495046806-24018323194439299-3429622191657031863-n.jpg
Zwiedzający z wielu branż wykorzystujących tworzywa sztuczne korzystają z oferty 600 wystawców Targów Plastpol.

Plastpol – skuteczne narzędzie reagowania na zmiany w branży tworzyw sztucznych. Zobacz zdjęcia z pierwszego dnia targów

20 maja 2025
Europejski przemysł tworzyw sztucznych mierzy się z bezprecedensowymi wyzwaniami: rosnącymi kosztami produkcji, skomplikowanym otoczeniem regulacyjnym oraz wyraźnym spadkiem udziału w globalnym rynku. Podczas targów Plastpol 2025 w Kielcach eksperci wskazywali, że przyszłość sektora zależy od inwestycji i nowoczesnych technologii.

Jeszcze w 2006 roku Europa była światowym liderem w produkcji tworzyw sztucznych. Obecnie jej udział spadł do zaledwie 12,3%, podczas gdy Chiny osiągnęły aż 33,3%, a pozostała Azja 19,7%. To efekt m.in. wysokich kosztów energii, spadku zapotrzebowania na surowce chemiczne oraz – jak podkreślano na Plastpolu – nadmiernego przeregulowania sektora w Unii Europejskiej.

– Tak duży spadek produkcji w Europie jest zaskakujący, zwłaszcza że światowa produkcja rośnie. Jeśli porównamy 2023 do 2018 roku, spadek wyniósł aż 13,3% – zaznaczała Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska podczas konferencji otwierającej targi.

Polska odporniejsza niż reszta Europy
W tej niełatwej sytuacji Polska prezentuje się jako kraj o dużej odporności. W 2024 roku zanotowano wzrost PKB, a prognozy na kolejne miesiące są optymistyczne. Krajowy sektor przetwórstwa tworzyw, oparty na ponad 8500 firmach zatrudniających 205 tysięcy osób, odznacza się stosunkowo stabilną dynamiką.

W produkcji pokonsumenckich recyklatów z recyklingu mechanicznego i chemicznego Polska osiągnęła udział ponad 6%, co plasuje ją w europejskiej czołówce – tuż za Niemcami, Włochami i Hiszpanią. Co istotne, w sektorze opakowań z tworzyw sztucznych nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w Europie, z 12-procentowym udziałem.

Targi Plastpol – siła integracji i innowacji
W takim kontekście Plastpol staje się kluczowym narzędziem reagowania na zmiany na rynku. Targi w Targach Kielce zgromadziły w tym roku 600 firm z 30 krajów, prezentujących pełen łańcuch wartości sektora: od surowców, przez maszyny i technologie, aż po gotowe produkty.

– Pełne spektrum nowoczesnych technologii i materiałów, które odpowiadają na potrzeby rynku, prezentujemy w Kielcach przez cztery dni. Tu nie chodzi już tylko o pokaz maszyn – to miejsce, gdzie kształtuje się przyszłość całej branży – podkreśla Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol.

Szczególną uwagę podczas tegorocznej edycji przyciągały technologie związane z energooszczędnością i recyklingiem: linie do przetwarzania odpadów, biotworzywa, maszyny zasilane OZE, inteligentne systemy zarządzania produkcją czy systemy odzysku energii. W Kielcach branża tworzyw sztucznych udowadnia, że potrafi odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata – skutecznie, profesjonalnie i z wizją. 

– Pełne spektrum nowoczesnych technologii i materiałów, które odpowiadają na potrzeby i kierunki rozwoju w produkcji tworzyw sztucznych blisko 600 firm z 30 krajów prezentuje w Targach Kielce od 20 do 23 maja – zaznacza Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol. – Tworzywa sztuczne są w każdej dziedzinie naszego życia.  W Targach Kielce przez te cztery dni prezentujemy cały cykl produkcyjny, pełen łańcuch wartości, od surowców, przez linie produkcyjne, po produkt gotowy. Tu jest kompleksowe miejsce dla branż korzystających z tworzyw sztucznych, od AGD, RTV, przez opakowania, zabawki i artykuły dla dzieci, motoryzację, elektronikę, budowlaną po medyczną i farmaceutyczną. Zapraszamy! 

 

 

 

 

Polecane aktualności
22 maja 2025
Laureatem tegorocznej edycji konkursu Omniplast 2025 został Tomasz Pyrek z firmy DRP Group, który odebrał statuetkę podczas uroczystej gali Platinum Plast. Współorganizatorem konkursu jest serwis internetowy tworzywa.pl.
22 maja 2025
Popołudnie drugiego dnia Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL upłynęło pod znakiem nagród i wyróżnień.
21 maja 2025
Nowa fabryka i centrum R&D powstaną w Szprotawie – inwestycja warta ponad 60 milionów euro.
21 maja 2025
Kolejna edycja Seminarium Technicznego PLASTECH INFO – wydarzenia, które od lat pełni rolę istotnego forum wymiany wiedzy, doświadczeń i innowacji w sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych odbyła się 21 maja 2025 roku, podczas targów PLASTPOL w Targach Kielce. Tegoroczna edycja, zorganizowana we współpracy z serwisem internetowym TWORZYWA.PL, skupiła się na roli, jaką tworzywa sztuczne odgrywają w rozwoju nowoczesnych branż przemysłowych.
21 maja 2025
Targi Kielce odwiedził Christian Lassnig, Radca Handlowy Ambasady Austrii. Gość rozmawiał z przedstawicielami austriackich firm, prezentujących innowacyjne rozwiązania dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, recyklingu, automatyzacji i produkcji form.
21 maja 2025
O biznesowym potencjale miasta – podczas trwających targów Plastpol – mogą porozmawiać z władzami Kielc wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy. Przedstawiciele kieleckiego samorządu stworzyli w Targach przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń, która ma szansę zwiększyć zainteresowanie potencjalnych inwestorów, ale również ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstw już działających.
20 maja 2025
Pierwszego dnia targów PLASTPOL, 20 maja w Targach Kielce przeprowadzono ważne rozmowy dotyczące przyszłości branży tworzyw, recyklingu i cyrkularności. Wydarzenie organizowane przez Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu było okazją do wskazania kluczowych wyzwań i potrzeb branży.
20 maja 2025
Targi Kielce po raz 29. organizują największe wydarzenie sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Europie Środkowo-Wschodniej – Międzynarodowe Targi Plastpol. Tegoroczna edycja, która potrwa od 20 do 23 maja, zgromadziła 603 firmy z 31 krajów, a hale wystawiennicze znów tętnią rozmowami, kontraktami i innowacjami.