fgg-aktualnosci-firmy-elkon.jpg

Obróbka cieplna metali tematem prelekcji firmy Elkon podczas seminarium Foundry Goes Green

17 września 2024
Dr inż. Krzysztof Konopka, Prezes ELKON oraz dr inż. Zdzisław Konopka, Wiceprezes ELKON pierwszego dnia seminarium Foundry Goes Green poruszą tematy związane z obróbką cieplną metali tj. hartowaniem, odpuszczaniem, wyżarzaniem, lutowaniem i topieniem. Tytuł prezentacji to: „Obróbka cieplna. Poszerzenie możliwości technologicznych hartowania i lutowania indukcyjnego dzięki zastosowaniu generatora o szerokim zakresie częstotliwości”.

Tematyka obróbki cieplnej związana jest z transformacją energetyczną, jaką przeżywa ten sektor. W  związku z nim autorzy uczestniczą aktywnie w Konwersatorium „Inteligentna Energetyka” przy Politechnice Śląskiej, a opracowany i wykonany w firmie oraz opatentowany prototyp kotła indukcyjnego, jest innowacyjną ofertą w obszarze transformacji ciepłownictwa. Elektrotechnologie, o których będzie mowa w trakcie prelekcji, dotyczą również  obróbki cieplnej wysokotemperaturowej w innych branżach niż metalowa oraz grzejnictwa komunalnego, co będzie wyraźnie podkreślone w jej trakcie.

Firma „ELKON” została utworzona w 1983 roku i od  początku działalności jej profil dotyczy opracowywania i wdrażania specjalistycznych urządzeń elektrotechnologicznych. Każde rozwiązanie  ma swoją specyfikę. Jest nią: minimalizacja zużycia energii elektrycznej, ograniczenie  emisji pola elektromagnetycznego, ekologia i ergonomia oraz automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych. Produkowane urządzenia są dostarczane, montowane i uruchamiane oraz przekazywane  inwestorowi  „pod klucz”. Produkowane urządzenia wielokrotnie były odznaczane medalami Targów Kielce. 

Seminarium Foundry Goes Green odbywać się będzie przez dwa dni targów tj. 24 i 25 września w godzinach 11:00-13:00 na Speech Arenie w Hali E.

(ŁK)

Polecane aktualności
26 września 2024
W drugim dniu Targów METAL odbyło się spotkanie nt. prezentacji polskich odlewni podczas przyszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
25 września 2024
Targi Metal i towarzyszące im: Aluminium&Nonfermet, Heat Treatment, Recykling i Control-Tech to najlepsze przykłady imprez, w których nowoczesnych technologii, innowacyjnych maszyn i przełomowych rozwiązań nie brakuje. W trakcie tegorocznej edycji Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce zaprezentowano m.in.: innowacyjny piec topialny, system wtryskowy z termoregulacją, moduł odlewniczy, beztyglowy piec topialno-podtrzymujący, czy maszyny optyczne wykorzystywane do badań.
24 września 2024
Pierwszego dnia „Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce” wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmy świętujące okrągłe jubileusze.
24 września 2024
Podczas tegorocznych targów technologii dla odlewnictwa METAL już po raz drugi zorganizowano seminarium Foundry Goes Green. W trakcie wydarzenia poruszono zagadnienia ważne z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i oszczędności energii dla szeroko pojętej nowoczesnej odlewni. Nie zabrakło informacji o przemyśle 4.0, technologiach czystego powietrza oraz tematu nowoczesnej obróbki cieplnej metali.
24 września 2024
Komisja Odlewnictwa PAN rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu im. prof. Wacława Sakwy na najlepszą magisterską i inżynierską pracę dyplomową z zakresu odlewnictwa. Uroczystość wręczania nagród odbyła się pierwszego dnia targów Metal.
24 września 2024
Ponad 200 firm z 22 krajów świata prezentuje najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle odlewniczym oraz badań pomiarowych. Jednym z wiodących tematów tegorocznej Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce będzie ekologia i transformacja polskiego przemysłu.
23 września 2024
Powstała dokładnie 28 marca 1924 roku we Francji firma w tym roku świętuje wyjątkowy, setny jubileusz swojej działalności. Do wspólnego świętowania przyłączyło się 100 tysięcy pracowników TotalEnergies ze 120 krajów świata. 100-letnia historia TotalEnergies to opowieść o świecie i energii od lat 20-tych XX wieku aż po dzisiaj.
23 września 2024
Sztuczna inteligencja wkracza także do branży odlewniczej. Paweł Malinowski z firmy Smart Foundry drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green zaprezentuje System Smart Quality dla żeliwa oraz dla ciśnieniówki służący do optymalizacji procesów produkcyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.