Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
wiatrak.png

Targi Enex: Czy wiatraki mają moc? Nowe farmy w świętokrzyskim

01 marca 2021
W Malkowicach (woj. świętokrzyskie) rozpoczął się montaż pierwszego z dziesięciu wiatraków, które tworzyć będą jedną z największych farm wiatrowych w województwie. Szacuje się, inwestycja może być warta około 150 milionów złotych.

– Turbina dotarła do Malkowic i zaczyna być montowana, być może już we wtorek zobaczymy pierwsze efekty – powiedział wójt gminy Bogoria Marcin Adamczyk.

Pierwsze plany budowy farmy wiatrowej w gminie Bogoria pojawiły się w 2005 roku. Ówczesny wójt i rada przyjęli projekt planu zagospodarowania przestrzennego, który zezwalał na budowę farmy. W 2016 roku władze gminy dokonały zmiany w tym planie, by umożliwić budowę elektrowni składającej się z 10 jednostek wytwórczych. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku. Obecnie projekt wchodzi już w decydującą fazę. Wiatraki staną w miejscowościach Malkowice, Ceber, Gorzków, Przyborowice, Szczeglice, Wysoki Duże, Pęcławice Górne i Witowice. – Wszystkie te lokalizacje zostały dobrane w ten sposób by były oddalone od zabudowań co najmniej o pół kilometra – tłumaczy Marcin Adamczyk.

Inwestycję prowadzi spółka Farma Wiatrowa Bogoria, wykupiona przez portugalską firmę EDPR z kapitałem międzynarodowym, która od lat działa w energetyce. Wartość całego projektu może wynosić nawet 150 milionów złotych. Szacuje się, że wpływ z jednego wiatraka to około 70-100 tysięcy rocznie. Dodatkowo gmina będzie pobierać corocznie opłatę za umieszczenie urządzeń infrastruktury technicznej nie związanej z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego.

(MBr)

Polecane aktualności
12 kwietnia 2021
Tradycją tragów Enex było przyznawanie medali Targów Kielce za innowacyjne produkty i rozwiązania technologiczne. W tym roku nie będzie inaczej i już dziś organizatorzy wydarzenia Enex w sieci zapraszają do udziału w konkursie. Aplikować można do 21 kwietnia.
18 lutego 2021
Targi Enex to największe w Polsce wydarzenie dedykowane branży odnawialnych źródeł energii. Towarzyszące mu targi 4Insulation to także jedyna w Polsce wystawa skupiająca się wokół izolacji przemysłowych. Pojawienie się firmy na tych wydarzeniach to gwarancja sukcesu. Rozumiemy jednak, że to duży koszt, dlatego podpowiadamy: skorzystaj z dofinansowania klastra LTPP.
05 lutego 2021
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszy etap konkursu na opracowanie samochodów dostawczych o napędzie elektrycznym zasilanym z sieci lub ogniw paliwowych wodorowych. WysokieNapiecie.pl jako pierwsze publikuje wizualizacje czterech zwycięskich projektów.
26 stycznia 2021
LONGi to jeden z wiodących na świecie producentów paneli fotowoltaicznych. 26 stycznia chińskie przedsiębiorstwo podpisało umowę z jednym z największych dystrybutorów firmą KENO, z siedzibą w Gliwicach. Spółka od lat jest jednym z wystawców targów Enex.
14 stycznia 2021
14 stycznia ruszyła rejestracja dla osób, które chcą odwiedzić targi ENEX, które już 28 kwietnia rozpoczną się w Targach Kielce. Ta największa w Polsce wystawa energii odnawialnej co roku przyciąga tysiące zwiedzających z branży.
11 stycznia 2021
Tylko 32 proc. Gmin w Polsce zawarło porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki w wodnej w ramach programu „Czyste Powietrze” podaje Polski Instytut Ekonomiczny. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.
17 grudnia 2020
Największe w Polsce targi odnawialnych źródeł energii i energetyki tradycyjnej tym razem odbędą się 28 i 29 kwietnia. Gwarantujemy, jednak, że nowy termin nie wpłynie na poziom wystawy.
02 grudnia 2020
W 2020 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce sięgnęła 375 tys.. Ich moc przekroczy 2,5 GW, a produkcja szacowana jest na 1,5 proc. zużywanej w Polsce energii elektrycznej - wynika z raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej (SBF) POLSKA PV.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy