Targi-Kielce-Prezes.jpg
- Mam nadzieję, że podczas kolejnych targów Enex również będzie się dużo mówiło o zielonym wodorze – mówił prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń w czasie spotkania klastra.

Targi Kielce w Centralnym Klastrze Wodorowym. Cel to zeroemisyjność

08 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy dołączył do Centralnego Klastra Wodorowego, założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Celem prac zespołu firm i instytucji jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii i produkcja zielonego wodoru w ciągu dekady.

Centralny Klaster Wodorowy imienia Braci Łaszczyńskich został powołany przez Świętokrzyską Grupę Industria (dawniej Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych) jesienią 2021 roku. Dziś liczy 50 podmiotów – instytucji, samorządów i firm. Sygnatariusze deklaracji dążą do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50 000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 000 ton rocznie.

 

W czasie targów odnawialnych źródeł energii Enex w Kielcach, w środę, 8 marca, do klastra dołączyli kolejni członkowie.  Są to Targi Kielce,  Emprom z branży budownictwa energetycznego, Heat not Lost świadcząca usługi energetyczne, Kielecki Park Technologiczny oraz Go&Management, która służy profesjonalnym doradztwem w dziedzinie zarządzania realizacją złożonych projektów inwestycyjnych.

- Od 25 lat organizujemy targi odnawialnych źródeł energii. Już ćwierć wieku temu staraliśmy się przekonywać, że jest przyszłość przed energią odnawialną. Jednak  przez pierwsze dwie dekady to były nieduże targi, zajmujące jedną halę. W przeszłości organizowaliśmy też ogólnopolskie konferencje na temat energii jądrowej, ale zainteresowanie było nikłe. Dziś się to zmienia, co widzimy też po frekwencji na naszym wydarzeniu. Targi Enex wypełniają wszystkie siedem hal naszego ośrodka, a zainteresowanie ze strony zwiedzających przerosło nasze oczekiwania – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

Trwająca jeszcze w czwartek, 9 marca, w Targach Kielce wystawa okazała się największym wydarzeń branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. 

Targi Kielce są nie tylko miejscem, gdzie o zielonej energii się mówi. Ośrodek przystąpił do klastra wodorowego, gdyż sam kładzie duży nacisk na zeroemisyjność. Przygotowuje się do takich inwestycji jak instalacja paneli fotowoltaicznych i termomodernizacja hal. Będą też montowane urządzenia wykrywające punkty utraty ciepła.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
21 marca 2023
Od 8 do 9 marca podczas 25. edycji Targów Enex można było poznać z bliska technologie Huawei w zakresie magazynowania energii elektrycznej. W Targach Kielce, po raz pierwszy w Polsce firma zaprezentowała najnowszy przemysłowy magazyn energii o pojemności 2 MWh.
09 marca 2023
Wystawcy Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX przygotowali dla gości kieleckiego ośrodka niesamowite konkursy.
09 marca 2023
Podczas drugiego dnia Targów Enex premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun.
09 marca 2023
Viessmann, Mitsubishi Electric Polska, Bruk-Bet PV i Hypontech – to wiodące marki, których premierowe rozwiązania zaprezentowano podczas drugiego dnia targów Enex na arenie premier.
09 marca 2023
Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX było okazją do poznania odpowiedzi na najczęściej nurtujące branżę pytania.
08 marca 2023
O włączeniu się firm z kraju i Świętokrzyskiego w produkcję małych reaktorów jądrowych przez koncern Rolls-Royce SMR mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w Kielcach. Brytyjski koncern współpracuje ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria nad wdrażaniem technologii wodorowej w Polsce. Pierwszy reaktor ma powstać w 2032 roku.
08 marca 2023
Medale i wyróżnienia, nagrody za najatrakcyjniejszą prezentację targową i liczne jubileusze – zarówno wystawców, jak i samych targów. Na gali ENEX-u, świętującego 25 lat, wręczono medale, nagrody i dyplomy. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych.
08 marca 2023
Panasonic, Fronius Polska, KENO Home i Kehua Tech Polska. Na arenie ENEX zaprezentowano wiele ciekawych i co najważniejsze innowacyjnych rozwiązań branżowych.