Menu - nagłówek (dodatkowe)

Zaloguj się

PL
94092285b5189eff246e.jpg
Marcin Szamborski, pilot i instruktor śmigłowcowy, współwłaściciel Salt Aviation, członek Śmigłowcowej Kadry Narodowej będzie gościem TLL w Kielcach.

Pierwszy Polak, który śmigłowcem obleciał świat gościem Targów Lotnictwa Lekkiego

07 lipca 2018
Marcin Szamborski to pilot, który na pokładzie Bell 407 obleciał kulę ziemską. O przygotowaniach, przygodach będzie opowiadał podczas targów w Kielcach, które już od 13-14 października 2018.

Gościem III edycji Targów Lotnictwa Lekkiego będzie Marcin Szamborski, specjalista... ds. Public Relations z licencją pilota, ktory uciekła z korporacji, by założyć własną firmę opartą na pasji latania.  Dziś jest właścicielem świetnie prosperującej Salt Aviation. W śmigłowcach zakochał się od pierwszego…skoku ze spadochronem. A dlaczego śmigłowce są dla niego takie fascynujące? Bo mogą swobodnie startować z każdego miejsca. Samoloty go nudzą..., gdyż latają same, a jedyne co go przekonuje do tych maszyn, to wykonywanie nimi podniebnych akrobacji.

Wizyta w 2011 roku na targach lotniczych w Friedrichshafen okazała się być przełomowym momentem w jego karierze. Zdobyte tam kontakty zaowocowały powrotem Polski na arenę międzynarodową w zawodach śmigłowcowych. Na potrzeby startu w tej dyscyplinie, pilot  musiał wraz z trójką znajomych powołać kadrę śmigłowcową przy Aeroklubie Polskim. Został w niej trenerem. Pierwsze zawody w których wzięli udział były od razu Mistrzostwami Świata.

Z bratem Michałem tworzą podniebny dream team. Jako drużyna zaczynali w zawodach spadochronowych, obaj uwielbiają rywalizację i od lat mają zacięcie do sportu śmigłowcowego. W 2015 roku wspólnie zdobyli srebro dla Polski na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju. A podczas niedawnych zawodów FAI Helicopter World Cup -  Helicopter Races 2 wystartowali w  Wielkiej Brytanii w dniach 14-16 czerwca 2018. Rywalizowali z 14 załogami z Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec i Polski. Bracia Szamborscy razem z dwiema innymi polskimi załogami (Bartosz Kończalski i Sebastian Komosa oraz Maria Muś i Jakub Malec) odnieśli kolejne sukcesy. Polska Kadra Śmigłowcowa pokazała co potrafi! Marcin i Michał Szamborscy wywalczyli aż dwa złote medale – w Slalomie i Fender. Maria Muś i Jakub Malec zdobyli srebro w konkurencji Slalom oraz brąz w Fenderze.

Zobacz filmowe zaproszenie do Targów Kielce w pażdzierniku na TLL:

https://youtu.be/sA4kyURDvgs