SACROEXPO (27-29.09.2021)

XXII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO

Zwiększ zasięg! ❱❱    Zasady bezpieczeństwa ❱❱

KOŚCIÓŁ - SZTUKA - BIZNES – Targi SACROEXPO w Kielcach zakończone sukcesem!

sacroexpo-2021 Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbywa się w Targach Kielce już od ponad 20 lat. Tegoroczna, pandemiczna edycja zgromadziła 172 firmy z 8 krajów. Targi odwiedziło 2 500 gości.

SACOEXPO na stałe wpisało się w kalendarz kieleckiego ośrodka oraz przedstawicieli branży sakralnej. Mimo niesprzyjających, pandemicznych okoliczności, wystawa okazała się sukcesem. – Targi SACREOXPO są, jak co roku, wspaniałe, ale tegoroczna edycja przeszła moje najśmielsze oczekiwania – powiedział Jan Jakóbczak z firmy Jakóbczak. Hale targów, jak co roku, wypełniła bogata oferta produktów i usług związanych z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, to jedno z najważniejszych wydarzeń branży sakralnej w Europie. Ta, jedyna w swoim rodzaju impreza to nie tylko wydarzenie komercyjne, ale też kulturalne.

SACROEXPO – sztuka sakralna w biznesowym wydaniu

sacroexpo-2021 SACROEXPO od lat przyciąga do Kielc tysiące zwiedzających. W tym roku wystawę odwiedziło 2 500 gości. Mieli oni możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. W tym roku udział w targach wzięło 172 wystawców z 8 krajów, takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Chorwacja, Słowenia, Ukraina, Włochy i Słowacja. Na stoiskach nie zabrakło misternie wykonanych ikon i świętych obrazków, czy wykonanych z niezwykłą precyzją witraży. Targi to także bogactwo rzeźb, figurek świętych oraz misternie wykonanych szopek bożonarodzeniowych. Hale targów wypełniły alby, tekstylia kościelne, różańce, modlitewniki i ikony, ale szeroka gama usług. Nie zabrakło firm specjalizujących się w wyposażaniu obiektów sakralnych w systemy grzewcze, audiowizualne, czy innowacyjnych rozwiązań w zakresie projektowania i wdrażania skutecznych systemów bezpieczeństwa. Goście targów mogli również zapoznać się z rozwiązaniami usprawniającymi funkcjonowanie kościołów w pandemii: bezdotykowymi kropielnicami, ofiaromatami i datkomatami, a także ofertą firm umożliwiających prowadzenie transmisji internetowych audio-wideo w ramach YouTube czy Facebooka. W związku z uroczystością beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej podczas SACROEXPO pojawiło się mnóstwo propozycji książkowych poświęconych tej właśnie tematyce. Tradycyjnie już, podczas targów, odbyły się m.in. spotkania i konferencje: Konsult Męskiej i Żeńskiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce, Sekretarzy i Ekonomów Prowincjonalnych Zakonów w Polsce, członków Związków Wzajemności Członkowskiej św. Antoni oraz debata poświęcona problemom zakupu energii i gazu organizowana przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Komisję ds. Ekonomicznych KWPZM i firmę INNPACT.

sacroexpo-2021 Tradycyjnie już, podczas targów przyznano nagrody za najlepszą aranżację stoisk oraz za najlepsze produkty. Wyróżnienia TOP DESIGN 2021 za elegancję i nowatorski styl wystąpienia targowego otrzymały: Ornaty.pl - Haftina Atelier oraz Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński. Wyróżnienie za oryginalną prezentację firmy powędrowały do Garden Spot i Axencia Turismo De Galicia. Wyróżnienia dla najlepszych produktów targów powędrowały do Garden Spot oraz Braci Dąbrowskich. Medale w tej samej kategorii otrzymała firma Odlewnia Braci Kruszewskich. W trakcie ceremonii przyznano także medale honorowe. Medal Honorowy im. JE Prymasa ks. Józefa Kardynała Glempa otrzymała firma JM Tradycja Jarosław Kupryjaniuk z Białegostoku za obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej jako wizerunki wielopokoleniowe. Nagrodę Honorową Jego Ekscelencji Biskupa Kieleckiego Ks. Jana Piotrowskiego otrzymała firma Jakóbczak Studio  za szklaną mozaikę z wizerunkiem Ducha Świętego. Medalem Honorowym Jego Ekscelencji Prymasa Polski Ks. Abp. Wojciecha Polaka uhonorowano firmę AVGUL witraże za nowatorskie zastosowanie starych technologii w technice witrażu. Swoje wyróżnienia, jako uznanie za pracę dla dobra Kościoła Chrystusowego w duchu ofiarności, ekumenizmu i chrześcijańskiej miłości, wręczył także Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz. Otrzymały je: Maciej Żmija, firma „Żmija, Henryk Leszczyński, firma SACRIMEX, Małgorzata  i Daniel Dąbrowscy - „Dąbrowscy Centrum Zaopatrzenia Kościoła”, Robert Grabowski, „Ikony bizantyjskie”, Zbigniew Falczyński - mistrz sztuki ludwisarskiej oraz Grzegorz Gros, Zakład Teleradiomechaniki „Hi-fi”.

Per Artem Ad Deum - przez sztukę do Boga

Niezwykle ważnym punktem i zarazem tradycją Wystawy SACROEXPO jest uroczysta gala, podczas której wybitni artyści lub instytucje z wyjątkowym dorobkiem artystycznych przyczyniającym się do rozwoju kultury i sztuki,  nagradzani są przez Papieską Radę ds. Kultury medalem Per Artem Ad Deum. Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie wręczane jest to wyjątkowe wyróżnienie. Od 2005 roku w kieleckim ośrodku doceniono już działalność artystyczną 29. laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar. Do ich grona dołączył w tym roku znakomity polski poeta, Ernest Bryll. - Otrzymałem nagrodę Per Artem Ad Deum. (..) Bardzo ważną, bo nadawaną w Rzymie przez Radę Papieską ds. Kultury.(..) Jestem teraz wśród paru artystów z Polski, mi bliskich, z którymi dzielę uczestnictwo w tej nagrodzie.(..) – podkreślił laureat tegorocznej nagrody Per Artem Ad Deum.

Wokół sztuki sakralnej

sacroexpo-2021 Sacroexpo to także wydarzenia kulturalne: koncerty, wystawy i spotkania ze znanymi osobowościami świata kultury i sztuki. Podczas tegorocznej edycji, zgromadzeni na targach goście mieli możliwość udziału w wystawie i konferencji z udziałem KHRYSTYNY KVYK – artystki, malarki, nauczyciela sztuk plastycznych, absolwentki Wydziału Sztuki Sakralnej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki i laureatki Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego „Nowa Epifania Piękna”. Podczas spotkania pt. „ O ikonie wczoraj i dziś", organizowanej przez Centrum Duszpasterskie Wesoła54, artystka opowiadała o swojej drodze do pisania ikon i inspiracjach. - Moja droga do pisania ikon była długa (...) - powiedziała artystka. - Trwało to dopóty, dopóki nie dostałam się do Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na katedrę sztuki sakralnej (...) Wówczas zaczęłam bardziej interesować się pisaniem ikon (…) Poczułam miłość do tego rodzaju sztuki. W tym samy czasie pisanie ikon zaczęło kształtować mój stosunek do chrześcijaństwa oraz o religii ogólnie (...) - dodała Khrystyna Kvyk. W spotkaniu udział wzięła także  prof. dr hab. Krystyna Stawecka  kierownik Muzeum Ikon w Supraślu, która wprowadziła uczestników w historię ikony. - (...) Ikona zmienia się, ewoluuje. Jej treść się ubogaca, jej wyraz artystyczny też się zmienia (…) Jest obrazem rzeczywistości, w której jest tworzona – powiedziała.

Aktualności
28 września 2021
Udział w konferencji zorganizowanej przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 wzięła ukraińska pisarka ikon Khrystyna Kvyk i prof. dr hab. Krystyna Stawecka – kierownik Muzeum Ikon w Supraślu
28 września 2021
Tradycją Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO są wyróżnienia wręczane przez Prawosławnego Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego Najprzewielebniejszy Paisjusza.
28 września 2021
W ramach XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce odbyło się spotkanie Ekonomów i Sekretarzy Prowincjonalnych Zakonów w Polsce.
28 września 2021
Trwa spotkanie zorganizowane przez Forum Współpracy Międzyzakonnej oraz Komisję ds. Ekonomicznych KWPZM, we współpracy z firmą INNPACT. Debata o tym "Jak przygotować się w zgromadzeniach i podmiotach kościelnych na duże wzrosty kosztów energii i gazu w kolejnych latach?" skierowana jest do gości targów SACROEXPO
27 września 2021
Podczas tegorocznej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce, oprócz firm z branży sakralnej znalazło się także miejsce na kontemplację sztuki. Wystawa ikon we współczesnej odsłonie zorganizowana została przez Szkołę Pisania Ikon Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54.
27 września 2021
Medal Papieskiej Rady ds. Kultury przyznany został już po raz 17.
27 września 2021
W uroczystości udział wzięli m.in. JE dr hab. Grzegorz Ryś – Arcybiskup Metropolita Łódzki i JE dr Jan Piotrowski - Biskup Diecezji Kieleckiej.
23 września 2021
Jeden z czołowych dostawców sprzętu audiowizualnego w Polsce z ponad 20 letnim doświadczeniem jest jednym z tegorocznych Wystawców targów Sacroexpo.
23 września 2021
Różańce, modlitewniki, dewocjonalia, ogromy wybór obrazków i ikon w okazyjnych cenach. To wszystko czekać będzie na gości XXII edycji Wystawy SACROEXPO, na stoisku firmy KUBARA Dewocjonalia.
23 września 2021
Podczas tegorocznej Wystawy Sacroexpo nie zabraknie prezentacji najnowszych technologii i rozwiązań stosowanych w budownictwie, architekturze oraz podczas rewitalizacji obiektów sakralnych.
22 września 2021
Windhager – jedna z wiodących marek w Europie, w zakresie odnawialnych źródeł ciepła jest Wystawcą tegorocznej edycji targów branży sakralnej Sacroexpo
22 września 2021
Główny dystrybutor produktów OIKOS w Polsce jednym z tegorocznych Wystawców Sacroexpo!
22 września 2021
Firma LDM Electronic – polski producent profesjonalnego nagłośnienia obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia - jednym z Wystawców targów branży sakralnej.
21 września 2021
Podczas spotkania branży sakralnej nie zabraknie wydawnictw oferujących wartościowe publikacje oraz czasopisma religijne. Jednym z Wystawców tegorocznej Wystawy Sacroexpo będzie Wydawnictwo św. Stanisława BM.
21 września 2021
Sprzątanie powierzchni m.in. w domach rekolekcyjnych, kościołach czy na plebaniach wymaga stosowania odpowiednich środków czystości. Z pomocą przychodzi firma DCC Group, która swoje produkty i usługi zaprezentuje podczas zbliżającej się Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce.
20 września 2021
Firma z ponad 50-letnią tradycją - wytwórnia oświetlenia "IŻYK" zajmująca się produkcją i renowacją oświetlenia z mosiądzu to jeden z Wystawców tegorocznej Wystawy Sacroexpo.
20 września 2021
Podczas tegorocznej Wystawy Sacroexpo nie zabraknie innowacyjnych rozwiązań w zakresie projektowania i wdrażania skutecznych systemów bezpieczeństwa, prezentowanych przez jednego z Wystawców targów - firmę Kamery4U.pl.
20 września 2021
Pracownia Haftu Artystycznego „ZYGZAK” to rodzinna firma produkująca m.in. wysokiej jakości szaty liturgiczne, chorągwie, sztandary i baldachimy z wykorzystaniem haftu ręcznego i maszynowego. Produkty pracowni będzie można podziwiać podczas tegorocznej Wystawy Sacroexpo.
17 września 2021
Od ponad dziesięciu lat zajmują się kompleksowym zaopatrzeniem Kościołów w Polsce i na świecie. Zaufało im już ponad 2500 Klientów w Polsce oraz Klienci z 28 krajów na świecie. Dąbrowscy Centrum Zaopatrzenia Kościoła to jeden z Wystawców tegorocznych targów Sacroexpo!
16 września 2021
Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński działa już od ponad stu dwudziestu lat i jest najstarszym nieprzerwanie funkcjonującym warsztatem witrażowym w Polsce. Realizacje Zakładu będzie można podziwiać podczas tegorocznego spotkania branży sakralnej w Kielcach.
16 września 2021
Firma LDM Electronic – polski producent profesjonalnego nagłośnienia obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia - jednym z Wystawców targów branży sakralnej.
15 września 2021
Uczestnicy targów Sacroexpo będą mogli zapoznać się z twórczością Khrystyny Kvyk - malarki ikon i nauczycielki sztuk pięknych, łączącej tradycyjny kanon ikony z nowoczesną estetyką.
14 września 2021
Wydawnictwo i Drukarnia Ojców Franciszkanów Niepokalanów to jeden z Wystawców tegorocznej edycji Wystawy Sacroexpo. Wśród propozycji czytelniczych Wydawnictwa można znaleźć wyjątkowe książki wyrażające uznanie wobec Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i przedstawiające ślady Jego obecności w Niepokalanowie.
14 września 2021
Zakres branżowy Wystawy Sacroexpo jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. architekturę krajobrazu. Wśród Wystawców pojawi się firma Garden Spot - producent zielonych wnętrz o niepowtarzalnym charakterze!
10 września 2021
Spółka oferuje transmisje internetowe audio-wideo i streamingi z obiektów sakralnych w całej Polsce
08 września 2021
Firma RAWEN Technika Świetlna jest polskim producentem oświetlenia 4LED.pl. opartego na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych
01 września 2021
Nowości zaprezentuje firma BetterPOS
25 sierpnia 2021
Firma specjalizuje się w produkcji koszul kapłańskich i koszulek POLO pod koloratkę
23 sierpnia 2021
W ofercie firmy znajdują się ekologiczne, wydajne i nowoczesne urządzenia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. 
18 sierpnia 2021
Firma "ALBA - w służbie liturgii" jest największym polskim producentem szat liturgicznych
16 sierpnia 2021
Urządzenie do elektronicznego składania ofiar znajdziecie na stoisku firmy m13sanctum.pl
13 sierpnia 2021
Do grona wystawców dołączyła firma RAYPAH
11 sierpnia 2021
Udział w XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO potwierdziła firma KAMO - producent systemowego ogrzewania kościołów
09 sierpnia 2021
Konsorcjum Polskich Biur Podróży zaprasza na swoje stoisko
06 sierpnia 2021
SACRA.PL to ogólnopolski producent obrazów religijnych i reprodukcji dzieł sztuki chrześcijańskiej.
21 lipca 2021
Działalność Fundacji to, m.in. rekolekcje ODDANIE 33, "TOTA TUA – Magazyn Matki Słowa", Niedziele Ewangelizacyjne Modlitwy za Kapłana oraz Apostolat Wieczystej Adoracji
19 lipca 2021
Podczas tegorocznej edycji targów firma zaprezentuje unikatowy Hełm Rzymskiego Legionisty!
15 lipca 2021
W ofercie firmy znajdują się nowoczesne systemy do usuwania skutków wilgoci kapilarnej w obiektach zabytkowych
16 czerwca 2021
Serie organów Viscount wyposażonych w innowacyjne technologie to doskonałe rozwiązanie dla kościołów i sal koncertowych
13 kwietnia 2021
Nawet o 800 tys. zł. mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegóły będzie można poznać podczas webinarium zorganizowanego przez Targi Kielce.
26 marca 2021
Dewocjonalia, dekoracje okolicznościowe, obrazki o tematyce sakralnej, pamiątki i gadżety religijne, naczynia i szaty liturgiczne, wydania religijne oraz różnorodne elementy wyposażenia kościołów – te i wiele innych produktów jest dostępnych na sacroexpo.online
17 marca 2021
Nagroda Per Artem ad Deum przyznawana jest od 2005 roku w czasie Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Targach Kielce! To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest za realizację przedsięwzięć, które przyczyniają się do rozwoju kultury i sztuki. Dotychczas uhonorowano 29 wybitnych laureatów.
15 marca 2021
Podczas 388. zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski księża biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i do instytucji kościelnych. Nowym członkiem Rady Stałej KEP został biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, ks. bp Marian Florczyk.
15 lutego 2021
Targi branży sakralnej z ważnymi patronatami honorowymi: Prymasa Polski, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz Przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP
11 lutego 2021
JE Biskup Diecezji Kieleckiej ks. Jan Piotrowski objął patronatem honorowym 22. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów. Tegoroczną wystawę zaplanowano od 14 do 16 czerwca.
10 lutego 2021
Jeszcze do 19 lutego br. można zgłaszać kandydatów do tegorocznej nagrody Per Artem Ad Deum przyznawanej od 2005 roku przez Papieską Radę ds. Kultury.
Patronaty
Partnerzy medialni