3e09924f-7e7c-4ea4-97fa-c16aad2412f4.jpg
Prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp na otwarciu konferencji specjalistycznej.

Stal, metal i nowe technologie podczas „Przemysłowej Wiosny” w Targach Kielce!

20 marca 2024
Przemysłowa Wiosna to okazja do wzięcia udziału w konferencji poświęconej najnowszym rozwiązaniom technologicznym w obróbce stali, które mają zasadniczy wpływ na poprawę jakości oraz efektywności pracy w polskich zakładach produkcyjnych. Targi potrwają do piątku, 22 marca.

Uczestnicy konferencji specjalistycznej „Stal, metal i nowe technologie” w kieleckim ośrodku wystawienniczym mogli poznać najnowsze trendy i innowacje w branży metalurgicznej. Wydarzenie przyciągnęło specjalistów z różnych dziedzin, od inżynierów i technologów, po menedżerów zakładów produkcyjnych oraz przedstawicieli firm oferujących nowoczesne rozwiązania technologiczne. Konferencję oficjalnie otworzył Piotr Pawelec, Dyrektor projektów: STOM - TOOL, BLECH & CUTTING, LASER, ROBOTICS, FIX, Spawalnictwo, Wirtoprocesy, a także prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp wiceprezes Polskiego Towarzystwa Tribologicznego, Redaktor Naczelny Czasopisma Stal Metale & Nowe Technologie oraz członek Komitetu Redakcyjnego czasopisma Management and Production Engineering.

Zaproszeni goście wygłosili swoje prelekcje w trakcie wystąpień w trzech blokach tematycznych: "Nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wybrane aspekty metod obróbki stali", "Badania i analizy - kierunki rozwoju w obróbce stali" oraz "Wyzwania i strategie w przemyśle stalowym - zmiany rynkowe i aspekty ekonomiczne". Pierwszym prelegentem był dr inż. Piotr Kurp z Politechniki Świętokrzyskiej, który zaprezentował temat "Wykorzystanie technologii kształtowania laserowego do wytwarzania kompensatorów metalowych". Omówił on zalety zastosowania technologii laserowej w procesie produkcji kompensatorów metalowych, podkreślając precyzję i efektywność tego podejścia. Przedstawił również przykłady praktycznego zastosowania tej technologii w przemyśle. Następnie głos zabrał dr inż. Hubert Danielewski, również z Politechniki Świętokrzyskiej, który mówił o "Nowoczesnych rozwiązaniach w technologiach laserowych". Jego prezentacja skupiła się na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie technologii laserowych, wskazując na ich zastosowanie w różnych obszarach przemysłu, od produkcji precyzyjnych elementów po cięcie i spawanie metali. Ostatnim tematem konferencji w tym bloku tematycznym było wystąpienie dr inż. Olgi Dvirnej z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, na temat innowacyjnego sposobu obróbki wykańczającej powierzchnie pospawalniczych. Prelegentka przedstawiła nowatorskie podejście do obróbki powierzchni pospawalniczych, które ma na celu poprawę jakości i trwałości połączeń spawalniczych. Przedstawione przez nią metody mogą znacząco wpłynąć na poprawę wydajności i bezpieczeństwa w różnych dziedzinach przemysłu. 

W drugim bloku tematycznym uwaga uczestników skupiła się na zagadnieniach związanych z cyfryzacją produkcji oraz badaniami i normowaniem procesów przyrostowych stosowanych w przemyśle. Profesor dr hab. inż. Jarosław Sęp z Politechniki Rzeszowskiej omówił temat "Cyfryzacja produkcji - problemy wdrożeniowe na przykładzie studium przypadku". Przybliżył złożoność procesu cyfryzacji produkcji, wskazując na problemy związane z wdrażaniem nowych technologii na przykładzie praktycznych przypadków. Jego prezentacja skupiła się na wyzwaniach, jakie napotykają przedsiębiorstwa przy adaptacji cyfrowych rozwiązań w procesie produkcyjnym. Następnie głos zabrał profesor dr hab. inż. Grzegorz Budzik, również z Politechniki Rzeszowskiej, który poruszył temat "Potrzeby badań i normowania procesów przyrostowych stosowanych w przemyśle". Podkreślił znaczenie prowadzenia badań oraz opracowania odpowiednich norm w kontekście procesów przyrostowych, które odgrywają coraz większą rolę w nowoczesnym przemyśle. Jego prezentacja skłaniała do refleksji nad koniecznością ciągłego rozwoju i dostosowywania się do zmieniających się standardów technologicznych. Ostatnim tematem wystąpienia w drugim bloku tematycznym było wystąpienie dr inż. Anny Adamczak-Bugno z Politechniki Świętokrzyskiej, która przedstawiła "Eksperymentalno-numeryczną analizę procesu destrukcji stali ferrytycznej z zastosowaniem metody emisji akustycznej". Zaprezentowała wyniki badań dotyczących destrukcji stali ferrytycznej, wykorzystując zaawansowane metody numeryczne i eksperymentalne. Jej prezentacja skłoniła do głębszej refleksji nad procesami zachodzącymi w materiale podczas eksploatacji, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji.

Ostatnia z części konferencji poświęcona była nowoczesnym technologiom oraz aktualnym problemom i wyzwaniom w branży metalurgicznej. Mgr inż. Sławomir Blank z Mostostal Kielce S.A., omówił "Nowoczesne technologie w zakładzie produkcji nieseryjnej". W swojej prezentacji skoncentrował się na innowacyjnych technologiach stosowanych w produkcji nieseryjnej, wskazując na ich znaczenie dla zwiększenia efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstwa. Kolejnym tematem było wystąpienie mgr Mateusza Rybarza z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na temat "CBAM jako instrument polityki klimatycznej i handlowej a sektor stalowy w Unii Europejskiej". Przedstawił on analizę wpływu Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) na sektor stalowy w UE, zwracając uwagę na konsekwencje ekonomiczne i handlowe wynikające z wprowadzenia tego instrumentu. Ostatnią prezentację wygłosili Anna Kałużna i Wiktoria Stolarska z kancelarii radców prawnych Czapczyński. Ich temat brzmiał "Waloryzacja kontraktów w 2024 r., czyli jak poradzić sobie ze wzrostem kosztów w branży metalurgicznej". Podczas prezentacji omówione zostały strategie i możliwości waloryzacji kontraktów w obliczu wzrostu kosztów w branży metalurgicznej, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności finansowej przedsiębiorstw.

Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce potrwa do piątku, 22 marca w Targach Kielce.

/MSi/

Polecane aktualności
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
21 marca 2024
Popołudnie drugiego dnia Przemysłowej Wiosny, upłynęło pod znakiem nagród dla najnowocześniejszych produktów i rozwiązań, w ramach przemysłowych wydarzeń targowych.
20 marca 2024
Profesor Politechniki Świętokrzyskiej, rektor kierujący uczelnią przez dwie kadencje w latach 2008-2016, podczas Przemysłowej Wiosny zaprezentował swoją nową publikację. To kompendium poświęcone tematyce metrologii i analizie powierzchni, które powstało dzięki kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu w przemyśle oraz dokonaniom badawczym i naukowym autora.
19 marca 2024
W trakcie seminarium poruszane są tematy związane z nowoczesnymi technologiami przemysłu, robotyzacją i automatyzacją produkcji. Inauguracyjne wystąpienie poświęcone było natomiast działaniom dotyczącym ESG.
19 marca 2024
- Nowym podejściem w wytwarzaniu produktów jest zastosowanie druku 3D. Może on być wykonywany przy użyciu urządzeń dedykowanych, które są prezentowane na targach STOM, jak również przy pomocy urządzeń stosowanych w procesach spawalniczych – wyjaśniał Marek  Węglowski rozpoczynając seminarium. Wydarzenie zorganizował Górnośląski Instytut Technologiczny, który jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.
19 marca 2024
Niemal 600 wystawców, współwystawców i firm reprezentowanych z 21 krajów, dodatkowa hala tymczasowa, powierzchnia wystawiennicza większa o 10% od poprzedniej edycji – przemysłowy cykl Targów Kielce w 2024 roku zapowiada się rekordowo.
18 marca 2024
Ciekawa ekspozycja, bogaty program "speech areny" - tymczasowa hal I to miejsce, które trzeba odwiedzić podczas tegorocznej Przemysłowej Wiosny.
14 marca 2024
Od środy 13 marca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich, Wystawowej i Malików w Kielcach. Drogowcy rozpoczęli kompleksową przebudowę tego miejsca, dotychczasowe skrzyżowanie zastąpi rondo turbinowe.