3114858577cebe7176a2.jpg
Coraz większe zainteresowanie kupnem nowoczesnego sprzętu rolniczego przez ukraińskich rolników jest dobrą wróżbą dla firm z Polski chcących nawiązać współpracę z przedstawicielami tego sektora.

Popyt na maszyny rolnicze na Ukrainie coraz większy

06 lipca 2016
Zapotrzebowanie na ciągniki, kombajny i urządzenia rolnicze dobrą wróżbą dla targów EuroAgro we Lwowie

Ponad 200 milionów dolarów zainwestowano w transport traktorów na Ukrainę od początku 2016 roku. Już wiadomo, że to o 21,6 miliona dolarów więcej niż za cały 2015 rok - przedstawia Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy. W nowoczesne maszyny rolnicze inwestują gospodarstwa zarówno o wysokim areale powyżej 2-3 tys. hektarów, jak i te o wielkości poniżej 1 tys. hektarów. 

Ukraińska gospodarka, choć dziś w bardzo złym stanie, ma wielki potencjał. To dzięki świetnym wynikom rolnictwa PKB kraju jest na plusie. "To jedyny dział gospodarki kraju, który oparł się zapoczątkowanej w połowie 2012 roku recesji" - zauważa Ośrodek Studiów Wschodnich w analizie na temat transformacji ukraińskiego rolnictwa. Jedne z najbardziej żyznych gleb na świecie i klimat sprzyjający rolnictwu nie rozwiązują jednak problemu braku odpowiedniego sprzętu, który wpłynie na zwiększenie produkcji.

Ostatnie półrocze pokazuje, że powoli sytuacja na rynku maszyn rolniczych na Ukrainie ulega zmianie. Odnotowuje się wzrost popytu na traktory, kombajny i sprzęt rolniczy. To dobra informacja szczególnie dla zachodnich producentów.

Dobra passa dla importerów maszyn rolniczych na Ukrainę

W ciągu pięciu miesięcy 2016 roku kwota importu ciągników na Ukrainę wyniosła 208,3 mln dolarów.  To tylko o 21,6 mln dol. mniej,  niż za cały 2015 rok, kiedy wyniosła 229,9 mln dol. Taka kwota została przedstawiona przez Państwową Służbę Fiskalną Ukrainy. Podobną tendencję zwyżkową można zaobserwować również w innych segmentach techniki rolniczej. Według danych Państwowej Służby Fiskalnej, w ciągu 12 miesięcy zeszłego roku Ukraina importowała maszyny i urządzenia do zbierania plonów, sortowania oraz składowania na sumę 176,9 mln dol., natomiast w ciągu 5 miesięcy tego roku kwota ta wyniosła już 153,1 mln dol.

Nawet mniejsze gospodarstwa modernizują swoje zasoby sprzętowe

Jak czytamy na ukraińskim portalu rolniczym agravery.com rolnicy inwestują już nie tylko w sam sprzęt, ale szukają nowoczesnej technologii. Nie obawiają się zakupić droższych maszyn znanych w branży producentów.

- Naszymi głównymi nabywcami w ostatnim czasie były duże firmy, które kupowały potężne traktory i kombajny. Rolnicy przeważnie wybierali modele białoruskie i rodzime. Ale trzy lata temu wśród niewielkich gospodarstw zauważalną stała się tendencja inwestowania nie w zestarzałą tanią technikę,  a w nowoczesność - mówi w rozmowie z portalem agravery.com Antuan Rebijar, dyrektor ds. biznesowych New Holland Agriculture na Ukrainie.

Producenci szacują, że rynek techniki rolniczej wzrośnie o 40% w 2016 roku. Stan na połowę roku wskazuje, że ten optymistyczny scenariusz ma szansę realizacji. 

- W 2015 roku obroty zwiększyli ci importerzy, którzy postawili na rolników. Oni uzyskali wysoką rentowność, otrzymawszy w ten sposób środki na inwestycje - opowiada Włodzimierz Mirnenko, marketingowiec „Pöttinger Ukraina. - I taka tendencja występuje prawie we wszystkich segmentach techniki traktorów mniejszych - dodaje.

Targi Techniki Rolniczej EuroAgro dobrą okazją dla polskich producentów 

Dane dotyczące importu maszyn rolniczych i tendencja wzrostowa wskazują, że rynek jest otwarty na nowoczesną technikę płynącą z zagranicy. Okazją do sprawdzenia potencjału zakupowego ukraińskich rolników będą Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej EuroAgro we Lwowie. Do udziału w targach zapraszamy szczególnie polskich przedsiębiorców. Organizatorzy, Targi Kielce i ukraiński ośrodek wystawienniczy GalExpo, we Lwowie tworzą fundament pod nawiązanie międzynarodowej współpracy w sektorze rolniczym. Wydarzenie tworzone jest na bazie doświadczeń kieleckiego ośrodka wystawienniczego, który od 22 lat organizuje Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Targi AGROTECH w 2016 roku osiągnęły rekordową powierzchnię 62,5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, gromadząc wokół siebie 64 330 zwiedzających i 700 wystawców z 17 krajów.

Targi EuroAgro we Lwowie odbędą się od 17 do 19 listopada 2016 roku. Zapraszamy!