sacroexpo-2017-konferencja-per-artem-05.jpg

Konferencja Per Artem Ad Deum za nami

14 czerwca 2017
Konferencja „Per Artem Ad Deum” po raz pierwszy włączona została do bogatego programu targów sakralnych SACROEXPO, które od 12 do 14 czerwca odbywają się w Targach Kielce. 13 czerwca w Centrum Kongresowym Targów Kielce wystąpili tegoroczni laureaci medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum

Konferencję rozpoczęło wystąpienie księdza profesora Michała Hellera, który w swoim wykładzie udowadniał uczestnikom, że wszechświat do dzieło sztuki, a samą naukę można porównać do pracy artysty. W swoim wystąpieniu przytoczył wiele prac impresjonistów, mówił o pojęci światła w fizyce oraz doskonałości prac rządzących wszechświatem. Jego wykład wzbudził ogromne zainteresowanie zebranego audytorium. Pojawiły się pytania, które przerodziły się w drugą część wykładu tego cenionego teologa i kosmologa.

Claudia Henzler, austryjacka fotografka w rozmowie prowadzonej przez Miłosza Horodyskiego, mówiła o swojej pracy, źródłach inspiracji, ukrytym w zdjęciach pięknie i drogi poszukiwania tego piękna. Artystka nie ukrywała jak ogromną rolę w jej pracy odgrywa wiara. Wspomina, że wychodząc i robiąc zdjęcia często się modli prosząc Boga, aby poprowadził jej rękę.

Kolejny laureat, światowej sławy teolog i socjolog z Pragi ksiądz profesor Tomasz Halik, nakreślił analizę współczesnej cywilizacji, widząc w chrześcijaństwie czas przełomu, którego znakiem jest choćby pontyfikat papieża Franciszka. W swoim wykładzie pokreślił, że Kościół powinien wychodzić do ludzi, żeby ich na nowo znaleźć.

Podczas konferencji wystąpił również lauret nagrody Per Artem Ad Deum z 2008 roku, twórca Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego profesor Leszek Mądzik analizując napięcie między pierwiastkami sztuki w wierze i wiary w sztuce.

Wszyscy prelegenci wzbudzili zainteresowanie publiczności. Padały pytania, były polemiki, dzielenie się swoim punktem widzenia. Konferencję, towarzyszącą po raz pierwszy targom SACROEXPO zdecydowanie można zaliczyć do wydarzeń ważnych i godnych powielenia. Całość spotkania trafnymi komentarzami i dygresjami poprowadził Miłosz Horodyski, twórca filmowy i telewizyjny, zastępca dyrektora TVP3 Kraków.

Medal Per Artem Ad Deum wręczany jest w Kielcach od 2005 roku za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.

(MB)