zespol-OZE-MS.jpeg

Zespół ds. Rozwoju Przemysłu OZE i Korzyści dla Polskiej Gospodarki

20 listopada 2020
W kwietniu tego roku Minister klimatu Michał Kurtyka powołał Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki. Będzie to organ opiniodawczy i doradczy ministra właściwego do spraw klimatu oraz energii.

Do głównych zadań Zespołu należeć będzie wypracowanie rekomendacji w zakresie kierunków rozwoju polskiego przemysłu OZE, maksymalizacji korzyści dla rodzimej gospodarki na drodze do neutralności klimatycznej oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Zespół pracować będzie także nad przygotowaniem rozwiązań zarówno legislacyjnych, jak i pozalegislacyjnych, które służyć będą realizacji w/w celów.

- Naszym priorytetem jest przygotowanie odpowiednich narzędzi, które przyczyniać się będą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Liczę, że opracowywane przez Zespół rekomendacje i rozwiązania legislacyjne pozwolą na intensyfikację i koordynację działań służących OZE w Polsce – podkreślił szef resortu klimatu Michał Kurtyka.

Zgodnie z rozporządzeniem, przygotowane przez Zespół rekomendacje dotyczyć będą następujących obszarów tematycznych:

  • Czyste ciepło,
  • Eko-transport,
  • Lokalny wymiar energii,
  • Gospodarka wodorowa,
  • Sprawiedliwa Transformacja,
  • Wielkoskalowe zeroemisyjne źródła energii.

Zespołowi przewodniczy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu, Pełnomocnik Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii.

W skład Zespołu wchodzą:

  • doc. dr inż. Paweł Skowroński, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - odpowiedzialny za obszar czyste ciepło
  • dr Grzegorz Tchorek, Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego - odpowiedzialny za obszar eko-transport
  • dr inż. Karol Wawrzyniak, Narodowe Centrum Badań Jądrowych - odpowiedzialny za obszar lokalny wymiar energii
  • dr hab. inż. Jakub Kupecki, Instytut Energetyki - odpowiedzialny za obszar gospodarka wodorowa
  • prof. ndzw. dr hab. Adam Drobniak, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - odpowiedzialny za obszar sprawiedliwa transformacja
  • prof. ndzw. dr hab. inż. Konrad Świrski, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - odpowiedzialny za obszar wielkoskalowe zeroemisyjne źródła energii

(MBr)

 

Polecane aktualności
14 czerwca 2021
Ze względu na dynamiczny rozwój oraz wysokie zarobki branża fotowoltaiczna staje się atrakcyjnym miejscem pracy dla przedstawicieli handlowych. Wiele osób z innych sektorów gospodarki z zaciekawieniem obserwuje rynek odnawialnych źródeł energii, niejednokrotnie planując przebranżowienie.
07 czerwca 2021
Prezydenta Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę licznikową. 1 czerwca ma więc wymiar symboliczny dla polskiej energetyki. Jest zapowiedzią ogromnych zmian, czy również dla wystawców Międzynarodowych Tragów Odnawialnych Źródeł Energii?
26 maja 2021
Wydarzenie, które tradycyjnie towarzyszyło Targom ENEX, tym razem odbędzie się online i poświęcone będzie tematowi: „Pompy ciepła na fali renowacji”.
04 maja 2021
Podczas tegorocznych, wyjątkowych targów Enex tradycyjnie przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych i najbardziej innowacyjnych produktów. Sprawdź do kogo powędrowała statuetka Enex Award!
28 kwietnia 2021
O innowacyjnych, oszczędnych i wydajnych systemach energetycznych rozmawiali eksperci podczas Targów ENEX w sieci, które odbywają się 28 kwietnia w Targach Kielce
28 kwietnia 2021
Podczas organizowanych wyjątkowo online targów Odnawialnych Źródeł Energii odbyła się bardzo ciekawa dyskusja.
28 kwietnia 2021
Trwa panel poświęcony fotowoltaice i elektronenergetyce. Wśród prelegentów przedstawiciele firm: SolarEdge, SBF POLSKA PV, Fronius, LG, Corab, Nomitech, Jean Muller, KENO, SUNPROFI, SOLGEN i Goodwe
28 kwietnia 2021
Wystartował Enex w sieci - nietypowe wydanie targów Odnawialnych Źródeł Energii. Tym razem wydarzenie odbywa się w formule on-line. Jeśli szukasz energetycznych oszczędności i nowoczesnych rozwiązań – dołącz do nas!