TKbusinessExchange-platforma1200x627px-Kazachstan.jpg

Nowy wymiar biznesu w Targach Kielce

27 października 2020
Łączymy ludzi w biznesie – od lat te słowa przyświecają pracownikom Targów Kielce. TK Business Exchange to nowy projekt, dzięki któremu polscy przedsiębiorcy będą mogli zaistnieć na arenie międzynarodowej. Platforma stworzona wspólnie z Polsko-Kazachstańską Izbą Handlowo-Przemysłową rusza 28 października. 

W dobie Internetu i szybko zmieniającej się rzeczywistości, przepływ informacji oraz kojarzenie ich w odpowiedni sposób ma ogromne znaczenie. Platforma TK Business Exchange jest dedykowana firmom poszukującym nowych dróg rozwoju, a także kontrahentom i inwestorom,  pragnącym pozyskać praktyczne i cenne wiadomości  o rynkach zagranicznych.

Świat na wyciągnięcie ręki

Platforma wymiany informacji handlowych kojarzy polskich przedsiębiorców z potencjalnymi kontrahentami z 8 krajów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Brazylii,  Chin, Kazachstanu, Gruzji oraz Mozambiku. Zagraniczne firmy również mogą poszukiwać na platformie polskich producentów czy dystrybutorów wybranych produktów i usług. Serwis daje możliwość pozostawienia wizytek  przedsiębiorstw. To także kalendarium wydarzeń biznesowych i targowo-wystawienniczych na świecie.

Oprócz praktycznych porad od ekspertów i wskazówek dotyczących nowych rynków, właściciele firm znajdą na portalu również opisy branż oraz najchętniej wybieranych kierunków eksportu.

Na dzień dobry Kazachstan

TK Business Exchange startuje 28 października, zainaugurowane webinarium pn. „Kazachstan – kraj ogromnych możliwości”. Gośćmi wirtualnego spotkania będą:

  • Jego Ekscelencja Alim Kirabayev - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej. 
    Służbę dyplomatyczną rozpoczął w 1997 r. jako Referent w Wydziale Krajów Europejskich, a następnie jako Attaché w Departamencie Współpracy Wielostronnej. W latach 1997 - 1999 był III Sekretarzem w Wydziale ds. ONZ i Międzynarodowych Organizacji Gospodarczych Pierwszego Departamentu. W latach 1999 - 2000 pełnił funkcję II Sekretarza Departamentu Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej, a w 2000 r. II Sekretarza Ambasady Kazachstanu w Egipcie. W 2003 r. po powrocie do Kazachstanu pełnił funkcję Radcy Departamentu Europy i Ameryki, a następnie Gabinetu Ministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu, Departamentu Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej i Gospodarczej. W latach 2005 - 2006 pracował jako I Sekretarz w Ambasadzie Kazachstanu w Japonii. Od 2006 do 2007 r. piastował stanowisko Kierownika Wydziału Informacji, Pracy Analitycznej i Prognoz w Departamencie Informacji i Analizy. W latach 2007 - 2010 - Kierownik Wydziału, Zastępca Dyrektora Departamentu Ameryki. W latach 2010 - 2019 - Zastępca Dyrektora, Dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Polityki Zagranicznej. Przed objęciem funkcji Ambasadora Kazachstanu w Polsce był Ambassadorem-at-large Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu. Ma rangę Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Radcy II klasy.
  • Ardak Zabeshev – Zastępca Przewodniczącego Komitetu Inwestycyjnego w Kazachstanie. 
    Absolwent King's College London i Warwick Business School. W latach 2003-2004 był Dyrektorem Oddziału Biura Administracji Finansowej Urzędu Akim Regionu Południowego Kazachstanu. W latach 2004-2006 pracował jako Główny specjalista w Departamencie Stosunków Zewnętrznych i Inwestycji Ministerstwa Rolnictwa Republiki Kazachstanu Astana. Był III Sekretarzem Ambasady Kazachstanu w Republice Uzbekistanu w Uzbekistanie oraz II Sekretarzem w Kancelarii Ministra Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu Astana. Pracował m.in. jako Naczelnik Sektora Departamentu Stosunków Zewnętrznych, Dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych LLP „Samruk-Kazyna Invest”, Kierownik Sekretariatu Prezesa Zarządu SA „Samuryk-Kazyna” oraz doradca ministra rolnictwa, wicepremiera Republiki Kazachstanu.  
  • Artur Nizioł - Konsul Honorowy Kazachstanu w Katowicach, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Uniserv. 
    Biznesmen i podróżnik. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, studiów podyplomowych MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademii Strategicznego Przywództwa ICAN w Warszawie (dawniej Harvard Business School). Artur Nizioł jest założycielem Uniserv S.A. będącej obecnie spółką wiodącą w Grupie Kapitałowej Uniserv. Przez ponad 20 lat sprawował funkcję prezesa zarządu Uniserv S.A., a obecnie przewodniczącego rady nadzorczej Uniserv SA. Poza sferą zawodową Artur Nizioł jest też zaangażowany w działalność licznych organizacji branżowych oraz fundacji. Jest zastępcą przewodniczącego prezydium zarządu Akademicko-Gospodarczego Stowarzyszenia Hutnictwa, sekretarzem zarządu Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, a także członkiem rady Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz członkiem Rady Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Artur Nizioł jest ponadto założycielem Fundacji Minionej Epoki oraz Fundacji Instytut Gospodarki 4.0. Uniserv S.A. pod przewodnictwem Artura Nizioła była jedną z firm członkowskich, z inicjatywy których założono Polsko - Kazachstańską Izbę Handlowo - Przemysłową. 
  • Piotr Guzowski - Prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo- Handlowej, Członek Międzyrządowej Polsko-Kazachstańskiej Komisji ds. Gospodarczych.
    Absolwent Politechniki Warszawskiej. Obecnie jest prezesem Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, której celem jest m.in.: pomoc firmom członkowskim, zainteresowanym współpracą polsko-kazachstańską, wsparcie w nawiązywaniu wzajemnych kontaktów pomiędzy nowymi strukturami i instytucjami, partnerami gospodarczymi, przedsiębiorstwami i przedsiębiorcami w Polsce i Kazachstanie. Guzowski jest także członkiem Międzyrządowej Polsko-Kazachstańskiej Komisji ds. Gospodarczych, operatorem Polskiej Ekspozycji podczas Światowej Wystawy EXPO 2017 Astana w Kazachstanie, autorem analiz branżowych rynków Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. 
  • dr Andrzej Mochoń - Prezes Zarządu Targów Kielce, Wiceprezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego. 
    Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał stopień naukowy doktora. Z Kielcami związany jest od roku 1980, gdy rozpoczął pracę jako wykładowca geologii na Akademii Świętokrzyskiej. Uczestniczył w organizowaniu i założeniu jednej z pierwszych niepublicznych szkół wyższych w mieście. Twórca Geoparku Kielce, instytucji promującej walory geologiczne miasta i tworzącej warunki do rozwoju turystyki. Należy do grona twórców znanego na świecie MSPO - Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który od 25 lat odbywa się w Targach Kielce. Jest również pomysłodawcą Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Jako szef spółki wystawienniczej Targi Kielce Andrzej Mochoń bierze udział w kreowaniu rynku targowego w kraju i jego wizerunku w Europie. W 2012 roku kapituła pierwszej edycji prestiżowego konkursu Dziennika Gazety Prawnej przyznała mu tytuł „Wizjonera”, za wizję i realizację projektu rozbudowy i modernizacji kieleckiego ośrodka wystawienniczo-kongresowego. Andrzej Mochoń był także prezesem Polskiej Izby Przemysłu Targowego, uczestniczy w pracach UFI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizatorów Targów. Za swoją działalność, wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej, w 2015 roku odznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych medalem „Bene Merito”. Jako pierwszy cywil w Polsce został uhonorowany odznaką Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Zasłużony dla Obronności Kraju oraz Medalem Euroatlantyckim.
  • Altynay Mukanova – Regionalny Menedżer w Spółce Narodowej Kazakh Invest. 
    Spółka Krajowa KAZAKH INVEST SA powstała w celu promowania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Republiki Kazachstanu poprzez przyciąganie inwestycji zagranicznych w priorytetowe sektory gospodarki oraz kompleksowe wsparcie projektów inwestycyjnych.

Podczas spotkania online goście dowiedzą się między innymi, jakie wymogi należy spełnić, aby móc rozpocząć współpracę eksportową z Kazachstanem, jakie towary i usługi są deficytowe i na jakie rynki otwiera się kazachski rynek. O dobrych przykładach współpracy będzie można porozmawiać z przedstawicielem polskiej firmy Uniserv, który opowie o początkach kooperacji oraz o specyfice rynku z punktu widzenia właściciela firmy. Na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania platformy odpowie dr Andrzej Mochoń – Prezes Zarządu Targów Kielce

Webinar rozpocznie się 28 października o godz. 10:00 i będzie go można śledzić na profilu Facebook Targów Kielce. Więcej informacji o TK Business Exchange na stronie www.tkbusinessexchange.com.

(MCh)