7S5A5678.jpg

Kielce-Zachód biznesowym centrum miasta? W Targach Kielce o pomysłach na rozwój dzielnicy dyskutowali przedsiębiorcy

27 marca 2024
Przedstawiciele firm z zachodnich dzielnic Kielc zawiązali inicjatywę, w ramach której mają zamiar wspólnie działać na rzecz rozwoju tej części miasta. Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek, 27 marca, w Targach Kielce. Ośrodek był nie tylko gospodarzem, ale też inicjatorem przedsięwzięcia.

Firmy z zachodniej części Kielc niebawem staną u progu nowych szans i możliwości, choć nie zabraknie również i wyzwań. W najbliższych miesiącach startują remonty kluczowych dróg, takich jak DK74 czy ulica Łódzka. Już teraz trwa przebudowa ronda na styku ulic Malików i Batalionów Chłopskich. Te remonty mają istotny wpływ na działalność mieszczących się w okolicy firm i stały się inspiracją do zawiązania porozumienia przedsiębiorców, którzy chcieliby jak najlepiej zorganizować działalność w trakcie prac i zadbać o swoje interesy.

- Jako przedsiębiorcy możemy wspólnie działać na rzecz dzielnicy i lobbować za najkorzystniejszymi dla nas rozwiązaniami – choćby w kontekście organizacji ruchu w trakcie remontów kluczowych dróg czy zagospodarowania wspólnej przestrzeni. Dziś w Targach Kielce odbyło się pierwsze, ale już wiemy, że nie ostatnie spotkanie przedsiębiorców z naszej dzielnicy. Nie zabrakło budujących dyskusji i nowatorskich pomysłów, które staną się fundamentem naszych dalszych, wspólnych działań – mówił tuż po spotkaniu jego gospodarz, dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce.

Podczas śniadania przedsiębiorcy rozmawiali nie tylko o przeszkodach, ale również o szansach – nie brakowało opinii na temat ogromnego potencjału dzielnicy, która ma szansę stać się biznesowym centrum Kielc.

- Targi Kielce pokazały, że są firmą otwartą na współpracę z mniejszymi firmami, a na takiej współpracy zyskają nie tylko przedsiębiorcy, ale także miasto. Myślę, że dzięki takim oddolnym inicjatywom zachodnie Kielce mają szansę stać się dzielnicą, która połączy biznes z przemysłem – mówił Marek Patecki, właściciel KIA Patecki.

Z kolei prezes zarządu DS Smith, Katarzyna Kowalska-Kala, dostrzegła możliwości rozwoju, które zapewnia nawiązanie podobnej współpracy.

- Biznes robi się najpierw lokalnie, a potem globalnie. Spotkanie i inicjatywa Targów to doskonały pomysł, który pomoże nam zidentyfikować problemy, ale też odnaleźć nowe możliwości wykorzystania synergii, współpracy firm, która ulokowane są w zachodnich Kielcach. Dzięki takim inicjatywom mamy realną szansę pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego miasta – zauważyła tuż po spotkaniu prezes zarządu DS Smith, pani Katarzyna Kala-Kowalska.

Marta Brożyna, prezes zarządu IVECO Kielce, prognozowała, że inicjatywa ma szansę zyskać jeszcze szerszy wymiar.

- Targi Kielce mają ogromny wpływ na rozwój naszej dzielnicy. Myślę, że dzisiejsze spotkanie zaowocuje współpracą firm, które wzięły w nim udział, ale jestem przekonana, że dołączą do nas także kolejne przedsiębiorstwa – zaznaczyła prezes zarządu IVECO Kielce, Marta Brożyna.

W imieniu mniejszych firm, których głos ma szansę zostać wysłuchany dzięki inicjatywie Targów Kielce, wypowiedział się Konrad Kulczykowski z MC Meble.

- Dzięki takim spotkaniom możemy zdobyć wartościowe kontakty i nawiązać nowe relacje. Firmy mogą wspólnie rozwiązywać problemy, które mogą dotknąć poszczególnych przedsiębiorstw z naszej dzielnicy. Współpraca zawsze przynosi lepsze efekty niż działanie na własną rękę – podkreślił Konrad Kulczykowski z MC Meble – Nasza dzielnica ma ogromny potencjał – mieści się tu wiele większych i mniejszych firm, które zatrudniają setki ludzi. To daje możliwości dalszego rozwoju – dodał.

Pierwsze spotkanie przedsiębiorców to dopiero wstęp do wspólnej działalności. Przedstawiciele firm nie zamierzają ograniczać swoich pomysłów jedynie do sfery komunikacji – już teraz pojawiły się koncepcje dotyczące zagospodarowania dzielnicy i ujawnienia jej biznesowego potencjału. Przedsiębiorcy chcą też wspólnie starać się o środki na rewitalizację okolicy oraz inne znaczące przedsięwzięcia.

W zachodniej dzielnicy Kielc, w rejonie ulic Malików, Skrajnej, Łódzkiej, Transportowców, Wystawowej, Zakładowej, Batalionów Chłopskich, ulokowanych jest blisko 100 firm. Wśród poruszanych podczas spotkania problemów były te związane z komunikacją, tworzącymi się podczas dużych wystaw korkami, brakiem zatoczek autobusowych, koniecznością poszerzenia jezdni, budową dodatkowych pasów oraz parkingów, a także budową i naprawą chodników i tragicznym stanem dróg. Rozmawiano także o możliwościach wykorzystania środków unijnych, jak również możliwości współpracy pomiędzy firmami. To pierwsza tego typu inicjatywa w Kielcach.

/EL/