IMG-0351.jpg
I konferencja jagodowa podczas TSW w Targach Kielce wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Jak nie dać się wpuścić w maliny uprawiając... maliny? O tym podczas konferencji w trakcie TSW w Targach Kielce

18 stycznia 2023
Polska jest w czołówce producentów malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej, dlatego to właśnie uprawie tego owocu poświęcono I konferencję jagodową podczas pierwszego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce.

Na co szczególnie zwracać uwagę w plantacji maliny?

Pierwszy wykład Konferencji jagodowej podczas TSW w Targach Kielce poświęcono uprawom malin w tunelach: w gruncie i w doniczkach. Swoje wystąpienie w konferencji miał dr Paweł Krawiec z Horti Team oraz Krzysztof Sak z Agronom Berries. W tej części rozmawiano o tym jakie podłoże gleby wybrać, o restrukturyzacji gleby, zabiegach przygotowujących strukturę gleby oraz o grzybach owadobójczych. Rośliny inaczej zachowują się w przestrzeni otwartej, a inaczej w tunelach. Wśród zalet sadzonek doniczkowych wskazywano m.in. wyrównany materiał, młody system korzeniowy, wysoki poziom wzrostu po posadzeniu, wysoka zdrowotność oraz szanse na wyrównane plantacje.

Najważniejsze jest podłoże, wśród najbardziej popularnego, które wskazywanego jako odpowiednie do uprawy malin pojawiło się podłoże oparte na włóknie kokosowym, które jest neutralne, sterylne, wolne od patogenów i chorób, które ma neutralne pH, optymalne stosunki wodno-powietrzne oraz takie, które po przyschnięciu łatwo nawodnić. Zdaniem Krzysztofa Saka z Agronom Berries ważne jest to, aby w podłożu do malin nie było wolnych frakcji, bo dojdzie do obumierania korzenia.

Istotny jest także wybór pojemnika, w jakim rosną maliny. Mogą być to pojemniki plastikowe, które muszą odznaczać się wysoką odpornością na promienie UV oraz woreczki foliowe, które sprawdzają się w transporcie. Duże znaczenie ma także kolor doniczki w jakiej rośnie roślina. Ciemne szybciej się nagrzewają, ceglaste odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu korzenie roślin nie obumierają.

W przypadku uprawy malin należy zwracać uwagę na wysokość sadzonki, na ilość pąków i na dobrze rozwinięty system korzeniowy koloru białego. Wystarczy, że na 1 m bieżący będzie 80 pąków w roślinach, prawdopodobne jest, że z danej plantacji zbierzemy 19200 kg owoców.

Co wybrać, uprawę malin w gruncie, czy w doniczce?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo hodowcy malin stwierdzają jednogłośnie, że uprawa malin to hazard na bardzo wysokim poziomie.

Uprawa malin w gruncie wymaga dużej dbałości o system korzeniowy, trudniej jest kontrolować wilgotność, trudniej jest wybrać rodzaj sadzonki, mniejszy problem z zimowaniem, jest mniejsza możliwość sterowania terminem zbioru i mniejsze koszty inwestycji. Nie potrzebne jest sztuczne podłoże, łatwiejsze jest nawodnienie, a dłuższa jest eksploatacji plantacji.

W przypadku upraw malin w doniczce, hodowca nie ma problemów z chorobami systemu korzeniowego, konieczne jest zabezpieczenie roślin na zimę, bardziej precyzyjne nawożenie oraz lepsza kontrola nad wilgotnością.

Doświadczenia hodowców malin

W trakcie pierwszego z paneli producenckich podczas TSW, rozmówcy którymi byli: dr Paweł Krawiec z Horti Team, Damian Czarnota z Gospodarstwa Sadowniczego w Godowie, Sławomir Brzusek z Gospodarstwa Sadowniczego w Moniakach oraz Piotr Figura z Gospodarstwa Sadowniczego w Karmanowicach omówili swoje doświadczenia w uprawie malin, wskazali najbardziej popularne odmiany owoców oraz udzieli wskazówek co do nawożenie i ochrony malin. W drugim panelu eksperckim, w którym wystąpili: dr Paweł Krawiec z Horti Team, Robert Bełdowski z Fieldstone, dr Agnieszka Orzeł z Niwy Hodowli Roślin Jagodowych/Dr Berry oraz Krzysztof Sak z Agronom Plants, którzy omówili ochronę prawną odmian , poruszyli kwestię nielegalnego rozmnażania oraz znaczenia odmian i wymagań jakościowych. Jako najzdrowszą, mało popularną odmianę malin wskazano czarną malinę, które ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także przeciwnowotworowe.

Jak skutecznie uprawiać owoce jagodowe?

Wśród gości I Konferencji jagodowej był Francis Bucaille, z Francji, który wskazał biologiczne metody rewitalizacji gleby, wyjaśnił jak uzyskać idealną, zdrową glebę oraz czym właściwie jest proces mikoryzacji. Prelegent wskazał, że najważniejszy jest idealny bilans mineralny, a stosunek wapnia i magnezu jest niezbędny do poprawienia struktury gleby. Wymienił również kluczowe wskaźniki w glebie, którymi są m.in. fosfor, bor, cynk, magnez, siarka, sód czy potas.

Michał Wojcieszek z Yara Poland podkreślił jak dbać o potrzeby malin oraz wskazał co wpływa na plon. Wśród najważniejszych aspektów wymienił wodę, odczyn, zasobność i strukturę gleby, chwasty czy choroby i szkodniki.

Krzysztof Krupa z firmy Syngenta, w trakcie swojego wystąpienia na TSW odpowiedział na pytanie: Jak prawidłowo chronić maliny? W swoim wykładzie wymienił najczęstsze choroby dotykające maliny oraz czynniki, które te choroby powodują. Największą bolączką osób hodujących maliny są: szara i biała pleśń, zamieranie pędów, rdza maliny, mączniak oraz antraknoza. Krzysztof Krupa wskazał również rozwiązania i środki chemiczne, dzięki którym możemy walczyć z chorobami upraw.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW w Targach Kielce potrwają do  czwartku, 19 stycznia 2023 roku, do godziny 16:00.

(MS)

 

 

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.