672863055169f4d7c5e2.jpg
O zawiłościach nowych systemów płatności bezpośrednich mówiła pani Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płątności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Płatności bezpośrednie bez tajemnic

28 marca 2015
Debata Izb Rolniczych na targach AGROTECH

Podczas 21.edycji targów AGROTECH, Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała konferencję na temat „PROW 2014 -2020 i płatności bezpośrednie, jako szansa na rozwój polskiego rolnictwa”. Jak poinformowano podczas spotkania, szacuje się, że beneficjentów PROW będzie około milion.

- Mamy dobrą informację: w tym roku Komisja Europejska wyjątkowo zaproponowała możliwość wydłużenia składania wniosków o płatności bezpośrednie aż o miesiąc. Czyli można je składać od 15 marca do 15 czerwca, a maksymalnie do 10 lipca z redukcją, wynoszącą 1 procent za każdy dzień opóźnienia - mówił Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych na początku spotkania - Czeka nas sporo zmian od tego roku i temu poświęcone jest nasze spotkanie.

- Już od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o płatności. Z tego co wiem, około 80 tysięcy rolników już złożyło wnioski - mówiła Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – W tym roku, na jednym wniosku można się ubiegać o płatności bezpośrednie, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne z nowego progu, o rolnictwo ekologiczne, płatności na zalesianie i wszystkie płatności kontynuacyjne z poprzedniego progu.

Najistotniejsze zmiany w systemie płatności bezpośrednich od 2015 roku, dotyczą rodzajów płatności, tak zwanych schematów, o które rolnik będzie mógł się ubiegać. Dotyczą także szczegółowych wymogów, których spełnienie w gospodarstwie rolnym będzie warunkowało przyznanie rolnikowi poszczególnych płatności. W nowym systemie mamy aż 18 nowych komponentów płatności bezpośrednich. Jedną z nowości jest między innymi płatność za zielenienie, która chyba wzbudza najwięcej pytań, ale także płatności dla młodych rolników czy płatności dla małych gospodarstw – wyjaśniała Joanna Czapla podczas spotkania. Pani dyrektor w swoim wystąpieniu poruszyła także wiele innych kwestii związanych z płatnościami bezpośrednimi i nowymi zasadami.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, że Polska jest jednym z trzech krajów, obok Danii i Austrii, które jako pierwsze otrzymały decyzję zatwierdzającą przez Komisję Europejską Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Takich programów w Unii Europejskiej, we wszystkich 28 krajach członkowskich powstanie w sumie aż 118. Niektóre państwa decydują się na realizację programów regionalnych - stąd ta mnogość programów. W Polsce będzie realizowany, przygotowany przez resort rolnictwa, kompleksowy program dla całego kraju.