62712505d03a688c1676.png
Aneta Dobroch

Mistrz Świeckiej Ceremonii Pogrzebowej na NECROEXPO

11 czerwca 2019
Na VIII Międzynarodowych Targach Branży Pogrzebowej i Cmentarnej o nowej odsłonie świeckiej ceremonii pogrzebowej opowiedziała Aneta Dobroch.

Aneta Dobroch to Mistrz Świeckiej Ceremonii Pogrzebowej. Uroczystość składa się z kilku części. Najpierw odbywa się przywitanie zgromadzonych żałobników, które poprzedza krótki wstęp z delikatnym akcentem muzycznym. Następnie przedstawiony jest życiorys zmarłego, który poprzedza wywiad i konsultacja z rodziną. Po minucie ciszy uroczysty kondukt pogrzebowy wybiera się na cmentarz, gdzie odbywa się ostatnie pożegnanie.

- Poznaję człowieka dopiero po śmierci - mówi Aneta Dobroch. Swój zawód wykonuje dopiero od półtorej roku, a tak naprawdę jej talent odkrył mąż, właściciel jednej z firm pogrzebowych mieszących się w Sandomierzu. Jak w każdej pracy, tak i w tej, często zdarzają się jakieś utrudnienia z którymi trzeba się uporać. - Zazwyczaj wysyłam do rodziny ankietę na adres mailowy. Muszą ją uzupełnić i mi odesłać. W ten sposób gromadzę materiał o zmarłym. Zdarza się jednak też tak, że ktoś nie ma konta, najczęściej są to osoby starsze. Wtedy musze przeprowadzić taki wywiad przez telefon. Zajmuje to często 2-3 godziny - dodaje Aneta Dobroch.

Świecki pogrzeb jest niepowtarzalny. Dlatego każda uroczystość żałobna przygotowywana jest indywidualnie, zgodnie z zaleceniami, wskazówkami i sugestiami rodziny oraz ostatniej woli zmarłego. - Zawsze podkreślam, że staram się zrobić dany pogrzeb tak, jak wyobrażałaby sobie to osoba zmarła. Często jest tak, że śmierć przychodzi nagle, lecz zazwyczaj rodzina wie czego życzyłby sobie ich bliski - kończy Aneta Dobroch.

Więcej można się dowiedzieć na VIII Międzynarodowych Targach Branży Pogrzebowej i Cmentarnej NECROEXPO w Targach Kielce.

(JN)