20230118-111429.jpg

Analiza i przyszłość rynku warzyw w Polsce

19 stycznia 2023
Drugiego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW odbyła się konferencja warzywnicza, w trakcie której debatowano nad przyszłością branży, jakością i cenami warzyw oraz ryzyku ich uprawy.

Europejski rynek odgrywa znaczącą rolę w produkcji warzyw i przekłada się na import i eksport polskich produktów. To z kolei wpływa na cenę warzyw. W porównaniu z rokiem poprzednim te poszybowały w górę, ale warto zaznaczyć, że ceny dla klienta końcowego w marketach są często dwu- lub trzykrotnie wyższe niż te producentów. Spowodowane jest to tym, że pomiędzy nimi jest jeszcze wiele ogniw, które wpływają na ostateczny bilans. – Niestety, ale ryzyko wynikające z produkcji ponoszą rolnicy – mówiła podczas konferencji dr Anna Wilczyńska z portalu warzywa.pl. – Miniony rok był trudny, bo mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, wojna na Ukrainie, wzrosty cen paliw, nawozów i energii, szalejąca inflacja. To wszystko wpłynęło na rynek warzyw w Polsce – mówiła otwierająca konferencję dr Wilczyńska, analizując w swojej prezentacji kondycję poszczególnych produktów. W minionym roku w Polsce odnotowano 3-4% spadek produkcji cebuli. Nasz kraj, razem z Niemcami i Rumunią, stanowi natomiast 52% całego rynku produkcji kapusty. Największe skupisko jej producentów jest w Wielkopolsce. – Aktualnie wzmożone zainteresowanie możemy obserwować, jeśli chodzi o marchewkę. W 2022 roku w kraju zebrano 590 tysięcy ton  – mówiła dr Anna Wilczyńska.     

Nawozy i ich wpływ na plony!

Bardzo ciekawy był wątek poświęcony ograniczeniom nawozów i zwiększeniu plonów. Szczególnie istotne jest to z punktu widzenia rolników i rosnących cen środków nawożących. Efekt ten jest możliwy przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań. – Bardzo ważne jest precyzyjne dobranie nawozu, dlatego tak istotna w tym procesie jest analiza gleby, uregulowanie Ph i  dobre przygotowanie stanowiska – przekonywała Iwona Polewska-Jankowiak z firmy Agrosimex, dodając, że przeprowadzone badania potwierdziły, że odpowiednio wyselekcjonowane nawozy są gwarancją sukcesu i wyższych plonów. W związku z postępującymi zmianami klimatu niezbędne są ciągłe zmiany techniki i technologii nawożenia. Dostępność składników pokarmowych w glebie wpływa na możliwości rozprzestrzeniania i absorpcji. – Istotne są również zmiany prawne, które wpływają na nawożenie i zmuszają do nowoczesnych rozwiązań. Mowa tu o dyrektywie azotanowej, NEC, czy Europejskim Zielonym Ładzie - mówiła przedstawicielka firmy Agrosimex.

Czy w Polsce może zabraknąć wczesnych warzyw spod osłon?

Na ten temat przez godzinę rozmawiali uczestnicy debaty. Adam Paradowski z Plantpress prowadził dyskusję, w której uczestniczyli: dr inż. Aleksandra Czerwińska-Nowak, redaktor naczelny Szklarnie Tunele Osłony, Krzysztof Kubatko, doradca warzywniczy, Marcin bednarek, producent papryki i  Mariusz Kwiatkowski, reprezentant firmy nasiennej. Z prowadzonej dyskusji wynikało, że poruszany temat nie jest tak prosty, a wiele czynników ma wpływ na rynek wczesnych warzyw spod osłony.

Wpływ ochrony i odżywiania warzyw na uprawę

Obecny na konferencji Patryk Smoleń z firmy Timac Agro mówił o prawidłowym odżywianiu warzyw w dobie ograniczonej dostępności nawozów. – Przy intensywnej uprawie warzyw bardzo ważna jest odbudowa poziomu zawartości próchnicy. Nasza firma bardzo odpowiedzialnie podchodzi do procesów nawożenia, w czym pomaga nam nowoczesny sprzęt – przekonywał Product Manager w swoim wystąpieniu. Rafał Żmuda i Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta analizowali natomiast ryzyko wynikające z uprawy warzyw i starali się podpowiedzieć, jak je zminimalizować. Podsumowaniem sezonu w ochronie warzyw zajął się Marcin Niedobylski z firmy Agrospec, który mówił, na co zwrócić uwagę w dobie redukcji dostępnych substancji aktywnych.

Polskie warzywa w supermarketach

Na zakończenie, Adam Paradowski z Plantpress poruszył ciekawy wątek dotyczący polskich produktów w sklepach wielkopowierzchniowych. – Wszystko wskazuje na to, że może to być ciekawy sezon nie tylko pod względem cen, ale także dostępności poszczególnych warzyw – mówił. – Ceny w marketach są często dwu, a nawet trzykrotnie wyższe niż u producentów – pokazywała w swojej prezentacji dr Anna Wilczyńska z portalu warzywa.pl. Konferencja warzywnicza była jedna z pięciu organizowanych w trakcie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW w Targach Kielce. Udział w nich wzięło 50 prelegentów, którzy omawiali poszczególne rynki i analizowali bieżącą sytuację branży.

(ŁK)

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.