459559492-1270699584091566-6303439445340898172-n-1.jpg

Nowoczesne technologie i przyszłość polskiego odlewnictwa wiodącymi tematami drugiego dnia Przemysłowej Jesieni

25 września 2024
Targi Metal i towarzyszące im: Aluminium&Nonfermet, Heat Treatment, Recykling i Control-Tech to najlepsze przykłady imprez, w których nowoczesnych technologii, innowacyjnych maszyn i przełomowych rozwiązań nie brakuje. W trakcie tegorocznej edycji Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce zaprezentowano m.in.: innowacyjny piec topialny, system wtryskowy z termoregulacją, moduł odlewniczy, beztyglowy piec topialno-podtrzymujący, czy maszyny optyczne wykorzystywane do badań.

Drugi dzień targów Metal to okazja dla branży odlewniczej do zapoznania się z nowymi technologiami. Ponad 200 firm z 22 krajów prezentuje nowoczesne rozwiązania w przemyśle odlewniczym oraz badania pomiarowe. Kluczowymi tematami są ekologia i transformacja energetyczna.

Podczas seminarium Foundry Goes Green poruszano kwestie ekologii i oszczędności energii w nowoczesnych odlewniach. Branża ta, energochłonna i emisyjna, staje przed koniecznością redukcji kosztów i emisji CO2. „W Polsce emisja CO2 na 1 MWh energii wynosi 810 kg, w Niemczech 310 kg, a we Francji tylko 20 kg" – podkreślali Andrzej Ładysz i Adrian Jonczyk z ABAS Business Solutions Poland. Przemysł odlewniczy musi szukać nowych technologii oraz oszczędności.

Michał Karol Kozak z Kathal mówił o przyszłości polskiego przemysłu do 2040 roku, podkreślając znaczenie elektryfikacji i integracji z przemysłem 4.0. Wyzwania to zarządzanie energią, recykling, inwestycje i szkolenia. Branża odlewnicza zmaga się z kryzysem, spowodowanym m.in. rosnącymi kosztami energii i presją ekologiczną. „Odlewnicy to twardzi ludzie i na pewno poradzą sobie nawet w dobie kryzysu” – mówił Ryszard Kielczyk z Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich. Na targach obecne są firmy jak DISA, Magaldi, Agrati, Frech Polska, które świadczą o randze wydarzenia, trzeciego co do wielkości w Europie po targach GIFA i Euroguss.

Ważnym elementem są również technologie pomiarowe i badania nieniszczące (NDT), które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. Targi Control-Tech prezentują najnowsze urządzenia i maszyny pomiarowe, wspierane przez seminaria branżowe.

(ŁK)

Polecane aktualności
26 września 2024
W drugim dniu Targów METAL odbyło się spotkanie nt. prezentacji polskich odlewni podczas przyszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
24 września 2024
Pierwszego dnia „Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce” wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmy świętujące okrągłe jubileusze.
24 września 2024
Podczas tegorocznych targów technologii dla odlewnictwa METAL już po raz drugi zorganizowano seminarium Foundry Goes Green. W trakcie wydarzenia poruszono zagadnienia ważne z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i oszczędności energii dla szeroko pojętej nowoczesnej odlewni. Nie zabrakło informacji o przemyśle 4.0, technologiach czystego powietrza oraz tematu nowoczesnej obróbki cieplnej metali.
24 września 2024
Komisja Odlewnictwa PAN rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu im. prof. Wacława Sakwy na najlepszą magisterską i inżynierską pracę dyplomową z zakresu odlewnictwa. Uroczystość wręczania nagród odbyła się pierwszego dnia targów Metal.
24 września 2024
Ponad 200 firm z 22 krajów świata prezentuje najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle odlewniczym oraz badań pomiarowych. Jednym z wiodących tematów tegorocznej Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce będzie ekologia i transformacja polskiego przemysłu.
23 września 2024
Powstała dokładnie 28 marca 1924 roku we Francji firma w tym roku świętuje wyjątkowy, setny jubileusz swojej działalności. Do wspólnego świętowania przyłączyło się 100 tysięcy pracowników TotalEnergies ze 120 krajów świata. 100-letnia historia TotalEnergies to opowieść o świecie i energii od lat 20-tych XX wieku aż po dzisiaj.
23 września 2024
Sztuczna inteligencja wkracza także do branży odlewniczej. Paweł Malinowski z firmy Smart Foundry drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green zaprezentuje System Smart Quality dla żeliwa oraz dla ciśnieniówki służący do optymalizacji procesów produkcyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
21 września 2024
O tym jak mądrze i właściwie raportować emisyjność w imporcie mówić będzie Anna Żurawiecka, ekspert ds. CBAM w firmie Green Reporting drugiego dnia seminarium Foundry Goes Green. W dobie zaostrzających się regulacji środowiskowych, mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) oraz podatek węglowy stają się kluczowymi elementami w handlu międzynarodowym.