Danko-Zdjecie.jpg
Profesor Rafał Dańko został prezesem Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich.

Nowy rozdział w Stowarzyszeniu Technicznym Odlewników Polskich (STOP): Prof. Rafał Dańko wybrany na prezesa

18 grudnia 2023
W trakcie uroczystego XXXV Walnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich (STOP) w Krakowie, wybrano nowego Prezesa. 14 grudnia tą ważną rolę przejął dr hab. inż. Rafał Dańko, prof. nadzw. AGH, dotychczasowy Wiceprezes STOP oraz Prorektor AGH ds. Studenckich.

Nowy Prezes zastępuje na stanowisku pana Tadeusza Franaszka, który pełnił tę funkcję w latach 2011-2023. W trakcie zjazdu Sekretarz Generalny STOP, Katarzyna Liszka, przedstawiła szczegółowe sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia, podkreślając zarówno osiągnięcia, jak i wyzwania, które stanęły przed organizacją w minionym okresie.

Wybór Profesora Rafała Dańko na czołowe stanowisko w STOP to z pewnością krok w kierunku dalszego wzrostu i nowych osiągnięć dla Stowarzyszenia. 

Profesor Rafał Dańko to ceniony naukowiec i ekspert w dziedzinie metalurgii, związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W latach 2016-2020 Profesor Dańko pełnił funkcję dziekana Wydziału Odlewnictwa, a w 2020 roku został prorektorem AGH ds. Studenckich. W tym samym roku uhonorowano go tytułem profesora nauk technicznych. Profesor Rafał Dańko to aktywny uczestnik konferencji naukowych krajowych i zagranicznych, na których prezentuje wyniki swoich badań. Jego dorobek obejmuje ponad 320 publikacji, w tym monografie i prace współautorskie. Jako kierownik i wykonawca projektów naukowych dla nauki i przemysłu, Profesor Dańko zrealizował szereg innowacyjnych inicjatyw, zdobywając uznanie w środowisku naukowym. Ponadto, pełnił rolę promotora w wielu przewodach doktorskich, magisterskich i licencjackich, wspierając rozwój młodych naukowców.

Profesor Rafał Dańko to także aktywny uczestnik wielu organizacji naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jego wkład w rozwój odlewnictwa został doceniony licznymi odznaczeniami, w tym Złotą Odznaką Honorową Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich (STOP) i Srebrną Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej. Otrzymał także szereg nagród Rektora AGH za wybitne osiągnięcia naukowe. Wśród licznych wyróżnień warto wymienić także pełnioną przez Profesora funkcję prezesa Fundacji ODLEWNICTWO w latach 2015-2016.

Gratulujemy Panu Profesorowi Rafałowi Dańko objęcia zaszczytnej funkcji prezesa Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich. Życzymy owocnej kadencji, pełnej inspiracji oraz sukcesów w dalszych przedsięwzięciach na rzecz polskiej nauki i przemysłu odlewniczego. Wierzymy, że nasza współpraca w ramach Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa METAL będzie kontynuowana i rozwijana. 

 

 

Polecane aktualności
22 stycznia 2024
Tegoroczna odsłona targów METAL oraz towarzyszących im wystaw: Heat Treatment, Aluminium & Nonfermet, Control-Tech i Recykling doczekała się nieco odświeżonej formuły i potrwa nie trzy, jak dotychczas, a dwa dni. Wydarzenie branży odlewniczej odbędzie się 24 i 25 września 2024 roku w Targach Kielce i jak zwykle zgromadzi ważnych „graczy” tego sektora przemysłu.
15 grudnia 2023
W piątek, 15 grudnia miał miejsce bardzo wzruszający moment, zawodowego pożegnania prezesa Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich, ikonę branży odlewniczej, wieloletniego partnera targów METAL, Tadeusza Franaszka. Okazją ku temu był odbywający się, jak co roku w grudniu, Ogólnopolski Dzień Odlewnika w Krakowie.
14 listopada 2023
Właśnie dziś, 14 listopada swoje coroczne święto obchodzą metalurdzy. Z tej okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedstawicielom branży, którzy każdego dnia zajmują się odlewnictwem, obróbką plastyczną, czym kształtują i udoskonalają otaczający nas świat.
16 października 2023
Jedno z najważniejszych wydarzeń branży odlewniczej w Polsce to święto wszystkich pracowników tego sektora. W tym roku towarzyszyć mu będzie konferencja „Innowacje w odlewnictwie”. Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich pod patronatem World Foundry Organization. Patronem medialnym jest znany na całym świecie portal odlewniczy Foundry Planet.
04 października 2023
W miniony weekend w bułgarskiej Sofii odbyło się posiedzenie Rady CAEF, podczas którego powołano nowy skład Zarządu. Znaleźli się w nim: Chiara Danieli (Prezydent CAEF), Clemens Küpper z Niemiec, Ignacio De la Peña z Hiszpanii, Fabio Zanardi z Włoch, Mehmet Rifat Özalp z Turcji oraz Polak Witold Dobosz. Zarząd powołano na 3-letnią kadencję.