18175865acb4f98629b6.jpg
Nie zwlekaj już dziś umów się na wizytę w cytobusie ŚCO i skorzystaj z darmowego badania podczas targów HELATH & BEAUTY.

Przystanek dla zdrowia w Targach Kielce – wykonaj bezpłatne badanie w cytobusie

03 kwietnia 2018
HEALTH & BEAUTY to nie tylko wydarzenie dla branży kosmetycznej, w tym roku nie zabraknie profesjonalistów dbających o zdrowie. W Targach Kielce od 21 do 22 kwietnia, zaparkuje cytobus, w którym od 12:30 do 16.00, kobiety między 25 a 59 rokiem życia, będą mogły wykonać bezpłatne badanie cytologiczne.

Z bezpłatnej cytologii podczas wydarzenia HEALTH & BEAUTY w Targach Kielce, mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Żeby umówić się na bezpłatne badanie, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

- Zachęcam do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów
z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki
– dodaje profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

Regularne badania ratują życie!

W województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy a 49 kobiet - na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy.

– To są śmierci, których absolutnie można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Robimy wszystko, żeby odwrócić te niekorzystne proporcje i uratować życie mieszkankom naszego regionu – mówi dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik projektu „Być świadomą kobietą”.

 

Cytobus ŚCO – lekki, mobilny i przyjazny kobiecie

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem – wykonanym od podstaw na pojeździe do 3,5 t. W konstrukcji osadzono gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie. Wewnątrz jest również wydzielone pomieszczenie (kabina higieny intymnej z toaletą i bieżącą wodą), w którym pacjentka może przygotować się do badania.

- Cytobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jest pierwszym tego typu lekkim pojazdem, spełniającym wymogi sanitarne, jakim podlega gabinet lekarski – mówi dr Smorąg.

 

Cytologia - jak się przygotować do badania

  • wykonuj cytologię w pierwszej połowie cyklu, najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
  • co najmniej na 24 godziny przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
  • na 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu (w tym przezpochwowe USG) ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą
    o tym np. upławy), wykonaj cytologię dopiero po wyleczeniu się.

Niech tegoroczna edycja targów HEALTH & BEAUTY będzie okazją do zadbania o profilaktykę. Bezpłatne badanie, które trwa dosłownie kilka minut może uratować Twoje życie, lub życie bliskiej Ci kobiety.

 (PŚ)