64374555c4ecefbc449a.jpg

MEN z pomysłem na promocję szkolnictwa zawodowego

26 stycznia 2019
Podczas Giełdy Szkół od 20 do 21 marca w Targach Kielce odbędzie się konferencja z udziałem uczniów, szkół oraz pracodawców organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pomimo zapotrzebowania na rynku pracy na osoby z wykształceniem technicznym i zawodowym, wciąż można spotkać się z opiniami, że technika i szkoły branżowe są tymi "gorszymi". Świadomość postrzegania takich szkół zmienia się jednak pośród uczniów, którzy na przestrzeni ostatnich dwóch lat coraz częściej podczas rekrutacji wybierają szkoły branżowe, a nie na licea ogólnokształcące. 

Pierwszego dnia Giełdy Szkół odbędzie się konferencja, podczas której pracodawcy zaprezentują swoje oferty zatrudnienia, a przedstawiciele szkół opowiedzą o zawodach, w których kształcą.W spotkaniu weźmie udział minister Anna Zalewska lub zastępujący ją przedstawiciel władz resortu. 

Przy tej okazji zostaną również przedstawione między innymi nowe zawody, które od września szkoły będą mogły wprowadzić do swojego programu kształcenia.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreśla, że trzeba pokazać młodym ludziom, że szkoły zawodowe to jest propozycja dla tych, którzy chcą mieć dobrą pracę. Podczas spotkania w Targach Kielce będzie można również poznać zarobki absolwentów szkół zawodowych. Jak podkreśla kurator bardzo często są one wyższe od zarobków osób po studiach. 

Podobne konferencje organizowane przez MEN mają odbyć się w całej Polsce.  

 

(JL)