Stow-AWR-kolonie.jpg

Młodzież z Ukrainy wypoczywała w województwie świętokrzyskim. Pobyt współfinansowały Targi Kielce

20 lipca 2023
Młodzież z ukraińskiej Nowej Kachowki gościła w lipcu w województwie świętokrzyskim w ramach obozu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywność Współpraca Rozwój. Podczas wizyty w regionie poznali rówieśników z Polski, a wspólnie wzięli udział w licznych zajęciach i odwiedzili atrakcyjne miejsca. Kolonie zostały dofinansowane przez Targi Kielce.

Ukraińska młodzież do naszego regionu przyjechała prosto z Odessy, dokąd uciekła z terenów okupowanych przez Rosję – głównie obwodu chersońskiego i donieckiego. Uczestnikami kolonii byli także przebywający w Świętokrzyskiem młodzi Ukraińcy, którzy przenieśli się tutaj po wybuchu wojny. Towarzyszyła im młodzież z Kielc. W sumie było to niespełna 40 osób.

Jak powiedziała prezes Stowarzyszenia, Sievil Abiieva:

„Niewątpliwie, dla uczestników z Ukrainy będzie to wzbogacające doświadczenie w różnych wymiarach: dla wielu będzie to pierwszy wyjazd za granicę, a przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami, w przyjaznej atmosferze, bez bezpośredniego zagrożenia wojny, wybuchów i rakiet. Polscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w nieformalnej edukacji kulturowej, jak również uwrażliwić się na sytuację ich rówieśników, znajdujących się w niełatwych warunkach.”

W programie kolonii znalazły się liczne wycieczki do atrakcyjnych miejsc województwa świętokrzyskiego. Młodzież odwiedziła Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz Centrum Geoedukacji. W ramach pobytu w Polsce, goście brali także udział w zajęciach teatralnych, plastycznych czy muzycznych, które odbywały się codziennie.

Stow-AWR-kolonie.jpg [151.19 KB]