6 września 2023, godz 10.30 - 13.30, sala konferencyjna Omega

WSTĘP WOLNY

 

W ramach XXXI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce S.A. organizuje debatę  poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego.

Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE i  roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Celem jest wskazanie na zmianę  paradygmatu dotyczącego sposobów radzenia sobie ze zdolnościami obronnymi w Europie, po dziesięcioleciach uznawania pokoju i wolności przerwanej wojną w Ukrainie.

Europa stoi przed ogromnym wyzwaniem, co wiąże się z koniecznością zmiany sposobu myślenia oraz kreowania nowych rozwiązań  zarówno dla sił zbrojnych, jak i przemysłu. Rodzi to wiele kluczowych pytań odnoszących się do sytuacji bezpieczeństwa, m.in. związanych z przewagą technologiczną, produkcją obronną w UE i efektywną współpracą UE i NATO.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony oraz eksperci reprezentujący przemysł, politykę i środowisko akademickie. Debata zapewni platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronną Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.

Debata odbywa się w czasie kiedy na poziomie UE podejmowane są ważne działania wynikające z implementacji kompasu strategicznego, pakietu obronnego i kosmicznego, czy instrumentów dla finansowania projektów badawczych i zdolnościowych na poziomie europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej.

Celem dyskusji jest wzmocnienie współpracy między administracją oraz przemysłem, w tym podmiotami prywatnymi i publicznymi w świetle  priorytetowych kierunków transformacji europejskiego przemysłu obronnego.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniu.

 

Patronat medialny

zbiam

wojsko-i-technika

 

 

 

 

Paneliści

 

Panel I
Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na kierunki i dynamikę rozwoju europejskiego przemysłu obronnego?

 

lepper.jpg [9.33 KB]
Karsten LEPPER, Przedstawiciel niemieckiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa przy UE (BDI/BDSV)

Karsten LEPPER pracuje jako politolog dla Federacji Niemieckich Przemysłów Bezpieczeństwa i Obrony (BDSV e.V.) oraz Federacji Niemieckich Przemysłów (BDI e.V.)

2014 – AKTUALNIE – Bruksela, Belgia
PRZEDSTAWICIEL NIEMIECKIEGO PRZEMYSŁU DS. BEZPIECZEŃSTWA I OBRONNOŚCI PRZY UE – BDSV E.V./BDI E.V.

2010 – 2014 – Berlin, Niemcy
ZASTĘPCA DYREKTORA ZARZĄDZAJĄCEGO – FEDERALNE STOWARZYSZENIE NIEMIECKIEGO PRZEMYSŁU OBRONNEGO i BEZPIECZEŃSTWA E.V. (BDSV E.V.)

2005 – 2009 – Berlin, Niemcy
STARSZY MANAGER KOMITETU PRZEMYSŁÓW OBRONNYCH BDI/FEDERACJA PRZEMYSŁU NIEMIECKIEGO – FEDERALNE STOWARZYSZENIE PRZEMYSŁU NIEMIECKIEGO E.V. (BDI E.V.)

2001 – 2005 – Berlin, Niemcy
DORADCA NAUKOWY w BUNDESTAGU (NIEMIECKI PARLAMENT FEDERALNY) .

 

karanko.jpg [71.59 KB]
Tuija KARANKO, Sekretarz Generalny AFDA -  Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego

Pani Tuija Karanko została mianowana Sekretarzem Generalnym AFDA -  Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego w 2010 roku. AFDA jest organizacją non-profit reprezentującą interesy fińskiego przemysłu w zakresie obronności, lotnictwa i bezpieczeństwa. AFDA zrzesza ponad 150 firm członkowskich i jest częścią Technology Industries of Finland.

Przed objęciem tego stanowiska Pani Karanko miała za sobą długą karierę w fińskiej administracji publicznej. Na stanowisku Doradcy Ministerialnego w Ministerstwie Obrony Finlandii zajmowała się planowaniem strategicznym, polityką materiałową i przemysłową, stosunkami międzynarodowymi oraz nadzorowaniem projektów i zamówień.

Wcześniej pracowała w Ministerstwie Rolnictwa i Leśnictwa, gdzie zajmowała się głównie stosunkami międzynarodowymi. W tym czasie pełniła również funkcję urzędnika wymiany w szwedzkim Ministerstwie Rolnictwa.

Karierę zawodową w Fińskich Siłach Zbrojnych rozpoczęła już podczas studiów. Zajmowała kilka stanowisk w Połączonym Dowództwie iw niektórych agencjach Sił Obronnych, zajmując się głównie stosunkami międzynarodowymi i udziałem Finlandii w natowskim programie Partnerstwo dla Pokoju.

Pani Karanko ukończyła politologię na Uniwersytecie w Jyväskylä w 1994 roku. Ponadto studiowała socjologię, administrację i ekonomię. Ukończyła wiele kursów zawodowych z zakresu obronności, uzbrojenia i administracji. Jest wykładowcą i prelegentem na krajowych i międzynarodowych kursach i konferencjach.

Pani Karanko jest szefową fińskiej delegacji do NIAG, NATO Industrial Advisory Group. Od czerwcu 2023 pełni stanowisko członka Rady Dyrektorów ASD, Aerospace, Security and Defence Industries Association of Europe. Pełni również funkcję radnej SERA, Session Européenne des Responsables d’Armement.

Odznaczona Medalem za Zasługi Wojskowe w 2007 i Kawalerem Orderu Białej Róży Finlandii 2019.

Pani Karanko interesuje się polityką i naukami społecznymi. Jej hobby to śpiew klasyczny i trenowanie cheerleaderek. Jest mężatką, nie ma dzieci, ale jest dumną i szczęśliwą właścicielką Pastisa, ich Boston Terriera.

 

juodka.jpg [268.03 KB]
Robert JOUDKA Członek Zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA)

Robert Juodka, kancelaria „PRIMUS Radcowie Prawni”
- Radca prawny;
- Partner Zarządzający (International Business), Dyrektor ds. Energii, Infrastruktury i Obrony;
- Certyfikowany Niezależny Członek Zarządu;
- Prezes Zarządu Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej;
- Członek zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LGSPA).

Oprócz imponujących osiągnięć Roberta w sektorze prawniczym i ponad 23-letniego doświadczenia w prawie gospodarczym, zarządzając jedną z najwyżej ocenianych kancelarii prawnych na Litwie, jest on również czynnym strzelcem bojowym Związku Strzeleckiego Litwy (Litewskie Ochotnicze Siły Zbrojne) i członkiem zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LGSPA). Pełniąc funkcję Przewodniczącego Komisji Legislacyjnej stowarzyszenia, aktywnie przyczynia się do wzmocnienia systemu legislacyjnego przemysłu obronnego, promuje przemysł obronny i bezpieczeństwa oraz innowacyjność.

 

sonderskov.jpg [68.38 KB]
Henrik Navntoft SØNDERSKOV, główny konsultant Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa  (DIDAS)

Henrik Navntoft Sønderskov pełni funkcję głównego konsultanta w Danish Defence and Security Industries Association i jest członkiem delegacji duńskiego przemysłu w NIAG (NATO Industrial Advisory Group).

Henrik Navntoft Sønderskov jest zatrudniony w Duńskim Stowarzyszeniu Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (DIDAS) od 2020 roku. Stowarzyszenie jest częścią Konfederacji Przemysłu Duńskiego (DI), która jest największą duńską organizacją pracodawców i przedsiębiorców, reprezentującą ponad 20 000 firm w Danii.

DIDAS ma charakter globalny i jest częścią międzynarodowej współpracy na wielu płaszczyznach. Stowarzyszenie m.in. reprezentuje branżę w Aerospace and Defence Industry Association of Europe – ASD, Nordic Defence Industry Cooperation oraz w NATO Industrial Advisory Group (NIAG).

Niektóre z głównych obszarów zainteresowania Henrika Navntofta Sønderskova obejmują przestrzeń kosmiczną, cybernetykę oraz nowe i przełomowe technologie (EDT). Kieruje on grupami sterującymi DIDAS ds. EDT i cyberprzestrzeni, z przedstawicielami zarówno przemysłu, jak i departamentu ministerialnego. Pracując na rzecz rozwoju duńskiego przemysłu obronnego. Henrik Navntoft Sønderskov ściśle współpracuje również na szczeblu strategicznym w celu wspierania rządowej polityki bezpieczeństwa i jest ściśle zaangażowany w Dowództwie Obrony Danii, Duńskiej Organizacji ds. Nabywania Obrony i Logistyki (DALO) , Duńskiej Służby Wywiadu Obronnego (DDIS) i Centrum Cyberbezpieczeństwa (CFCS).

Przed zatrudnieniem w Duńskim Stowarzyszeniu Obrony i Bezpieczeństwa Henrik Navntoft Sønderskov przez 16 lat pracował w Duńskim Ministerstwie Obrony (MON), m.in. w DCD ze strategiczną polityką bezpieczeństwa i sprawami NATO.

Henrik Navntoft Sønderskov ma doświadczenie jako socjolog polityczny na Uniwersytecie w Kopenhadze, a ponadto był wykładowcą zewnętrznym w Szkole Biznesu Uniwersytetu w Kopenhadze (CBS), na Wydziale Zarządzania, Społeczeństwa i Komunikacji, gdzie wykłada w obszarach komunikacji strategicznej i polityki obronnej.

 

bartosiewicz.jpg [38.20 KB]
Adam BARTOSIEWICZ, Wiceprezes Zarządu WB Electronics S.A.

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej (1984) ze specjalnością Elektronika Jądrowa i Medyczna. W latach 1984-2001 pracownik naukowy Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, współautor wielu urządzeń i technologii pomiarowych. W swojej pracy kieruje się pasją i chęcią oferowania produktów wykraczających poza obowiązujące standardy. Współautor i współwłaściciel patentów w Polsce, Europie i USA. Od 1995 do 2009 r. prezes spółki DEBRO UMS produkującej unikalną aparaturę do nieniszczących badań naprężeń na szynach i kołach kolejowych. W WB Electronics odpowiada za strategię rozwoju Spółki, rozwój technologii oraz produkcję. Od 2011 r. Członek Rady Nadzorczej Radmor S.A.

 

gotkowska.jpg [327.96 KB]
Justyna GOTKOWSKA, Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

Justyna Gotkowska - wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia od 2022 r., gdzie pełni również funkcję kierownika Zespołu Bezpieczeństwo i Obronność. Od lat zajmuje się polityką bezpieczeństwa i obronną Niemiec, państw nordyckich i bałtyckich oraz NATO i polityką bezpieczeństwa Unii Europejskiej z regionalnej perspektywy. W zakresie jej ekspertyzy leży również współpraca wojskowa w Europie Północnej i Środkowej. Dla mediów zagranicznych pisze również o polskiej polityce bezpieczeństwa w NATO i w UE. Regularnie bierze udział w międzynarodowych projektach badawczych, prowadzonych m.in. we współpracy z Think Visegrad, estońskim think tankiem ICDS czy niemieckim DGAP. Była visiting scholar m.in. w Norweskim Instytucie Badań nad Obronnością oraz na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jest autorką szeregu publikacji Ośrodka Studiów Wschodnich, pisze również o europejskim i regionalnym bezpieczeństwie z polskiej perspektywy dla zagranicznych think tanków.

 

 

Panel II
Instrumenty polityki UE na rzecz rozwoju przemysłu obronnego 

 

momot.png [26.18 KB]
Miłosz MOMOT, Szef Wydziału Wdrażania EDF – Systemy Obronne w Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej w Komisji Europejskiej

Miłosz Momot pracuje w Komisji Europejskiej od 2005 roku. 

Do 2009 roku zatrudniony w departamencie transeuropejskich sieci transportowych Dyrekcji Generalne ds. Transportu i Energii (DG TREN), odpowiedzialny za finansowanie infrastruktury i rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego.

W latach 2009-2013, odpowiedzialny za zarządzanie programami w pionie infrastruktury przesyłowej Dyrekcji Generalnej ds. Energii (DG ENER). Pracował nad nowymi wytycznymi dla transgranicznych sieci energetycznych, nad instrumentem „Łącząc Europę” (CEF), południowym korytarzem gazowym oraz infrastrukturą przesyłową we Wspólnocie Energetycznej.

Od 2014 do 2019 roku, nadal w DG ENER, odpowiedzialny za rozwój instrumentów finansowych, współpracę z Międzynarodowymi Instytucjami Finansowymi, relacje z inwestorami oraz negocjacje kontynuacji programu CEF.

W latach 2019-2022 w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP (DG GROW) jako zastępca kierownika działu ds. polityki turystyki i tekstyliów.

Od września 2022 w Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu obronnego i przestrzeni kosmicznej (DG DEFIS) kieruje zespołem ds. systemów obronnych w kontekście wdrażania Europejskiego Funduszu Obronnego (DEFIS A4).

Wcześniejsze doświadczenie w sektorze prywatnym w logistyce, zarządzaniu procesami i energetyce wiatrowej. Posiada tytuł magistra ekonomii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia podyplomowe z prawa europejskiego z Handelshøjskolen i Århus w Danii.

 

taal-pieter.jpg [160.46 KB]
Pieter TAAL, Szef Wydziału ds. strategii przemysłowej i polityk UE w Europejskiej Agencji Obrony

Od 2017 r. - Szef Wydziału ds. strategii przemysłowej i polityk UE w Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Jest odpowiedzialny za inicjatywy EDA mające na celu zapewnienie optymalnej interakcji pomiędzy rozwojem europejskiego przemysłu a realizacją (przyszłych) potrzeb państw członkowskich w zakresie zdolności obronnych. Obejmuje to coraz większe uwzględnianie skutków polityk i instrumentów Komisji Europejskiej.

W poprzednich latach pracował dla Ministerstwa Spraw Gospodarczych Holandii nad polityką krajową dla głównych instytutów badań stosowanych (RTO), w tym mechanizmami ustalania priorytetów w zakresie finansowania instytutów badawczych i uniwersytetów, oraz jako Komisarz ds. Produkcji Wojskowej odpowiedzialny za politykę rządu dotyczącą rozwoju konkurencyjnej bazy obronnej, technologicznej i przemysłowej w Holandii.

 

najs.jpg [29.07 KB]
Płk Jacek NAJS, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej

Płk Jacek Najs jest absolwentem Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. Ukończył także prestiżowy program menadżerski, realizowany przez IESE Bussines School w Barcelonie i kursy w Podyplomowej Szkole Marynarki Wojennej USA w Monterey.  W trakcie swojej służby wojskowej zajmował się zagadnieniami nadzorowania jakości, pozyskiwania sprzętu wojskowego i zarządzania zasobami obrony. Tworzył podwaliny systemu określania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa dla sprzętu wojskowego oraz odpowiadał za negocjacje podpisywanie umów offsetowych przez MON. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji w MON.

 

jedrzejak.jpg [464.17 KB]
Rafał JĘDRZEJAK, Szef Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Department Strategii I Funduszy Zewnętrznych w PGZ S.A.

Rafał Jędrzejak – jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, studiów menadżerskich MBA oraz tegorocznym absolwentem SERA (European Session for Armament Representatives). Posiada 20-letnie doświadczenie w implementacji środków unijnych poprzez realizację dużych projektów o strategicznym charakterze dla gospodarki. Pracę zaczynał w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego stając się współautorem licznych programów operacyjnych. Z ramienia Banku Gospodarstwa Krajowego budował system wdrażania dla instrumentów finansowych zastępujących systemy dotacyjne. Od ponad czterech lat pracuje dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach, której utworzył dział zajmujący się pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego. Obecnie pracuje w Departamencie Rozwoju gdzie odpowiada z projekty międzynarodowe.

 

namiotko.png [226.51 KB]
Dr Rafał NAMIOTKO, Dyrektor Produkcji i Rozwoju w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.

Dr inż. Rafał Namiotko pracuje w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.,
w którym pełni funkcję Dyrektora Produkcji i Rozwoju. Od ponad 20 lat aktywnie zarządza i uczestniczy w programach i projektach badawczo-rozwojowych krajowych i międzynarodowych realizowanych na potrzeby NCBiR, EDA i NATO. Aktywność zawodową i naukową prowadzi w obszarach rozwoju systemów dowodzenia, ochrony morskiej infrastruktury krytycznej, podwodnych systemów uzbrojenia, okrętowych technologii monitorowania i minimalizacji pól fizycznych oraz kompatybilności elektromagnetycznej.

 

samp.jpg [416.38 KB]
Krzysztof SAMP, Wiceprezes ITTI sp. z o.o.

Krzysztof Samp posiada ponad 25 lat doświadczenia w branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Pełni obecnie funkcję wiceprezesa firmy ITTI sp. z o.o. z Poznania, w której pracuje od 1997 roku. Z wykształcenia  jest magistrem inżynierem telekomunikacji i informatyki, a tytuł ten uzyskał na Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatycznych i Komunikacyjnych (EFP). W 2004 roku otrzymał certyfikat Master of Business Administration wydany przez Helsinki School of Economics i Wyższą Szkołę Bankową z Poznania. W latach 1996-97 pracował w instytucie GMD Fokus (obecnie Instytut Fraunhofera) w Berlinie.

Krzysztof Samp uczestniczył w projektach międzynarodowych, m.in. w ramach 5., 6. i 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej, a następnie w programach Horyzont 2020 i Horyzont Europa. Projekty te dotyczyły głównie obszarów nowoczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych oraz bezpieczeństwa. Ponadto był zaangażowany w projekty realizowane na rzecz NATO Industrial Advisory Group, Europejskiej Agencji Obrony, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz wielu instytucji publicznych i firm komercyjnych. W ostatnich latach brał udział także w międzynarodowych projektach badawczych z obszaru obronności realizowanych w ramach takich programów jak: PADR, EDIDP oraz EDF.

Krzysztof Samp jest zaangażowany w prace grup roboczych i organizacji branżowych. M.in. pełnił funkcje: członka zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz współprzewodniczącego grupy roboczej TA2 Communications w ramach Integrated Mission Group for Security. Od 2020 roku jest wiceprzewodniczącym Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. Ponadto brał udział w pracach grup roboczych pracujących nad Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami oraz doradzającymi Komisji Europejskiej podczas tworzenia programów prac dla działań badawczo-rozwojowych w obszarze bezpieczeństwa.

Jest autorem bądź współautorem wielu publikacji i wystąpień na krajowych oraz zagranicznych konferencjach.

 

terlikowski.jpg [232.80 KB]
Dr Marcin TERLIKOWSKI, Zastępca Kierowniczki Biura Badań  i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM)

Marcin Terlikowski jest zastępcą kierowniczki Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM), w którym pracuje od 2007 r. – najpierw jako analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, a następnie koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe (2013-2022). W swoich badaniach koncentruje się na militarnym wymiarze bezpieczeństwa europejskiego i transatlantyckiego ze szczególnym uwzględnieniem NATO i UE (wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony). Jego obszar badawczy obejmuje politykę bezpieczeństwa międzynarodowego i politykę obronną głównych państw europejskich, współpracę obronną i przemysłowo-obronną w Europie i w wymiarze transatlantyckim, w tym także w formatach dwustronnych i regionalnych oraz z uwzględnieniem roli UE w dziedzinie obronności (PESCO, EDF). Posiada stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych (Szkoła Główna Handlowa, praca nt. polityki przemysłowo-obronnej głównym producentów uzbrojenia w UE) oraz magistra stosunków międzynarodowych (Uniwersytet Warszawski, praca nt. cyberzagrożeń). Zna biegle j. angielski i niemiecki.

 

 

Panel III
Synergie sektora obrony z sektorem kosmicznym

 

costa.jpg [196.04 KB]
Rodrigo da COSTA, Dyrektor Wykonawczy Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), dawniej Agencji Europejskiego GNSS (GSA)

16 października 2020 r. Pan Rodrigo da Costa objął obowiązki Dyrektora Wykonawczego Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), dawniej Agencji Europejskiego GNSS (GSA). Wcześniej od marca 2017 r. był kierownikiem programu usług Galileo.

EUSPA to agencja oddanych profesjonalistów z UE pracujących na rzecz silniejszego, bardziej konkurencyjnego i zjednoczonego Europejskiego Programu Kosmicznego, tworząc synergię między nawigacją satelitarną (EGNOS i Galileo), obserwacją Ziemi (Copernicus) i bezpieczną telekomunikacją (GOVSATCOM). EUSPA projektuje i świadczy usługi zorientowane na użytkownika, współpracując z Komisją Europejską oraz szeroką gamą krajowych, europejskich i międzynarodowych interesariuszy, branż i społeczności użytkowników. Program kosmiczny UE jest zarówno zasobem, jak i odskocznią dla europejskiej gospodarki, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju.

Przed dołączeniem do EUSPA Rodrigo da Costa zajmował kilka stanowisk kierowniczych wyższego szczebla w zakresie zarządzania projektami, rozwoju biznesu i zarządzania kluczowymi klientami instytucjonalnymi w przemyśle kosmicznym, w obszarach załogowych lotów kosmicznych, eksploracji, rakiet nośnych oraz badań i rozwoju.

Rodrigo da Costa posiada tytuł magistra inżynierii lotniczej uzyskany w „Instituto Superior Tecnico” w Lizbonie, tytuł magistra inżynierii kosmicznej uzyskany na Uniwersytecie w Delft oraz tytuł MBA konsorcjum szkół biznesu EuroMBA.

 

gorka.jpg [316.31 KB]
Gen. Marcin GÓRKA, Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej

Gen. bryg. Marcin Górka jest absolwentem Wydziału Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1996 roku ukończył tam kierunek geodezja wojskowa, specjalizując się w nawigacji satelitarnej. W latach 2003-2007 pełnił służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie zajmował stanowiska specjalisty, starszego specjalisty oraz pełnił obowiązki szefa Oddziału, odpowiadając za budowę zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze satelitarnego rozpoznania obrazowego.

Od połowy 2007 r. do lipca 2010 r. gen. bryg. Marcin Górka realizował zadania w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji (ACT) w Norfolk (USA), gdzie zajmował stanowisko eksperta ds. satelitarnego rozpoznania obrazowego. Po powrocie z ACT w 2010 roku objął ponownie stanowisko w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, będąc jednym z inicjatorów i głównych twórców koncepcji wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych w rozpoznaniu Sił Zbrojnych RP.

W latach 2010-2012 odpowiadał bezpośrednio za przygotowanie programu operacyjnego dotyczącego budowy satelitarnego rozpoznania obrazowego w Wojsku Polskim, a od roku 2013 uczestniczy we wdrażaniu jego zapisów. W wyniku tych działań Siły Zbrojne RP realizują skoordynowany wieloletni program budowy zdolności satelitarnych, którego elementami są: zaangażowanie MON w międzynarodowych programach kosmicznych takich jak COSMO SkyMed, OPTSAT-3000 oraz COSMO Seconda Generazione, sformowanie Ośrodka Rozpoznania Obrazowego oraz inicjatywa budowy zdolności narodowych w tym obszarze.

W 2014 roku po ukończeniu studiów w NATO Defense College został pierwszym Dowódcą Ośrodka Rozpoznania Obrazowego (ORO w Białobrzegach) wskazywanym jako najnowsza i najnowocześniejsza jednostka rozpoznawcza Sił Zbrojnych RP. W trakcie służby wielokrotnie reprezentował siły zbrojne RP w projektach i przedsięwzięciach międzynarodowych, w tym w ramach Grup Standaryzacyjnych NATO, współpracy z Centrum Satelitarnym Unii Europejskiej, współpracy w zakresie satelitarnej obserwacji Ziemi z Republiką Włoch, Francją, Izraelem oraz USA. Był zastępcą przewodniczącego w Imagery Management Group z ramienia sojuszu, a następnie narodowym przedstawicielem do tej grupy. Międzynarodowe doświadczenie operacyjne zdobył jako oficer łącznikowy Operation Enduring Freedom i Iraqi Freedom przy US CENTCOM.

Gen. bryg. Marcin Górka w maju 2019 roku w drodze otwartego konkursu został powołany na wiceprezesa ds. obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, a od 2020 r. pełni funkcję Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. przestrzeni kosmicznej oraz Dyrektora Departamentu Innowacji w MON.

 

lukasiewicz.jpg [312.71 KB]
Dr inż. Paweł STĘŻYCKI, Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa

Od ponad 20 lat, Paweł Stężycki związany jest z tym, co jest jego pasją – rozwojem technologii i pracą z ludźmi.

W trakcie swojej kariery inżynierskiej pracował na stanowiskach kierowniczych w General Electric, gdzie rozwijał duże zespoły i projekty.

W 2018 roku został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Lotnictwa, a od 2019 roku kontynuuje swoją misję na stanowisku dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Paweł zarządza grupą 1500 inżynierów i naukowców pracujących nad różnymi technologiami w lotnictwie i kosmosie. Swoją wiedzę na temat funkcjonowania dużych przedsiębiorstw przemysłowych łączy z entuzjazmem i merytoryczną wiedzą, w celu wypracowania rozwiązań, które mają szansę na praktyczne zastosowanie przy udziale przemysłu krajowego i zagranicznego.

Poza codziennymi obowiązkami jest członkiem międzynarodowych organizacji lotniczych: International Council of the Aeronautical Sciences, European Aeronautics Science Network czy European Research Establishments in Aeronautics (jako przewodniczący). Jest także prezesem Stowarzyszenia Polskiego Przemysłu Lotniczego oraz Polskiego Stowarzyszenia Aeronautyki i Kosmonautyki.

 

wiercinski.jpg [177.41 KB]
Dr Michał WIERCIŃSKI, Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Wiceprezes Wierciński jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Od 2005 r. związany jest z sektorem obronnym oraz kosmicznym. Pracował m.in. w Sztabie Generalnym WP, gdzie uczestniczył w procesie zaangażowania Polski w formowanie grup bojowych UE. Od 2009 r., jako główny specjalista w Ministerstwie Obrony Narodowej, zarządzał międzynarodowymi projektami badawczymi, realizowanymi w ramach Europejskiej Agencji Obrony oraz Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii. W 2011 r. uczestniczył jako współautor w opracowaniu Strategii działań resortu obrony narodowej w obszarze badań i technologii obronnych.

W 2015 r. rozpoczął pracę w sektorze technologii kosmicznych, jako dyrektor rozwoju polskiego oddziału hiszpańskiej grupy inżynieryjnej Sener, a następnie dyrektor Biura Technologii Kosmicznych i Satelitarnych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. W tym czasie, jego portfolio projektów obejmowało m. in. technologie sterowania rakiet, rozwój narodowych zdolności satelitarnego rozpoznania obrazowego, a także offset związany z budową nowoczesnego laboratorium dedykowanego testom układów naprowadzania pocisków rakietowych.

Po odejściu z PGZ w 2021 r. objął stanowisko pełnomocnika dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa ds. technologii rakietowych, skupiając się m.in. na zagadnieniach transferu technologii na potrzeby rozwoju rakiet suborbitalnych we współpracy z Ukrainą.

Od 2021 r. jest ekspertem Komisji Europejskiej przy Europejskim Funduszu Obrony w zakresie projektów kosmicznych.

 

wojtkiewicz.png [80.81 KB]
Paweł WOJTKIEWICZ – Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmicznego

Magister nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent studiów podyplomowych z marketingu w Szkole Głównej Handlowej. Od wielu lat zaangażowany w rozwój polskiego sektora kosmicznego, współpracuje z administracją, przedstawicielami rządu i agencjami rządowymi jako ekspert ds. polityki kosmicznej i przemysłu kosmicznego. Dyrektor Space w polskim oddziale grupy GMV, globalnego dostawcy i integratora rozwiązań IT dla sektora kosmicznego. Współzałożyciel i Prezes Polskiego Związku Przemysłu Kosmicznego, był członkiem Rady Naukowej Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, a w latach 2009-2013 kierownikiem Biura Projektów Kluczowych w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.