20231006-130451.jpg
Zekranizowana historia pierwszego Dyrektora Naczelnego Lasów Państwowych Adama Loreta została wyświetlona w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

„Loret – leśnik z charakterem” w Centrum Kongresowym. Film wyświetlony ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych

06 października 2023
Zekranizowaną historię pierwszego Dyrektora Naczelnego Lasów Państwowych oglądali przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz leśnicy ze Świętokrzyskiego w piątek w sali Omega Centrum Kongresowego.




Historia Lasów Państwowych jest ściśle związana z osobą Adama Loreta. Urodzony w Jaśle pod koniec 1884 roku leśnik był pierwszym dyrektorem tej organizacji. Stanowisko to piastował od lutego 1934 r. aż do wybuchu II wojny światowej. W dużym stopniu zasługą Adama Loreta była integracja, a później uporządkowanie struktur Lasów Państwowych oraz wydanie przez prezydenta RP rozporządzenia o zagospodarowaniu lasów państwowych.


Loret, jako specjalista w urządzaniu lasu, wspierał także starania grupy przedwojennych leśników, aby utworzyć placówkę badań leśnych. W 1934 r. instytucja ta została przekształcona w Instytut Badawczy Lasów Państwowych. Także dzięki Adamowi Loretowi została przeprowadzona inwentaryzacja zasobów leśnych oraz zlikwidowano system koncesji dla prywatnych firm na eksploatację polskich lasów. Jednocześnie był współorganizatorem nowoczesnego przemysłu drzewnego, to z jego inicjatywy powstała Polska Agencja Drzewna „Paged”, czyli przedsiębiorstwo zajmujące się eksportem drewna, oraz nabrzeże drzewne w Gdyni.

Przedwojenne Lasy Państwowe, zarządzane przez Adama Loreta były jednymi z najnowocześniejszych przedsiębiorstw w Europie. Dyrektora Lasów zaliczano do „pierwszej brygady gospodarczej”, czyli grupy osób kształtujących ówczesną gospodarkę kraju.


Do dziś nie są do końca znane ostatnie dni Adama Loreta. Wiadomo, że we wrześniu 1939 r. wraz ze swoimi współpracownikami został ewakuowany z Warszawy.


Losy Adama Loreta zostały zekranizowane. Film miał premierę w lipcu, a w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych obejrzeli go przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz leśnicy ze Świętokrzyskiego. Sala Omega Centrum Kongresowego sprawdziła się jako kinowa. Wśród leśników byli też związani z branżą i Lasami Państwowymi goście, m.in. dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Ośrodek wystawienniczy od 23 lat organizuje Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO, przy wsparciu  Lasów Państwowych. Tu na stoiskach specjaliści spotykają się ze zwiedzającymi, omawiane są ważne dla branży tematy. Tradycją  jest udział Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Radomia oraz uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku w oficjalnym otwarciu targów. Muzycy dają sygnał do rozpoczęcia wydarzenia. 

Najbliższa edycja Las-Expo potrwa od 8 do 10 marca 2024 roku.

/MŚ/

 

 

Polecane aktualności
11 marca 2024
29. edycja targów Agrotech oraz 23. targi Las-Expo zapisują się jako rekordowe pod względem liczby osób zwiedzających. Od 8 do 10 marca Targi Kielce gościły blisko 71 tysięcy osób z Polski i zagranicy, to o około 2 tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Znacznie więcej było też wystawców. Ofertę zaprezentowało 520 firm z 17 krajów, zaś w poprzedniej - 450 z 15 państw. Co było wyróżnikiem wydarzenia to bogactwo rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.
08 marca 2024
Mnóstwo spotkań na stoiskach, imponujące maszyny, oblegani youtuberzy - tak upłynął pierwszy dzień targów Agrotech i Las-Expo w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Wystawę zwiedził minister rolnictwa Czesław Siekierski, który chętnie rozmawiał z wystawcami i rolnikami. O efektach kilkumiesięcznej pracy szefowi resortu opowiadał dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
05 marca 2024
FPM AGROMEHANIKA, Serrat i Kershaw Progress Rail to trzy renomowane firmy specjalizujące się w produkcji maszyn rolniczych, do pracy w lasach i na terenach zielonych. Najnowsze ich propozycje będzie można zobaczyć podczas targów Las-Expo na stoisku firmy Aurox Machinery.
29 lutego 2024
Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi w Kielcach po raz kolejny za prezentują się imponująco. Po ubiegłorocznej rekordowej edycji, tegoroczna przynosi jeszcze większą różnorodność i innowacje.
23 lutego 2024
Wielofunkcyjność lasów, projekty w zakresie ochrony przyrody i innowacji oraz 100-lecie Lasów Państwowych to motywy przewodnie tegorocznej wystawy leśnej instytucji w czasie targów przemysłu drzewnego i gospodarki zasobami leśnymi w Kielcach. Wydarzenie potrwa od 8 do 10 marca.
06 lutego 2024
Trwa sprzedaż biletów online na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi w Kielcach. Do 7 marca można je kupić na naszej stronie. Wydrukowany bilet umożliwia wejście na teren Targów Kielce przez dedykowane bramy i ominięcie kolejki do kas.
03 lutego 2024
Samochody do załadunku i transportu drewna, pojazdy i urządzenia do ścinania i przycinania, pokazy pracy na żywo traków, rębaków, łuparek oraz pilarek wypełnią targi przemysłu drzewnego i gospodarki zasobami leśnymi. Od 8 do 10 marca w Targach Kielce zaprezentują je cenione w branży firmy.
29 stycznia 2024
- Wierzę, że nasza współpraca przyczyni się do sukcesu Las-Expo 2024 oraz przyniesie obopólne korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron – przekazuje w piśmie Witold Kos, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Instytucja będzie obecna podczas wydarzenia w dniach 8 – 10 marca 2024 w Targach Kielce.