WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Opis
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 7 lat temu - 1 stycznia 2017 roku.

Struktury WOT tworzy: Dowództwo WOT mieszczące się w Zegrzu, batalion dowodzenia WOT, 18 brygad obrony terytorialnej rozlokowanych na terenie kraju, 2 centra szkolenia (CSWOT w Toruniu i CSŁiI w Zegrzu), Szkoła Podoficerska "SONDA", Ośrodek Reprezentacyjny WOT w Radomiu (orkiestra WOT i kompania honorowa WOT).
Misja i zadania
Obrona i wspieranie lokalnych społeczności to misja Wojsk Obrony Terytorialnej. Bezpośrednio z niej wynikają zadania formacji. Na czas wojny, głównym zadaniem WOT jest obrona swoich "małych ojczyzn" - społeczności lokalnych, z których wywodzą się, i w których żyją żołnierze WOT, obrona ważnych strategicznie obiektów na swoim terenie oraz współdziałanie z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych RP w prowadzeniu operacji obrony kraju. W czasie pokoju, w trakcie wystąpienia sytuacji kryzysowych (powodzie, lokalne podtopienia, katastrofy budowlane, pożary wielkopowierzchniowe, itp.), żołnierze WOT udzielają pomocy lokalnym społecznościom, wspierają służby ratownicze w ich statutowej działalności ratowniczej oraz pomagają w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i innych sytuacji kryzysowych. Wspierają także Policję w poszukiwaniach osób zaginionych - w sytuacjach, gdy Policja poprosi o takie wsparcie.

Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową (TSW). Ten rodzaj służby wojskowej pozwala na pogodzenie swojej dotychczasowej aktywności cywilnej (praca na etacie, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, nauka, itp.) z byciem żołnierzem w Wojskach Obrony Terytorialnej. Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, z założenia pełniący ją w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, nazywają sami siebie Terytorialsami. Na potrzeby szkolenia żołnierzy TSW wdrożono innowacyjny system szkolenia, który skonstruowany jest w taki sposób, by umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Terytorialsi po odbyciu szkolenia podstawowego i po złożeniu przysięgi wojskowej pełnią służbę terytorialną w formie rotacyjnej tzn. że raz w miesiącu są powoływani na minimum 2 dni (sobota , niedziela) do swojej jednostki wojskowej na szkolenie wojskowe. Dodatkowo, raz w roku w ramach służby rotacyjnej powoływani są na 14-dniowe szkolenie zintegrowane, prowadzone na poligonie. Pozostały czas w roku, kiedy żołnierze pełniący TSW pracują, spędzają czas wolny z rodziną, to tzw. służba dyspozycyjna. Oznacza to, że w tym czasie żołnierz pełniący TSW pozostaje w dyspozycji do powołania go do jednostki wojskowej, i taka sytuacja może się zdarzyć, gdy zaistnieje ku temu potrzeba.

nasz-mundur-twoja-odwaga-plakat-a3-1.jpg
Pliki do pobrania
Branża
Władze i organizacje, Stowarzyszenia
Pokaż podobne firmy
    23-25.04.2024
    Godziny otwarcia
    • 23 IV 2024
      10:00 - 17:00
      Wystawa otwarta dla profesjonalistów
    • 24 IV 2024
      10:00 - 17:00
      Wystawa otwarta dla publiczności
    • 25 IV 2024
      10:00 - 15:00
      Wystawa otwarta dla publiczności