099A1309.jpg

Kielce powracają na kolarską mapę Polski!

13 czerwca 2022
Stolica Gór Świętokrzyskich będzie w tym roku miastem, w którym rozpocznie się rywalizacja 79. Tour de Pologne. Największa kolarska impreza w kraju, po 8 latach przerwy, ponownie zawita do Kielc, skąd najlepsi kolarze i ekipy wystartują do walki o żółtą koszulkę lidera. Województwo Świętokrzyskie, Miasto Kielce i Targi Kielce są partnerami I etapu 79. Tour de Pologne – jednej z najbardziej prestiżowych imprez kolarskich na świecie!

Już 30 lipca kolarze ze światowej czołówki wyruszą na polskie drogi, aby walczyć o zwycięstwo na trasie 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Ponad 1200 kilometrów, podzielone na 7 wymagających i widowiskowych etapów. Wszystko rozpocznie się w Kielcach, a wielki finał już tradycyjnie odbędzie się na krakowskich Błoniach.

- Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które jest świętem sportu i kolarstwa. Cieszę się, że Targi Kielce razem z Województwem Świętokrzyskim i Miastem Kielce zostały sponsorami I etapu 79. Tour de Pologne – mówił podczas konferencji w Targach Kielce Czesław Lang, Dyrektor Generalny wyścigu, dodając – Bycie partnerem jednej z najważniejszych kolarskich imprez, należących do World Touru, to prestiż, a wielogodzinne transmisje telewizyjne pozwalają zaprezentować swoją ofertę kibicom.

Sięgający historią 1928 roku, kiedy to po raz pierwszy odbył się Bieg Kolarski Dookoła Polski, będący początkiem TdP, wyścig jest jednym z ulubionych przez Polaków wydarzeniem sportowym o międzynarodowej renomie. Co roku miliony sympatyków kolarstwa śledzi zmagania najlepszych zawodników przed telewizorem, a duża grupa podąża za nimi od miasta do miasta wspierając i dopingując w zaciętej rywalizacji. W 2022 roku mottem przewodnim Tour de Pologne jest hasło „Wyścig dla pokoju”.

Sport od zawsze towarzyszył rozmaitym wydarzeniom organizowanym w Targach Kielce. To tu odbywają się targi Kielce Bike Expo, które gromadzą pasjonatów i producentów rowerów. Nasze wydarzenia regularnie odwiedzają sportowcy, jak choćby: Piotr Żyła, Kamil Stoch, kolarka Maja Włoszczowska, czy Mariusz Pudzianowski. Targi Kielce przez 6 lat były sponsorem drużyny piłki ręcznej, noszącej wówczas nazwę VIVE TARGI KIELCE. Teraz, obok miasta i województwa, zostajemy sponsorem startu największej kolarskiej imprezy w Polsce Tour de Pologne – mówił podekscytowany Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

W trakcie konferencji obecny Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski nie ukrywał radości, że kolarze biorący udział w wyścigu, po 8 latach przerwy powracają do województwa świętokrzyskiego.  – Ich powrót na świętokrzyską ziemię to możliwość zaprezentowania jej walorów i cudownych zakątków, których u nas nie brakuje. – mówił Wicemarszałek. Wtórował mu Wiceprezydent Miasta Kielce Marcin Chłodnicki, dodając  – Wyścig wystartuje  z samego centrum Kielc, z kieleckiego Rynku. Cieszę się, że jako Prezydent Kielc, ale i wielki fan rowerów mogę teraz siedzieć obok Pana Czesława Langa, podpisując umowę na organizację I etapu tego wyścigu właśnie w Kielcach.

W trakcie konferencji podpisane zostały dokumenty, potwierdzające start w Kielcach, dzięki czemu stolica Gór Świętokrzyskich oficjalnie wjechała na kolarską mapę Polski. Kielecki Rynek, z którego w sobotę, 30 lipca wystartują kolarze, dzień wcześniej będzie miejscem uroczystej prezentacji wszystkich ekip i kolarzy biorących udział w zawodach.

Przed rokiem ze zwycięstwa cieszył się Portugalczyk João Pedro Gonçalves Almeida z ekipy Deceuninck – Quick Step. Tegoroczna batalia zapowiada się niezwykle imponująco, a pierwszy etap z Kielc do Lublina, liczący 217 km wyłoni pierwszego lidera wyścigu. Rosnące zainteresowanie mieszkańców świętokrzyskiego rowerami, infrastrukturą drogową i kolarstwem, z którego niegdyś słynął region oraz ich żywiołowy doping przed ośmioma laty na trasie trzeciego etapu, zdecydowały, że Województwo Świętokrzyskie, Miasto Kielce i Targi Kielce, wspólnie zostali sponsorami pierwszego etapu tegorocznego Tour de Pologne – największego kolarskiego wydarzenia w kraju!

(ŁK)

Polecane aktualności
01 sierpnia 2022
Ponad 150 kolarzy reprezentujących 23 zespoły rozpoczęło w sobotę, 30 lipca w Kielcach, zmagania w tegorocznym wyścigu Tour de Pologne. Dzień wcześniej na kieleckim Rynku odbyła się oficjalna prezentacja wszystkich zawodników i drużyn.
28 lipca 2022
Już jutro na kieleckim Rynku odbędzie się prezentacja wszystkich ekip i kolarzy biorących udział w 79. Tour de Pologne. Dzień później, w sobotę, 30 lipca najlepsi kolarze wyruszą z Kielc w Polskę, by walczyć o triumf w największej kolarskiej imprezie w tej części Europy! Na miasto zwrócone będą oczy całego świata, a sygnał telewizyjny z wyścigu trafia do 150 państw!
11 lipca 2022
Już 30 lipca kolarze ze światowej czołówki wyruszą na polskie drogi, aby walczyć o zwycięstwo na trasie 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Ponad 1200 kilometrów, podzielone na 7 wymagających i widowiskowych etapów. Wszystko rozpocznie się w Kielcach, a wielki finał już tradycyjnie odbędzie się na krakowskich Błoniach.
07 czerwca 2022
Największa kolarska impreza w Polsce w tym roku wystartuje z Kielc. Targi Kielce, obok Miasta Kielce i Województwa Świętokrzyskiego, są partnerem I etapu 79. Tour de Pologne, którego rywalizacja rozpocznie się w stolicy Gór Świętokrzyskich.