Fotowoltaika.png

Program Mój Prąd

09 listopada 2020
W ostatnim czasie branża fotowoltaiczna przeżywa boom. Coraz więcej firmy, ale także osób prywatnych decyduje się na montaż paneli, które dają nie tylko oszczędność finansową, ale są także ekologicznym rozwiązaniem, chroniącym środowisko. Najnowsze rozwiązania z dzieciny fotowoltaiki można zobaczyć na targach ENEX w Kielcach, a dofinansowanie na instalacje można uzyskać dzięki programowi Mój Prąd.

Program Mój Prąd to jeden z największych programów finansujących montaż paneli fotowoltaicznych. Został ogłoszony pod koniec sierpnia 2019 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu wynosi 1 miliard złotych, co pozwoli na budowę nawet 200 tysięcy instalacji. Program cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy obawiają się, czy ta kwota wystarczy do zrealizowania wszystkich wniosków.

Morze wniosków

Nabór wniosków do programu trwa do 18 grudnia 2020 r. Organizatorzy informują, że w ostatnich tygodniach spływa coraz więcej wniosków, nawet 1000 jednego dnia. Jednak, jak zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska,  wszystkie złożone na czas wnioski będą rozpatrzone, ale ze względu na ich liczbę wypłata może nastąpić dopiero w przyszłym roku.

Pod koniec października do NFOŚiGW wpłynęło 178 482 wnioski, na łączną kwotę 892 410 000 zł (liczba odrzuconych wniosków to 3937 na kwotę 19 685 000 zł). 86 546 wniosków już otrzymała dofinansowanie na realizację instalacji. Do wykorzystania pierwszej edycji programu zostało jeszcze ok. 108 mln zł  z miliardowego budżetu. 

Nowa edycja programu

Ministerstwo planuje ogłoszenie kolejnej edycji programu. Jej start zapowiadany jest przed 18 grudnia. Program będzie jednak nieco zmodyfikowany. Oprócz fotowoltaiki pojawią się ładowarki do samochodów elektrycznych czy magazyny energii. Do zapoznania nie tylko z panelami, ale także magazynami energii czy ładowarkami samochodowymi zachęcają organizatorzy targów ENEX – największego wydarzenia branży Odnawialnych Źródeł Energii.

(MBr)

Polecane aktualności
20 listopada 2020
W kwietniu tego roku Minister klimatu Michał Kurtyka powołał Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki. Będzie to organ opiniodawczy i doradczy ministra właściwego do spraw klimatu oraz energii.
19 listopada 2020
Sektor Odnawialnych Źródeł Energii to jeden z najszybciej rosnących rynków na świecie. Jego wartość szacowana jest na biliony dolarów. Najnowsze rozwiązania branży można znaleźć na największym wydarzeniu OZE – targach ENEX.
06 listopada 2020
W miniony czwartek, 5 listopada podpisano umowę w Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ze spółką PGE Energia Odnawialna mającą na celu sfinalizowanie projektu budowy instalacji fotowoltaicznych.
23 października 2020
Wrzesień od lat był dla pracowników Targów Kielce bardzo pracowitym miesiącem. Sytuacja epidemiologiczna w kraju dołożyła pracy załodze kieleckiego ośrodka – część wystaw planowanych na wiosnę 2020 roku obyła się właśnie we wrześniu. Co o wystawach mówią wystawcy? Jak oceniają przygotowanie targów? Czy w halach jest bezpiecznie?
08 października 2020
Pod koniec sierpnia po polskich drogach jeździło już blisko 14 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W pierwszych miesiącach 2020 roku nastąpił prawdziwy boom na zakup takich aut, a w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku wzrost szacuje się na blisko 90%.
21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.
05 sierpnia 2020
Z badań przeprowadzonych przez Polską Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że branża pomp ciepła w Polsce dobrze prosperowała przez okres ograniczeń, które zostały wprowadzone w czasie pandemii Covid 19. W lutym 2021 roku odbędzie się już 24 edycja Targów ENEX, podczas których będzie możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją na rynku OZE.
23 lipca 2020
Elektryfikacja podstawą przyszłości transportu, ogrzewnictwa i ciepłownictwa w Unii Europejskiej. Jakie będą konsekwencje dla Polski?
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy