Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki

  • Aleja Lotników 32/46, 02-668 Warszawa, Polska
Opis
Mikroelektronika i fotonika to dwie kluczowe technologie umożliwiające dostarczanie innowacyjnych rozwiązań społeczeństwu. Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki posiada ponad 50-letnią historię, by prowadzić wysokozaawansowane prace badawcze w dziedzinie fotoniki, uważanej za technologię XXI wieku. Zatrudnieni naukowcy intensywnie pracują nad opracowaniem optycznych, miniaturowych układów scalonych w zakresie podczerwieni tzw. Photonic Integrated Circuits (PICs), które są fotonicznym odpowiednikiem mikroprocesorów i otwierają zupełnie nowe możliwości dla wielu gałęzi przemysłu i życia codziennego.

Do portfolio kluczowych technologii fotonicznych, które mają ogromny potencjał aplikacyjny, należy również zaliczyć technologie światłowodowe i mikrooptyczne oraz lasery i detektory promieniowania. W ofercie Łukasiewicz – IMiF znajdują się technologie wytwarzania nowych materiałów, takich jak: węglik krzemu, grafen epitaksjalny i płatkowy, zaawansowana ceramika oraz przeprowadzane są badanie ich właściwości pod kątem przemysłowego wykorzystania.

Dzięki kompetencjom naukowców oraz unikatowej infrastrukturze badawczej realizowane są projekty, które mogą być wykorzystywane w przemyśle obronnym oraz do zapewnienia bezpieczeństwa państwowego, w tym m.in.:
• kwantowe lasery kaskadowe (QCL) emitujące w pasmach: 4.5-5.5 μm i 8-10+ μm, kompaktowe i łatwo sterowalne. Doskonałe źródła światła do zastosowań w zakresie średniej i dalekiej podczerwieni,
• układy mikroelektroniczne i fotoniczne do zastosowań w układach celowniczych,
• fotodiody do systemów naprowadzania rakiet i pocisków,
• tranzystor mikrofalowy AlGaN/GaN dla radiolokacji na pasmo S w technologii GaN-HEMT,
• wyspecjalizowane układy scalone do głowic optoelektronicznych,
• generator zimnej plazmy do ochrony przed zagrożeniami biologicznymi
• grafen płatkowy G-Flake® m.in. jako dodatek do lakierów wzmacniający właściwości antykorozyjne, papier grafenowy zastosowany jako adsorbera mikrofal, zwłaszcza w zakresie od 50 do 300 GHz
sesja087.JPG
Branża
Łączność i informatyka
Pokaż podobne firmy