saco25-strefa-sztuki-1018x200.png [153.67 KB]


Organizator:
Drapikowski Studio

drapikowski-studio-logo.png [5.90 KB]

 

 

 


Sztuka - świadectwem pielgrzymów nadziei

Od ponad czterech dekad Drapikowski Studio kreuje przestrzenie, które stają się miejscem spotkania sztuki z sacrum. Pracownia znana jest z unikatowych realizacji sakralnych – od kompleksowych projektów wnętrz kościołów, przez monumentalne rzeźby i pomniki, aż po dzieła dedykowane najwyższym autorytetom Kościoła.

Twórczość pracowni była doceniana przez kolejnych papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka – a także przez kard. Tarcisio Bertone. Wśród jej najbardziej rozpoznawalnych dzieł znajdują się słynne suknie do Ikony Jasnogórskiej – bursztynowo-brylantowa z 2005 roku oraz Suknia wdzięczności, miłości, cierpienia i nadziei – wotum Narodu Polskiego z okazji stulecia rekoronacji Cudownego Obrazu.

Drapikowski Studio jest również jedyną współczesną pracownią na świecie realizującą monumentalne projekty srebrne – takie jak nastawa ołtarzowa do pałacu arcybiskupów krakowskich, srebrne figury świętych do Ołtarza Jasnogórskiego czy kaplica adoracji w Niepokalanowie ze srebrną figurą Matki Bożej.

Na targach Sacroexpo zaprezentowane zostaną m.in.:

  suknia-wdziecznosci-milosci-cierpienia-nadziei-1.jpg [574.83 KB]




Suknia wdzięczności, miłości, cierpienia i nadziei dla Ikony Jasnogórskiej

Suknia została wykonana w setną rocznica koronacji Cudownego Obrazu koronami św. Piusa X. Jest to Wotum Narodu, które fundowali Polacy z kraju i z zagranicy. Korony do niej pobłogosławił na Watykanie Papież Benedykt XVI w dniu 3 marca 2010 roku. Uroczystości nałożenia koron i szaty na Cudowny Obraz odbyły się na Jasnej Górze 4 września 2010 r.

Suknia Matki Bożej wykonana jest ze złota, srebra, opali, labradorytów, szafirów, bursztynu, a także z naturalnych meteorytów, kamieni planetarnych z Księżyca, Marsa i Merkurego.

Suknia Jezusa powstała z kamieni o barwie czerwonej: rubinów i turmalinów.

  monstrancja-fatimska-1.jpg [812.94 KB]





Monstrancja Fatimska

Monstrancja, nazwana „Fatimską” została wykonana do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i przekazana w październiku 2017 roku z okazji setnej rocznicy objawień. Eucharystyczny Chrystus wystawiony jest w rozświetlonej hostii ukazanej spod rozchylonych szat Niepokalanej. Matka Boża jest tutaj bramą prowadzącą do Chrystusa.

Postać Maryi wykonana została ze srebra starymi technikami złotniczymi, zaś wokoło Niej, znajduje się złocony, ażurowy nimb, stanowiący poświatę, podobną do tej, w której zawsze ukazywała się Maryja podczas objawień w Lourdes, Guadelupe i w Fatimie.

  monstrancja-z-medjugorie-1.jpg [539.43 KB]





Monstrancja z Medjugorie

Monstrancja „Maryja Królowa Pokoju” została wykonana do Sanktuarium w Medjugorie. Została ona przekazana przez pielgrzymów z Polski do sanktuarium św. Jakuba w Medjugorie w roku 2011, w trzydziestą rocznicę objawień.

Miejsce to zostało wpisane jako „Światowe Centrum Modlitwy o Pokój” w ramach dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, prowadzonego przez „Comunita Regina della Pace”.

Na prośbę śp. Arcybiskupa Henryka Hosera, na czas budowy kaplicy adoracji w Medjugorje, monstrancja peregrynuje po Europie, inicjując modlitwę o pokój. Kontynuatorem tego jest arcybiskup Aldo Cavalli.

 

projekt-oltarza-otwarty-szwecja-2-m.jpg [193.61 KB]

Ołtarz do Kaplicy Matki Bożej Matki Kościoła w Kristianstad w Szwecji

Miejsce to stanie się pierwszą "Gwiazdą na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju" w Szwecji i na Półwyspie Skandynawskim, stając się częścią dzieła Modlitwy o Pokój realizowanego przez stowarzyszenie "Communita Regina Della Pace", którego misją jest krzewienie apostolatu adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji pokoju. Stowarzyszenie to tworzy „Światowe Centa Modlitwy o Pokój” na wszystkich kontynentach. Ołtarze adoracji są materialnym znakiem tego dzieła. Ołtarz do Kristianstad ma formę tryptyku, którego szerokość po otwarciu ma blisko 5 metrów, a wysokość 2,5 metra. Wykonany jest ze szlachetnych materiałów takich jak: srebro, złoto, bursztyn i kryształ oraz szlachetne kamienie.

 

W szczególnym roku – 20. rocznicy odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II oraz 20-lecia wyboru Benedykta XVI na Stolicę Piotrową – ekspozycji towarzyszyć będzie wystawa dzieł wykonanych przez Drapikowski Studio dla obu papieży.

To spotkanie ze sztuką, która – jak sama liturgia – przemawia nie tylko do zmysłów, ale i do serca.

Kiedy? 2-4 czerwca 2025
O której? 10:00-17:00
Gdzie? Targi Kielce, ul. Zakładowa 1

2-4.06.2025
Godziny otwarcia
  • 02 VI 2025
    09:00 - 17:00
  • 03 VI 2025
    09:00 - 17:00
  • 04 VI 2025
    09:00 - 16:00
    2-4.06.2025
    Godziny otwarcia
    • 02 VI 2025
      09:00 - 17:00
    • 03 VI 2025
      09:00 - 17:00
    • 04 VI 2025
      09:00 - 16:00