64915625d822c7ec54f1.JPG

Nowe regulacje dla przedsiębiorców omówione na spotkaniu Business Center Club w Kielcach

16 września 2019
Zmiany w przepisach podatkowych oraz ich wpływ na działalność biznesową- członkowie BCC i zaproszeni goście debatowali o białej liście podatników VAT oraz systemie ryczałtowym dla rolników.

Spotkanie Loży Świętokrzyskiej Business Centre Club w dniu 17 września w Kielcach zostało poświęcone nowym regulacjom podatkowym oraz ich wpływie na przedsiębiorców.
Do debaty zaproszono ekspertów: Sławomira Podkówkę- dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, Iwonę Janik-Wronę- naczelnika Urzędu Skarbowego we Włoszczowej, Edytę Kwiatkowską-Woźniak- naczelnika Urzędu Skarbowego w Pińczowie, Anitę Graca- głównego ekspert skarbowy Urzędu Skarbowego w Busku-Zdroju i Piotra Meusa- zastępcę naczelnika Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie.

Spotkanie rozpoczął dr Andrzej Mochoń, Kanclerz Loży Świętokrzyskiej BCC, który dokonał krótkiego podsumowania 17 edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. Następnie głos zabrał Paweł Łaski prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii przedstawiając główne zadania tej instytucji i zasady jej współpracy z Lożą Świętokrzyską BCC.
Iwona Janik-Wrona przedstawiła prezentację zmian w przepisach prawa podatkowego wchodzących w życie na przełomie 2019 i 2020 r. W ramach swojego wystąpienia omówiła, m.in. białą listę podatników VAT, obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności, wiążącą informacje stawkową, indywidualne rachunki bankowe, nową matryce VAT oraz system ryczałtowy dla rolników.

Po zakończeniu prezentacji wywiązała się dyskusja dotycząca wpływu zmian na działalność przedsiębiorców. Stwierdzono, że z jednej strony spowodują one zwiększony nakład pracy w służbach finansowo-księgowych firm, z drugiej jednak biała księga umożliwi weryfikację wiarygodności kontrahentów. Rozmawiano też o zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych polegających na wprowadzeniu zerowej stawki PIT dla młodych podatników. Stwierdzono, że w wielu przypadkach zmobilizowało ich to do podejmowania dodatkowych prac w różnych formach prawnych.

Przypominamy, że 1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podaatnikach VAT, czyli wyżej wspomniana biała lista. Dzięki systemowi przedsiębiorca może sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT i na jaki numer rachunku bankowego powinien zapłacić należność. Dodatkowo w sytuacji skreślenia go z rejestru podatników może poznać podstawę prawną takich decyzji. Lista jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej i jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w CEIDG.

 

(MZ)

 

 

{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy