Fotowoltaika.png

Program Mój Prąd

09 listopada 2020
W ostatnim czasie branża fotowoltaiczna przeżywa boom. Coraz więcej firmy, ale także osób prywatnych decyduje się na montaż paneli, które dają nie tylko oszczędność finansową, ale są także ekologicznym rozwiązaniem, chroniącym środowisko. Najnowsze rozwiązania z dzieciny fotowoltaiki można zobaczyć na targach ENEX w Kielcach, a dofinansowanie na instalacje można uzyskać dzięki programowi Mój Prąd.

Program Mój Prąd to jeden z największych programów finansujących montaż paneli fotowoltaicznych. Został ogłoszony pod koniec sierpnia 2019 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu wynosi 1 miliard złotych, co pozwoli na budowę nawet 200 tysięcy instalacji. Program cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy obawiają się, czy ta kwota wystarczy do zrealizowania wszystkich wniosków.

Morze wniosków

Nabór wniosków do programu trwa do 18 grudnia 2020 r. Organizatorzy informują, że w ostatnich tygodniach spływa coraz więcej wniosków, nawet 1000 jednego dnia. Jednak, jak zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska,  wszystkie złożone na czas wnioski będą rozpatrzone, ale ze względu na ich liczbę wypłata może nastąpić dopiero w przyszłym roku.

Pod koniec października do NFOŚiGW wpłynęło 178 482 wnioski, na łączną kwotę 892 410 000 zł (liczba odrzuconych wniosków to 3937 na kwotę 19 685 000 zł). 86 546 wniosków już otrzymała dofinansowanie na realizację instalacji. Do wykorzystania pierwszej edycji programu zostało jeszcze ok. 108 mln zł  z miliardowego budżetu. 

Nowa edycja programu

Ministerstwo planuje ogłoszenie kolejnej edycji programu. Jej start zapowiadany jest przed 18 grudnia. Program będzie jednak nieco zmodyfikowany. Oprócz fotowoltaiki pojawią się ładowarki do samochodów elektrycznych czy magazyny energii. Do zapoznania nie tylko z panelami, ale także magazynami energii czy ładowarkami samochodowymi zachęcają organizatorzy targów ENEX – największego wydarzenia branży Odnawialnych Źródeł Energii.

(MBr)

Polecane aktualności
01 marca 2021
W Malkowicach (woj. świętokrzyskie) rozpoczął się montaż pierwszego z dziesięciu wiatraków, które tworzyć będą jedną z największych farm wiatrowych w województwie. Szacuje się, inwestycja może być warta około 150 milionów złotych.
18 lutego 2021
Targi Enex to największe w Polsce wydarzenie dedykowane branży odnawialnych źródeł energii. Towarzyszące mu targi 4Insulation to także jedyna w Polsce wystawa skupiająca się wokół izolacji przemysłowych. Pojawienie się firmy na tych wydarzeniach to gwarancja sukcesu. Rozumiemy jednak, że to duży koszt, dlatego podpowiadamy: skorzystaj z dofinansowania klastra LTPP.
05 lutego 2021
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszy etap konkursu na opracowanie samochodów dostawczych o napędzie elektrycznym zasilanym z sieci lub ogniw paliwowych wodorowych. WysokieNapiecie.pl jako pierwsze publikuje wizualizacje czterech zwycięskich projektów.
26 stycznia 2021
LONGi to jeden z wiodących na świecie producentów paneli fotowoltaicznych. 26 stycznia chińskie przedsiębiorstwo podpisało umowę z jednym z największych dystrybutorów firmą KENO, z siedzibą w Gliwicach. Spółka od lat jest jednym z wystawców targów Enex.
14 stycznia 2021
14 stycznia ruszyła rejestracja dla osób, które chcą odwiedzić targi ENEX, które już 28 kwietnia rozpoczną się w Targach Kielce. Ta największa w Polsce wystawa energii odnawialnej co roku przyciąga tysiące zwiedzających z branży.
11 stycznia 2021
Tylko 32 proc. Gmin w Polsce zawarło porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki w wodnej w ramach programu „Czyste Powietrze” podaje Polski Instytut Ekonomiczny. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.
17 grudnia 2020
Największe w Polsce targi odnawialnych źródeł energii i energetyki tradycyjnej tym razem odbędą się 28 i 29 kwietnia. Gwarantujemy, jednak, że nowy termin nie wpłynie na poziom wystawy.
02 grudnia 2020
W 2020 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce sięgnęła 375 tys.. Ich moc przekroczy 2,5 GW, a produkcja szacowana jest na 1,5 proc. zużywanej w Polsce energii elektrycznej - wynika z raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej (SBF) POLSKA PV.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy