Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
wiatrak.png

Targi Enex: Czy wiatraki mają moc? Nowe farmy w świętokrzyskim

01 marca 2021
W Malkowicach (woj. świętokrzyskie) rozpoczął się montaż pierwszego z dziesięciu wiatraków, które tworzyć będą jedną z największych farm wiatrowych w województwie. Szacuje się, inwestycja może być warta około 150 milionów złotych.

– Turbina dotarła do Malkowic i zaczyna być montowana, być może już we wtorek zobaczymy pierwsze efekty – powiedział wójt gminy Bogoria Marcin Adamczyk.

Pierwsze plany budowy farmy wiatrowej w gminie Bogoria pojawiły się w 2005 roku. Ówczesny wójt i rada przyjęli projekt planu zagospodarowania przestrzennego, który zezwalał na budowę farmy. W 2016 roku władze gminy dokonały zmiany w tym planie, by umożliwić budowę elektrowni składającej się z 10 jednostek wytwórczych. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku. Obecnie projekt wchodzi już w decydującą fazę. Wiatraki staną w miejscowościach Malkowice, Ceber, Gorzków, Przyborowice, Szczeglice, Wysoki Duże, Pęcławice Górne i Witowice. – Wszystkie te lokalizacje zostały dobrane w ten sposób by były oddalone od zabudowań co najmniej o pół kilometra – tłumaczy Marcin Adamczyk.

Inwestycję prowadzi spółka Farma Wiatrowa Bogoria, wykupiona przez portugalską firmę EDPR z kapitałem międzynarodowym, która od lat działa w energetyce. Wartość całego projektu może wynosić nawet 150 milionów złotych. Szacuje się, że wpływ z jednego wiatraka to około 70-100 tysięcy rocznie. Dodatkowo gmina będzie pobierać corocznie opłatę za umieszczenie urządzeń infrastruktury technicznej nie związanej z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.

(MBr)

Polecane aktualności
14 czerwca 2021
Ze względu na dynamiczny rozwój oraz wysokie zarobki branża fotowoltaiczna staje się atrakcyjnym miejscem pracy dla przedstawicieli handlowych. Wiele osób z innych sektorów gospodarki z zaciekawieniem obserwuje rynek odnawialnych źródeł energii, niejednokrotnie planując przebranżowienie.
07 czerwca 2021
Prezydenta Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę licznikową. 1 czerwca ma więc wymiar symboliczny dla polskiej energetyki. Jest zapowiedzią ogromnych zmian, czy również dla wystawców Międzynarodowych Tragów Odnawialnych Źródeł Energii?
26 maja 2021
Wydarzenie, które tradycyjnie towarzyszyło Targom ENEX, tym razem odbędzie się online i poświęcone będzie tematowi: „Pompy ciepła na fali renowacji”.
04 maja 2021
Podczas tegorocznych, wyjątkowych targów Enex tradycyjnie przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych i najbardziej innowacyjnych produktów. Sprawdź do kogo powędrowała statuetka Enex Award!
28 kwietnia 2021
O innowacyjnych, oszczędnych i wydajnych systemach energetycznych rozmawiali eksperci podczas Targów ENEX w sieci, które odbywają się 28 kwietnia w Targach Kielce
28 kwietnia 2021
Podczas organizowanych wyjątkowo online targów Odnawialnych Źródeł Energii odbyła się bardzo ciekawa dyskusja.
28 kwietnia 2021
Trwa panel poświęcony fotowoltaice i elektronenergetyce. Wśród prelegentów przedstawiciele firm: SolarEdge, SBF POLSKA PV, Fronius, LG, Corab, Nomitech, Jean Muller, KENO, SUNPROFI, SOLGEN i Goodwe
28 kwietnia 2021
Wystartował Enex w sieci - nietypowe wydanie targów Odnawialnych Źródeł Energii. Tym razem wydarzenie odbywa się w formule on-line. Jeśli szukasz energetycznych oszczędności i nowoczesnych rozwiązań – dołącz do nas!
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy