650408557cae20cc3847.jpg
Targi MSPO rocznie odwiedza 20 tys. zwiedzających, wśród których licznie reprezentowana jest młodzież zaangażowana w tematykę obronności kraju

UROCZYSTY APEL KLAS MUNDUROWYCH PODCZAS MSPO 2016 W TARGACH KIELCE

03 września 2016
Ponad 400 uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych, z inicjatywy Biura do Spraw proobronnych, weźmie udział w uroczystym apelu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Odbędzie się on 6 września o 11.00

Biuro do Spraw Proobronnych powstało w ubiegłym roku po to by wspierać system obronny przez wykorzystanie potencjału obronnego organizacji pozarządowych o charakterze proobronnym i uczniów klas mundurowych. Idealną okazją na zwiększenie świadomości narodowej młodzieży jest Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Z inicjatywy Biura do Spraw Proobronnych, 13 szkół ponadgimnazjalnych zostało zaproszonych do Targów Kielce na to wydarzenie.

Wśród szkół, które przybędą na kielecki Salon Obronny znajdą się Zespół Szkół Nr 1 w  Krakowie, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach, Powiatowy Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, XVI Liceum Ogólnokształcącego im. AK w Tarnowie, Zespół Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie, Zespół Szkół nr 1 w Opatowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 19 w Krakowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie, Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Starachowicach. Plan apelu przewiduje m.in. złożenie meldunku przez koordynatora klas mundurowych oraz przegląd pododdziałów szkolnych.

Mocna świadomość patriotyczna wśród młodzieży w Polsce

W Polsce do organizacji o szeroko rozumianym charakterze proobronnym i wspierającym obronność należy ok. 100 tys. osób, dodatkowo w klasach mundurowych uczy się ok. 55 tys. uczniów. Biuro wspiera organizacje proobronne i klasy mundurowe, traktując priorytetowo: kształtowanie postaw patriotycznych wśród polskiej młodzieży; szerzenie edukacji obronnej w organizacjach pozarządowych, w szkołach ponadgimnazjalnych oraz uczelniach; udział organizacji proobronnych w systemie zarządzania kryzysowego w państwie; wspieranie szkolenia członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych w zakresie przygotowania ich do służby wojskowej (przede wszystkim w formacjach Obrony Terytorialnej).