkańców Kielc wyjątkowymi roślinami. Wśród nich- obuwniki łatwe w uprawie i odporne na mrozy storczyki.

Nietuzinkowych kwiatów będzie mnóstwo! Kielecki kiermasz odwiedzi jedyny w Polsce producent obuwników. 

  obuwniki 3 o i t.jpg [535.15 KB]              obuwniki 2 o i t.JPG [259.31 KB]                    obuwniki 3 o i t.jpg [535.15 KB]                                 obuwniki o i t.jpeg   
Co to za kwiaty?
Obuwiki (Cypripedium) to unikatowa grupa bylin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym kwiatom, przypominającym bucik z zaokrąglonym noskiem. Chociaż wyglądają egzotycznie, mogą być uprawiane z sukcesem w rejonach, gdzie przez kilka zimowych miesięcy panują chłody, a więc również w Polsce.

Większość gatunków obuwików występuje w 4. strefie mrozoodporności - rośliny te wytrzymują mrozy sięgające nawet -35°C. Obuwiki to obok azjatyckich bletilli i europejskich kukułek najłatwiejsze w uprawie storczyki gruntowe. W polskiej florze, gdzie naliczono ok. 50 gatunków rodzimych storczyków, mamy tylko jeden z rodziny obuwików - obuwik pospolity (Cypripedium calceolus). Jest to gatunek o ogromnym zasięgu: od północnych rejonów Norwegii po wschodnie rubieże Syberii. Na wschodnich krańcach Białorusi zaczyna się zasięg kolejnych europejskich obuwików: C. macranthos i C. guttatum. Ojczyzną pozostałych są Ameryka Północna, górskie prowincje Chin oraz pasma Himalajów i Karakorum.

                                                           obuwniki 5 o i t.jpg [986.90 KB]

Zapraszamy 16 maja (sobota) do Targów Kielce. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Opłata za parking 5 zł. Bez ograniczenia czasowego

 

Polecane aktualności
27 lipca 2020
Pierwszy raz w historii wydarzenia zostanie wybudowany dom modułowy. Już 22 i 23 sierpnia będzie można obejrzeć go w Targach Kielce
14 maja 2020
Jak dojechać komunikacją miejską na kiermasz?
08 maja 2020
Otwieramy ogrody w Targach Kielce! Wielki kiermasz ogrodniczy w Targach Kielce na dzień po Zimnej Zośce wydaje się idealnym czasem na zakupy do ogrodu. Organizator wystaw przygotował miejsca między innymi dla producentów sadzonek, mebli ogrodowych, zapewniając im zainteresowanie kupujących w komfortowych warunkach. 16 maja na terenie centrum wystawienniczego znajdą coś dla siebie wszyscy miłośnicy zieleni i działkowych dodatków!
08 maja 2020
Kiermasz OGRÓD i TY to nie tylko okazja to zaopatrzenia się w rośliny i kwiaty. To także szansa na skorzystanie z oferty usług lokalnych przedsiębiorców, np. Zakłądu Usług Studziennych.