Elektryczne-drogi.jpg
Drogi wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych.

Drogi indukcyjne do ładowania samochodów elektrycznych? Takie powstają już w Szwecji, Norwegii i we Francji!

26 lipca 2024
Wdrożenie w życie innowacyjnego rozwiązania w postaci dróg posiadających funkcję bezprzewodowego ładowania aut elektrycznych to duże wyzwanie, które jednak znacząco wpłynie na elektryfikację sektora transportowego. Pozwoli zmniejszyć również emisję dwutlenku węgla w sektorze transportowym. Ostatni odcinek takiej drogi w Europie zainstalował m.in. izraelski startup Electreon Wireless.

Największą bolączką posiadaczy elektryków jest niewystarczający zasięg i czas spędzany przy ładowaniu. Skutecznie odstraszają rozwiązania w postaci większych baterii czy szybszych ładowarek, które mogą z jednej strony zwiększyć ślad węglowy, a z drugiej strony zwiększyć masę własną pojazdów.  Codzienne pokonywanie setek kilometrów dotyczy pojazdów takich jak autobusy, ciężarówki czy taksówki, a czasami również aut osobowych. Zgodnie z danymi podawanymi przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA, aż 61 proc. wszystkich punktów ładowania na terenie Unii Europejskiej zlokalizowane jest w zaledwie 3 krajach, w Holandii, Niemczech oraz Francji. Dla porównania, do dyspozycji posiadaczy zelektryfikowanych pojazdów w Holandii jest ponad 144 tys. ładowarek, podczas gdy w Chorwacji punktów ładowania jest niespełna 1,1 tys.

Ładowanie bezprzewodowe elektryków

Jak oceniało już w 2023 roku francuskie Ministerstwo Transportu, technologia pozwalająca na ładowanie samochodów elektrycznych w trakcie jazdy, czy stania w korku, pozwoliłaby na zmniejszenie emisji CO2 w branży transportowej o blisko 90%. Pojawiły się również ambitne plany, które dotyczyły zbudowania dwukilometrowego odcinka zelektryfikowanej drogi na jednej z głównych tras Francji tj. autostradzie A10 między Paryżem a Bordeux.

W lipcu 2024 roku w Norwegii, w miejscowości Trondheim innowacyjną technologię w postaci dróg posiadających funkcję bezprzewodowego ładowania aut elektrycznych zastosowano w transporcie publicznym. Pierwsze autobusy będą korzystać z bezprzewodowego ładowania na odcinku około 100 metrowym.  Jak podaje izraelski startup Electreon Wireless na swoim profilu na Linkedin, jest to przełomowy projekt, który pokazuje, w jaki sposób ładowanie bezprzewodowe może zrewolucjonizować systemy autobusów elektrycznych. To umożliwi mniejszym akumulatorom zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Po stworzeniu pełnego odcinka drogi, w przyszłości mogłyby skorzystać z niego również ciężarówki, taksówki, czy auta osobowe.

Plany budowy elektrycznych, inteligentnych dróg w Europie zapowiedziano także m.in. w Niemczech.

Podczas targów Enex w Targach Kielce temat elektromobilności i aut elektrycznych jest jednym z głównych punktów dyskusji. Wydarzenie przyciąga przedstawicieli salonów samochodowych, którzy prezentują najnowsze modele elektryków dostępnych na rynku. Wśród zaproszonych gości znajdują się również wybitni eksperci, których wkład w rozwój sektora elektromobilności jest nieoceniony, a ich wiedza i doświadczenie stanowią cenne źródło informacji dla uczestników targów. Serdecznie zapraszamy na ENEX, który odbędzie się od 18 do 19 lutego 2025 roku w Kielcach.

/MSi/

Polecane aktualności
19 lutego 2025
Miłośnicy odnawialnych źródeł energii podczas dwóch dni targów Enex w Strefie Youtberów mogli spotkać swoich ulubionych twórców internetowych. To pasjonaci nowoczesnych technologii i ekologicznych rozwiązań, którzy na targach dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i pozytywną energią.
19 lutego 2025
Drugiego dnia targów Enex odbyła się konferencja "Energia dla Świętokrzyskiego 3E – Energia, Eksport, Ekspansja", zorganizowana w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Biznesu”. Wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli branży energetycznej, ekspertów oraz przedsiębiorców zainteresowanych najnowszymi trendami i wyzwaniami sektora energetycznego.
19 lutego 2025
Jedno z kluczowych wydarzeń branżowych poświęcone nowoczesnym technologiom w fotowoltaice i magazynowaniu energii, czyli Forum Solar + odbyło się 19 lutego 2025 roku, w ramach Międzynarodowych Targów ENEX. W konferencji uczestniczyli eksperci, przedstawiciele firm oraz specjaliści z branży odnawialnych źródeł energii. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło licznych uczestników poszukujących wiedzy o najnowszych trendach oraz innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych.
19 lutego 2025
Viessmann, QVANTUM, GALMET, LG, OEM Energy przedstawiły podczas targów Enex najnowsze pompy ciepła. Szczegóły działania nowych rozwiązań zastały omówione w czasie prelekcji na Arenie w hali 5.
19 lutego 2025
Jak zabezpieczyć swoją instalację fotowoltaiczną? Jak zoptymalizować zużycie energii i uzyskać wsparcie finansowe? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy konferencji organizowanej przez firmę Fronius podczas Targów ENEX 2025. Udział w konferencji jest okazją do zgłębienia tematyki fotowoltaiki, elektromobilności i zasilania rezerwowego.
19 lutego 2025
W środę, 19 lutego w Targach Kielce odbywa się drugi dzień targów odnawialnych źródeł energii Enex. To doskonała okazja do poznania najnowszych technologii, wymiany doświadczeń i nawiązania cennych kontaktów biznesowych. W programie liczne spotkania i atrakcje dla odwiedzających targi.
18 lutego 2025
Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas gali 27-ych Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX we wtorek, 18 lutego w Targach Kielce.
18 lutego 2025
Wielkie emocje, strategiczne wyzwania i wiedza o OZE – tak można podsumować grę miejską zorganizowaną przez GLOBENERGIA w ramach MIASTOZE podczas Targów ENEX 2025. Po intensywnych zmaganiach wyłoniono zwycięzcę, który zdobył główną nagrodę. Kto okazał się najlepszy? Sprawdź szczegóły!