SACROEXPO (19-21.06.2023)

XXIV Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO

Wystawcy SACROEXPO 2023

Są już z nami

sacroexpo-slovakia-2023

24. Wystawa Sacroexpo pełna nowości i ciekawych rozwiązań! Nowa odsłona spotkania branży sakralnej odbędzie się już we wrześniu, w Słowacji.

sacroexpo-2023 Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo od 24. lat cieszy się dużym uznaniem w całej Europie. Oprócz dewocjonaliów dla wiernych i wyposażenia dla kościołów, w ofercie Wystawców są również najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane w parafiach zarówno w Polsce, jak również za granicą. Kolejna edycja targów odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku.

Można powiedzieć, że Wystawa Sacroexpo to wydarzenie o zasięgu światowym. Kiedy byłem po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, w trakcie rozmowy z właścicielami dużego sklepu z dewocjonaliami, gdy dowiedzieli się, że pochodzę z diecezji kieleckiej w Polsce, pierwszym skojarzeniem dla nich z Kielcami, było właśnie Sacroexpo – wspominał podczas uroczystego otwarcia targów Jego Ekscelencja Arcybiskup Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie.

Sacroexpo w Kielcach pełne premier i nowości!

Imponująco prezentowała się oferta Wystawców tegorocznej 24. edycji targów Sacroexpo, które odbyły się od 19 do 21 czerwca w Targach Kielce. Kieleckie spotkanie branży sakralnej przyciągnęło ponad 200 firm z dziesięciu krajów m.in. Austrii, Chorwacji, Grecji, Czech, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii, czy Włoch. Wśród premier targowych można było znaleźć takie rozwiązania jak: aplikacje do zamawiania mszy online od firmy Parafio.pl, system do inwentaryzowania cmentarzy od Tech Studio, ofiaromat multimedialny M13 Sanctum, maszyna do drukowania grafik na ścianie od DrukSakralny.pl, konfesjonał z poduszkami powietrznymi od firmy ArsProEclessia i organy kościelne z najnowszą technologią dźwiękową od Viscount International. Ciekawe powitanie zwiedzającym targi przygotowała Pracownia Snycerska Andrzej Burkot, która jest stałym wystawcą Sacroexpo. Premierowo zaprezentowała wyjątkową realizację rzeźby przedstawiającej świętą rodzinę, której wysokość finalnie będzie miała ok. 7-8 metrów wysokości. Nie mniejszą uwagę przyciągała także rzeźbiona w czasie targów drewniana „Pieta”, której oryginał pochodzi z XV wieku. Wśród kolejnych elementów wyposażenia ołtarzów także nie brakowało oryginalności. Można było zobaczyć dwuskrzydłowy model tabernakulum z motywem serca, czy monstrancje zdobione kłosami pszenicy prezentowane przez Zakład Brązowniczy Bielińscy w Poznaniu. Nie brakowało również ciekawych ofert pielgrzymek po całym świecie – do Hiszpanii oraz Japonii od biura pielgrzymkowego Misja Travel. Po raz pierwszy w trakcie targów, na terenie zewnętrznym Targów Kielce stacjonowało 16 załóg z Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego "Razem w Drodze”. Ich obecność na Sacroexpo związana była z 6 edycją Zlotu Szlakiem Sanktuariów i Kościołów Wiślica – Kielce.

Wystawa i aukcja sztuki religijnej po raz pierwszy w trakcie targów!

Dużym zainteresowaniem odwiedzających kielecką wystawę Sacroexpo cieszyła się Strefa Sztuki, zorganizowana po raz pierwszy wspólnie z Domem Aukcyjnym Art In House w Warszawie. W trakcie trzech dni w Targach Kielce można było obejrzeć ponad 240 obrazów, rzeźb oraz ikon autorstwa ponad stu artystów z Polski i Ukrainy. To pierwsza tak duża wystawa  w kraju z dziełami wyłącznie o tematyce sakralnej. Z bardzo dobrym wynikiem przeprowadzono również licytację wybranych prac, których wartość łącznie osiągnęła ponad 160 tys. złotych.

Aukcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, zwłaszcza, że jest to specyficzna tematyka, a aukcje tematyczne zwykle przyciągają nisze kolekcjonerów. Wcześniej organizowaliśmy aukcje Sacrum Profanum, która łączyła codzienność ze sferą duchową. Teraz, podczas Aukcji Sacrum skupiliśmy się wyłącznie na tematyce religijnej i odnieśliśmy wielki sukces – podkreślała Aleksandra Koper z Domu Aukcyjnego Art. In House.

Wydarzenia towarzyszące Wystawie Sacroexpo: loteria dla osób konsekrowanych, prelekcja poświęcona beatyfikacji rodziny Ulmów, spotkanie otwarte dla administratorów obiektów sakralnych i zakonnych oraz seminarium ikonograficzne

sacroexpo-2023-galeria W trakcie Sacroexpo od ponad 15 lat organizowana jest loteria dla osób konsekrowanych. Podczas 24. edycji targów na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego Patron Travel można było wygrać siedmiodniową wycieczkę do portugalskiej Fatimy. W kategorii sióstr zakonnych nagroda powędrowała do siostry Barbary Złoto oraz siostry Małgorzaty Lechwar. W kategorii księży i zakonników szczęśliwcami okazali się: ksiądz Andrzej Albiniak oraz ksiądz Zbigniew Klepacz. Po raz pierwszy w trakcie targów zorganizowano spotkanie z ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów. Po prelekcji wyświetlono najnowszy film Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni” poświęcony rodzinie z Markowej. Odwiedzający targi mogli wziąć udział w spotkaniu otwartym dla administratorów obiektów sakralnych z przedstawicielami firmy energetycznej oraz ubezpieczeniowej. Za sprawą oratorium ikonograficznego zorganizowanego przez Szkołę Pisania Ikon z Centrum Duszpasterskiego Wesoła54, w Targach Kielce podczas Sacroexpo powstało miejsce do modlitwy i wyciszenia. Ciekawą pozycją w programie targów okazało się również seminarium "Ikonograf: malarz czy katecheta - na marginesie podręczników Iriny Gorbunowej-Lomax".

Nagrody i wyróżnienia spotkania branży sakralnej w Kielcach!

Tradycją targów Sacroexpo jest przyznawanie nagród za najlepszą aranżację stoisk oraz za najlepsze produkty prezentowane podczas wystawy. Wyróżnienia Top Design 2023 za elegancję i nowatorski styl wystąpienia targowego otrzymały za wspólne wystąpienie firmy Haftina Textile Group, Boże Atelier oraz  Pracownia Brązownicza Mańka & Gęzikiewicz, firma Axencia de Turismo de Galicia / Droga do Santiago z Hiszpanii, firma Blachotrapez oraz Fenice Studio Oświetlenia. Nagroda Top Design 2023 za elegancję i kompleksowy styl wystąpienia targowego trafiła do firmy Idealstones. Wyróżnienia Targów Kielce za konsekwencję podtrzymywania tradycyjnych rzemiosł hafciarskich otrzymali: Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa z Warszawy, a także firma Rduch Bells & Clocks z Rydułtowy za stalowy dzwon kościelny o wyjątkowych walorach dźwiękowych. W trakcie uroczystej gali wręczono również medale Targów Kielce za nowoczesny i innowacyjny system nagłośnieniowy oraz ustroje akustyczne ułatwiające użytkowanie dla Cts - Technology Sebastian Łatka z Chełmiec. Medal za nowatorskie rozwiązania techniczne i technologiczne wykorzystane w rekonstrukcji, konserwacji i odnowie witraży katedralnych Katedry warszawsko – praskiej oraz za odtworzenie witraża średniowiecznego otrzymała firma Krzysztof Król 3K Projekt z Lublina Nagrodą Honorową Jego Ekscelencji Biskupa Kieleckiego Ks. Jana Piotrowskiego wyróżniono firmę Zygzak Krzysztof Abramowicz za palka na kielich "4 Evangelists"   

Wystawa Sacroexpo we wrześniu 2023 roku w Słowacji!

Organizatorzy z ofertą kieleckich targów branży sakralnej zamierzają dotrzeć do nowych regionów i jeszcze większej liczby wiernych. Po raz pierwszy, od 13 do 14 września 2023 roku targi Sacroexpo odbędą się w słowackim ośrodku wystawienniczym Incheba. Wystawa Sacroexpo organizowana jesienią w Incheba Expo Bratislava zasięgiem obejmie nie tylko Słowację, ale także Czechy, Węgry i Austrię.

sacroexpo-2023 - Kilkukrotnie organizowaliśmy już targi za granicą m.in. w Kijowie, czy w Budapeszcie. Targi branży sakralnej Sacroexpo Slovakia w Bratysławie zorganizujemy we współpracy z tamtejszym ośrodkiem targowym Incheba. Wierzę, że dzięki naszemu doświadczeniu za jakiś czas targi Sacroexpo w Słowacji dorównają tym, odbywającym się w Kielcach – podkreśla prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

Wystawcy Sacroexpo w Słowacji, wzorem kieleckiej imprezy, zaprezentują wszystko, czego potrzebują kościół i parafie. Będą więc profesjonalni dostawcy usług i sprzętu do budowy i pielęgnacji obiektów sakralnych, dedykowanych technologii takich jak nagłośnienie, ogrzewanie czy zabezpieczenie kościołów, organów i innych instrumentów muzycznych. Tradycyjnie na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła artystyczne i rękodzielnicze służące do wyposażenia i dekoracji wnętrz, stroje kościelne, sztuka sakralna, m.in.: posągi i figurki, witraże, obrazy, ikony oraz naczynia liturgiczne. Będzie także oferta miejsc pielgrzymkowych, profesjonalne konferencje i debaty. Wystawa ma umożliwić specjalistycznym firmom, artystom i rzemieślnikom nawiązanie nowych kontaktów w świecie kościelnym, ze sklepami specjalistycznymi z dewocjonaliami, w tym internetowymi.

Najbliższe spotkanie branży sakralnej Sacroexpo Slovakia odbędzie się we wrześniu 2023 w Incheba Expo Bratislava! Na kielecką edycję Wystawy Sacroexpo zapraszamy od 10 do 12 czerwca 2024 roku!

Aktualności
21 czerwca 2023
Drugiego dnia loterii Sacroexpo los uśmiechnął się do siostry zakonnej Małgorzaty Lechwar i księdza Zbigniewa Klepacza, którzy wygrali siedmiodniową wycieczkę do portugalskiej Fatimy, organizowaną przez franciszkańskie biuro podróży Patron Travel.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia Sacroexpo, 20 czerwca w Targach Kielce część z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł można było wylicytować na aukcji prowadzonej przez Dom Aukcyjny Art. In House. Najmocniej licytowanymi pracami były: „Św. Jerzy walczący ze smokiem” Borysa Fiodorowicza, „Spotkanie nieba i ziemi” Katarzyny Słowiańskiej-Kucz oraz „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka. Wszystkie dzieła można zobaczyć do środy, 21 czerwca w Strefie Sztuki.
20 czerwca 2023
Drugiego dnia spotkania branży sakralnej odbyło się pierwsze losowanie kuponów, w których do wygrania jest siedmiodniowa wycieczka do portugalskiej Fatimy. Kolejni zwycięzcy wyłonieni zostaną trzeciego dnia targów.
20 czerwca 2023
Przedstawiciele firmy Innpact – specjalizującej się w doradztwie energetycznym oraz TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trakcie targów Sacroexpo poprowadzili prelekcje skierowanie dla administratorów obiektów sakralnych. Spotkanie było częścią wydarzeń organizowanych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej.
20 czerwca 2023
Goście z Incheba-Expo Bratyslava pokazali potencjał sakralnego rynku słowackiego, czeskiego, austriackiego i węgierskiego podczas prezentacji wrześniowych targów SACROEXPO Slovakia. Wydarzenie odbędzie się 13-14 września w Bratysławie, a jego organizatorami będą słowacki ośrodek wystawienniczy i Targi Kielce.
19 czerwca 2023
Gościem pierwszego dnia 24. edycji Sacroexpo był ks. dr. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów - rozstrzelanej przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów. Po prelekcji można było również zobaczyć najnowszy film Mariusza Pilisa pt. „Historia jednej zbrodni”, który niedawno pojawił się w kinach.
19 czerwca 2023
W trakcie oficjalnego otwarcia 24. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO wręczono wyróżnienia Targów Kielce, a także medale honorowe. W uroczystości wzięli udział m.in. Jego Ekscelencja Arcybiskup Henryk Jagodziński – Nuncjusz Apostolski w Ghanie oraz Jego Ekscelencja doktor – Wacław Depo – Arcybiskup Metropolita Częstochowski.
19 czerwca 2023
Rozpoczynająca się 19 czerwca, 24. edycja Wystawy Sacroexpo, to nie tylko dewocjonalia dla wiernych i wyposażenie dla kościołów. Po raz pierwszy hale Targów Kielce przez trzy dni wypełnią najnowsze dzieła poświęcone współczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów będzie można obejrzeć film historyczny, który dopiero trafił do kin, a na terenie zewnętrznym kieleckiego ośrodka odbędzie się zlot karawaningowy. Wstęp bezpłatny.
15 czerwca 2023
W trakcie Wystawy Sacroexpo od 19 do 21 czerwca, w halach kieleckiego ośrodka rozbrzmiewać będą piękne dźwięki organów kościelnych. Na stoisku firmy Astorg - generalnego przedstawiciela Viscount International w Polsce, zagra utalentowany organista Krzysztof Tomaszewski. Wstęp na targi jest bezpłatny.
15 czerwca 2023
We wrześniu 2023 roku w Polsce odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów: pierwszy raz w historii na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina. W trakcie targów Sacroexpo zaplanowano m.in. spotkanie z postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów i projekcję filmu poświęconego ich tragicznej historii.
14 czerwca 2023
W Strefie Sztuki podczas 24. edycji Wystawy Sacroexpo będzie można podziwiać trzy prace Piotra Barszczowskiego. Jedna z nich - „Ostatnia wieczerza”- to neowitraż, który po raz pierwszy zaprezentowany zostanie w wielkoformatowej skali. Odwiedzający Targi Kielce od 19 do 21 czerwca będą mogli go oglądać zawieszonego na zachodniej, szklanej ścianie elewacji.
14 czerwca 2023
Jedna z najbardziej znanych polskich misjonarek, s. Alicja Kaszczuk, która od wielu lat pomaga potrzebującym w Afryce, będzie gościem na stoisku firmy Haftina podczas tegorocznej edycji Sacroexpo. Rodzinna firma z Piotrkowa Trybunalskiego wspiera działania misyjne siostry.
13 czerwca 2023
Celem Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze” jest promowanie turystyki, w szczególności – karawaningowej oraz wartości katolickich i patriotycznych. Od 19 do 21 czerwca członkowie stowarzyszenia wezmą udział w Wystawie Sacroexpo w Targach Kielce.
12 czerwca 2023
Ważną część Strefy Sztuki w Targach Kielce stanowić będą współczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych m.in. z lwowską galerią Icon Art, a także te powstałe na plenerach w Nowicy. Prace dostępne będą przez trzy dni trwania targów. Wstęp bezpłatny.
07 czerwca 2023
Od ponad 15 lat Wystawie Sacroexpo towarzyszy loteria dla osób konsekrowanych odwiedzających targi. Zwycięzcy będą mogli wyjechać już jesienią do Fatimy będącej celem wielu pielgrzymek katolickich.
07 czerwca 2023
W halach Targów Kielce podczas Sacroexpo zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: energooszczędne systemy ogrzewania kościołów, sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, a także nowoczesne systemy informatyczne. To wszystko już od 19 do 21 czerwca. Wstęp bezpłatny.
04 czerwca 2023
Strefa Sztuki organizowana podczas tegorocznej edycji Wystawy Sacroexpo to prawdopodobnie największa jak do tej pory prezentacja współczesnych ikon, których autorami są malarze z Ukrainy i Polski,  skupieni wokół inicjatywy „Nowa Ikona”. Wiele z tych prac powstało w trakcie międzynarodowych warsztatów ikonopisów, organizowanych w Nowicy, niewielkiej wsi, w Beskidzie Niskim. Wszystkie prace dostępne będą w Strefie Sztuki, a część będzie można nawet wylicytować.
24 maja 2023
Czy anioły mogą pomóc przy budowie ołtarza gotyckiego? Z jaką bestią walczyłby św. Jerzy w XXI wieku? Czy ostatnia wieczerza pasuje do modernistycznej architektury Manhattanu? Odpowiedź na wszystkie pytania będzie można znaleźć w katalogu Aukcji Sacrum, która odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Sacroexpo już 20 czerwca 2023 roku o godzinie 17 w hali Targów Kielce. Licytacja będzie możliwa osobiście, telefonicznie, online lub poprzez zlecenie z limitem.
19 maja 2023
Unikatowe szaty liturgiczne wykonane przez Westiarki Jezusa cieszą się ogromnym zainteresowaniem podczas wystawy Sacroexpo w Targach Kielce. Najnowsze modele ornatów, stuły kapłańskie uszyte ręcznie, a także z pomocą komputera będzie można obejrzeć i zakupić w dniach od 19 do 21 czerwca.
12 maja 2023
Podczas tegorocznej, 24. edycji targów Sacroexpo Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej będą obecni w Targach Kielce na kilku poziomach, tworząc przestrzeń do wartościowych spotkań i organizując różne wydarzenia podczas targów. Jednym z nich będzie spotkanie dla administratorów obiektów zakonnych i kościelnych. Zapraszamy do Targów Kielce od 19 do 21 czerwca 2023 roku!
09 maja 2023
Szeroki asortyment dewocjonaliów, gadżetów, upominków i pamiątek religijnych, szaty, naczynia i akcesoria liturgiczne oraz najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej - to część oferty tegorocznej 24. edycji Wystawy Sacroexpo, która potrwa od poniedziałku, 19 czerwca do środy, 21 czerwca w Targach Kielce. Wstęp bezpłatny po rejestracji.
05 maja 2023
Kilkaset obrazów oraz rzeźb autorstwa ponad stu artystów zaprezentowanych zostanie w Strefie Sztuki dostępnej podczas Wystawy Sacroexpo od 19 do 21 czerwca w Targach Kielce! Oprócz wystawy sprzedażowej poświęconej nowoczesnej sztuce religijnej, w trakcie targów branży sakralnej odbędzie się również aukcja wybranych dzieł.
13 kwietnia 2023
Biura podróży obecne podczas Wystawy Sacroexpo każdego roku przygotowują szeroką, atrakcyjną ofertę wycieczek oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych skierowanych dla Zwiedzających. Podczas tegorocznej edycji spotkania branży sakralnej, od 19 do 21 czerwca w Targach Kielce nie zabraknie ofert z Polski, a także z zagranicy.
11 kwietnia 2023
W Niedzielę Wielkanocną „rozbrzmiał Glos Ojca”, czyli swoją premierę miał największy na świecie dzwon wykonany przez wieloletnich Wystawców Sacroexpo - Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz firmę Rduch Bells & Clocks w Rydułtowach. Dzwon waży mniej więcej tyle co 10 słoni i jest wysoki jak żyrafa. Docelowo zawiśnie on w bazylice w Trindade, w Ameryce Południowej.
06 kwietnia 2023
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo od 24 lat jest miejscem prezentacji oferty dla wszystkich związanych osób związanych z kościołem. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się od 19 do 21 czerwca 2023 roku. Już można zarejestrować swój udział, wstęp bezpłatny.
31 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy podpisał umowę ze słowackimi targami Incheba Expo Bratislava na organizację wystawy branży sakralnej Sacroexpo Slovakia. Wydarzenie jest skierowane do wystawców i zwiedzających ze Słowacji, Czech, Węgier i Austrii. Zaplanowane zostało na 13 i 14 września 2023.
27 marca 2023
Od ponad 20 lat. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo przyciąga do kieleckiego ośrodka wystawienniczego tysiące miłośników i poszukiwaczy sakralnych obrazów, rzeźb, rzemiosła artystycznego, dewocjonaliów i instrumentów muzycznych. To miejsce prezentacji oferty skierowanej dla wszystkich osób związanych z kościołem. 24. edycja spotkania branży sakralnej odbędzie się 19 do 21 czerwca w Targach Kielce.
13 lutego 2023
Rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Koinè, na której nie mogło zabraknąć również stoiska Targów Sacroexpo – chętnie odwiedzanego przez Gości włoskich targów. Od 13 do 15 lutego 2023 roku w Vicenzy można spotkać także wiele polskich firm – Wystawców kieleckich targów branży sakralnej.
23 stycznia 2023
Nagranie płyty dokumentującej działanie organów hybrydowych, to wielkie wydarzenie dla Viscount International w Polsce. Organy kościelne Viscount od wielu lat można podziwiać podczas Wystawy Sacroexpo. Ponownie będzie można je zobaczyć od 19 do 21 czerwca 2023 roku w Targach Kielce.
12 grudnia 2022
W imieniu Muzeum Diecezjalnego w Kielcach zapraszamy na spotkanie z autorem zbioru felietonów i opowiadań pn. „Milczenie katedry”. To kolejny wykład realizowany w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka, które odbędzie się w czwartek, 15 grudnia 2022 r. o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
15 października 2022
Muzyka, film, literatura i sztuki plastyczne, to dziedziny w jakich można zgłaszać kandydatów do przyszłorocznej nagrody Per Artem Ad Deum.
PATRONAT HONOROWY
Patronat Medialny
Patronaty Medialne
19-21.06.2023
Godziny otwarcia
 • 19 VI 2023
  09:00 - 17:00
 • 20 VI 2023
  09:00 - 17:00
 • 21 VI 2023
  09:00 - 16:00
  19-21.06.2023
  Godziny otwarcia
  • 19 VI 2023
   09:00 - 17:00
  • 20 VI 2023
   09:00 - 17:00
  • 21 VI 2023
   09:00 - 16:00