880445857ceb3bf37bd0.jpg
Uczniowie klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych spotkali z Antonim Macierewiczem, Ministrem Obrony Narodowej, podczas apelu mundurowego w czasie XXIV MSPO w Targach Kielce

Minister Antoni Macierewicz na apelu klas mundurowych podczas Salonu Obronnego w Targach Kielce

06 września 2016
Czołem kadeci! Czołem Panie Ministrze! – takimi okrzykami pozdrowili się Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej oraz 400 uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Apel mundurowy zgromadził uczniów szkół, ale także przedstawicieli organizacji pozarządowych o charakterze proobronnym

Biuro ds. Proobronnych, które zainicjowało organizację apelu podczas MSPO, do udziału zaprosiło 10 szkół ponadgimnazjalnych. Do Kielc przyjechali uczniowie z Krakowa, Tymbarku, Białobrzegów, Oświęcimia, Tarnowa, oraz świętokrzyskiego Bodzentyna i Opatowa.

Antoni Macierewicz odebrał meldunek od koordynatora klas mundurowych i dokonał przeglądy pododdziałów szkolnych.

- „Kadeci, trudno ukryć wzruszenie, kiedy się na Was patrzy dziś, w tych szeregach! Jestem dumny, że mogłem dziś przyjąć ten apel, apel gotowości do pracy dla ojczyzny – mówił podczas apelu Antoni Macierewicz. – Liczę na to, że do polskich szkół wróci przysposobienie obronne (…), nie mniej ważne jak matematyka, historia i język polski. Wiedza o tym jak bronić ojczyny, jak być przygotowanym do pracy dla ojczyzny jest bardzo ważna. Cieszę się, że ten apel odbywa się na tle nowoczesnego polskiego sprzętu. I na tym tle jest polska młodzież. Tak właśnie powinno być.”

Minister Macierewicz podczas uroczystości odznaczył 10 najlepszych uczniów klas mundurowych, między innymi za ich patriotyczną postawę. Odznaczenia za zasługi dla obronności kraju otrzymało także 2 członków Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Apel klas mundurowych odbył się tuż przed uroczystością otwarcia jednego z największych targów obronnych (tuż po Paryżu i Londynie) w Targach Kielce. XXIV MSPO zgromadziło 614 wystawców branży obronnej z 30 krajów świata. Wystawa jest większa niż w roku ubiegłym.

(KK)