Aktualności

O przyszłości tworzyw, recyklingu i drodze do cyrkularności podczas konferencji organizowanej na targach PLASTPOL
W otwarciu konferencji „Przyszłość tworzyw: recykling i droga do cyrkularności” uczestniczyła Bożena Staniak, Wiceprezes Zarządu Targów Kielce która przywitała gości i podkreśliła znaczenie targów PLASTPOL i organizowanej konferencji dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych:
- W tegorocznych targach PLASTPOL bierze udział ponad 600 firm z 30 krajów. Program targów obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące. Już po raz siódmy organizujemy konferencję wspólnie z Klastrem Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu poświęconą branży tworzyw i śmiało mogę stwierdzić, że jest to bardzo ważne spotkanie dla całego sektora – mówiła w trakcie otwarcia Wiceprezes Bożena Staniak.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Katarzyny Błachowicz, Wiceprezes Zarządu Klastra Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu na temat branży recyklingu tworzyw sztucznych i tego, czy grozi jej upadłość. Wiceprezes nakreśliła aktualną sytuację branży, wymieniając kluczowe wyzwania: niewystarczającą zbiórkę, nieuregulowany import materiałów z tworzyw sztucznych, malejący popyt na recyklaty, wysokie koszty produkcji, rosnący import recyklatów i brak środków egzekucyjnych.
- Największym wyzwaniem dla branży jest brak środków egzekucyjnych i problemy legislacyjne, co utrudnia rozwój branży recyklingu. Brak reform dobija branżę recyklingu. W 2024 r. odnotowano falę upadłości firm recyklingowych w Europie – podkreślała Wiceprezes Katarzyna Błachowicz.
Na konferencji przedstawiono dane dot. potencjału recyklingu tworzyw sztucznych w Europie: według nich w Europie mimo wzrostu mocy przerobowych do 13,2 mln ton w 2024 r. (+5% vs 2023 r.), odnotowano spadek produkcji w 2021 r. (-17%) i kolejny w 2023 r. (-10%). Inwestycje spadły z blisko 1 miliarda EUR w 2022 r., a w 2023 r. do 500 mln EUR.
- Moce przerobowe nie odpowiadają zapotrzebowaniu – dodała Błachowicz.
Co ciekawe, aby osiągnąć cel 10 mln ton recyklatów do 2025r. konieczne są dalsze inwestycje i zwiększenie mocy do 16 mln ton. Potrzeba wzmocnienia popytu na recyklaty jest kluczowa dla pełnego wykorzystania istniejącej i nowej infrastruktury. W sierpniu 2026 roku planowane jest rozpoczęcie stosowania nowego PPWR - rozporządzenia wspierającego produkcję recyklatów.
Jako środki stymulujące rynek tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu wskazano m.in. tworzenie norm jakości wtórnych tworzyw sztucznych, zachęcanie do certyfikacji w celu zwiększania zaufania przemysłu i konsumentów, wprowadzenie obowiązkowych zasad dotyczących minimalnej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w niektórych produktach czy obniżenie podatku VAT na produkty pochodzące z recyklingu.
W panelu eksperckim dot. kryzysu na rynku recyklingu tworzyw wzięli udział eksperci z branży: Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope Polska, Krzysztof Nowosielski z firmy ML Polyolefins oraz Sławomir Pacek ze Stowarzyszenia „Polski Recykling”. Dyskusja koncentrowała się wokół kilku problemów m.in znikających przedsiębiorstw recyklingowych czy niekontrolowanego napływu recyklatów z Azji, Chin czy Turcji.
- Branżę recyklingową tworzyw sztucznych gnębi kryzys. Dużym problemem są obecnie znikające przedsiębiorstwa recyklingowe. Każdego miesiąca upada mały recykler. W Unii Europejskiej wszystko zależy od sytuacji gospodarczej i odpowiedniej reakcji władz. Problemem jest obecnie prowadzona bardzo restrykcyjna polityka Unii Europejskiej . Niestety nie dbamy o własny rynek produktów z Unii Europejskiej – mówił Krzysztof Nowosielski z firmy ML Polyolefins.
Kryzys branży związany jest z kryzysem ekonomicznym i to się tylko pogłębia.
- Jako państwo nie chronimy własnego rynku. Sprowadzamy recyklomaty z takich krajów jak Azja, Chiny czy Turcja, spełniające pewne normy, ale nie mające określonych certyfikatów. Ten napływ jest niekontrolowany. Takim działaniem nie wspieramy rodzinnych przedsiębiorstw i dotyczy to różnych sektorów – podkreślał Sławomir Pacek ze Stowarzyszenia „Polski Recykling”.
W trakcie dyskusji wspominano również o braku konsekwencji w działaniu. - Jako Unia Europejska stawiamy z jednej strony na ochronę środowiska tworząc na przykład ekoopakowania, a z drugiej strony pozwalamy, aby zalała nas fala produktów z Chin – dodał Sławomir Pacek.
W porównaniu z 2022 rokiem całkowita produkcja tworzyw sztucznych w UE odnotowała wyraźny spadek o 8,3%, obniżając się do poziomu 54 mln ton. – Jest to efekt m.in. zmian geopolitycznych czy wojny w Ukrainie. Zauważalny jest również spadek produkcji dóbr na potrzeby innych sektorów. Kluczem jest utrzymanie mechanizmów chroniących wspólny rynek, co pomoże odwrócić panujące obecnie negatywne trendy – wyjaśniała Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope Polska.
Anna Kozera-Szałkowska dodała również, że kierunki działań powinny być skupione m.in. na podejmowaniu szybkich decyzji, wzmocnieniu mechanizmów nadzoru rynku oraz zadbaniu o zintegrowane pozwolenia. Jej zdaniem część z prac powinno być podjętych jeszcze przed ogłoszeniem unijnej strategii Plastics Strategy.
Rozważania na temat projektowania dla recyklingu będącego kluczem do cyrkularności tworzyw podjął w trakcie konferencji Waldemar Skotarek, Dyrektor operacyjny Elektrorecykling Polska. Wskazał przykłady działań w zakresie projektowania produktów „od początku” z myślą o ich przyszłym recyklingu. Przypomniał, że tylko synergiczne działania producentów, projektantów i recyklerów mogą realnie zamknąć obieg materiałowy. O wyzwaniach we wprowadzaniu materiałów z recyklatów do produkcji mówiła Agnieszka Ryfa, COO w Ecopolplast. Jako praktyczne bariery wdrożeniowe wymieniono m.in. jakość i właściwości materiałów oraz przetwarzenie i dostosowanie produkcji. Innowacyjną technologię PLC do sortowania i recyklingu mieszanych tworzyw zaprezentował dr inż. Arkadiusz Primus, Prezes Zarządu INVESTEKO.
Kulminacyjnym punktem konferencji była debata ekspercka Ekoprojektowanie dla cyrkularności zorganizowana przez Europejskie Forum Odpowiedzialności Ekologicznej. W dyskusji uczestniczyli dr inż. Arkadiusz Primus (INVESTEKO), Agnieszka Ryfa (Ecopolplast) oraz Waldemar Skotarek (Elektrorecykling Polska). Dyskusja dot. wyzwań i szans związanych z ekoprojektowaniem produktów, które już na etapie tworzenia będą dostosowane do potrzeb przyszłego recyklingu. Zwrócono uwagę na konieczność wprowadzenia ram legislacyjnych wspierających taki kierunek rozwoju.
Konferencja "Przyszłość tworzyw: Recykling i droga do cyrkularności" była nie tylko platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale przede wszystkim wezwaniem do wspólnych działań na rzecz ratowania branży recyklingu tworzyw sztucznych. Głos ekspertów jednoznacznie wskazał na pilną potrzebę systemowych rozwiązań, które umożliwią dalszy rozwój cyrkularności tworzyw.
Targi PLASTPOL potrwają do piątku, 23 maja. Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/plastpol