PLASTPOL (20-23.05.2025)
XXIX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL

O wydarzeniu
Siła targów Plastpol. Międzynarodowe biznesy, sprzedane maszyny, efektywne rozmowy
Plastpol umocnił pozycję największego wydarzenia branżowego w Europie Środkowej i jednego z najważniejszych w Europie. Przez cztery dni w Targach Kielce prezentowane były maszyny, technologie, surowce i usługi do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Blisko 15 tysięcy zwiedzających poznawało oferty 600 firm z 30 krajów. Zarówno wśród zwiedzających, jak i wystawców gros to przedstawiciele z różnych stron świata – od Ameryki Północnej, przez Hiszpanię, Niemcy, Węgry, Bliski Wschód po Indie, Chiny i Japonię. – Słowa klucze tych targów to „profesjonalny zwiedzający” - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol Przedstawiciele wielu branż przemysłu, od AGD, przez motoryzacyjną i budowlaną, po opakowania rozmawiali o konkretnych przedsięwzięciach – zaznacza.
Premiery i inwestycje napędzane przez Plastpol
O skutecznych rozmowach mówią również przedstawiciele firm m.in. Prema, TOYO, Campetella Robotic Center, Dopak, Ekochem, Mapro Polska, KraussMaffei, Elbi, Britas. Właścicieli znalazły najnowsze, także premierowe, wtryskarki, wytłaczarki, rozdmuchiwarki, maszyny do recyklingu, depaletyzatory, kapturownice. - Kilka firm, które planowały wejście w nową markę urządzeń, na targach Plastpol zdecydowało się na zakup. Wybrały nasze flagowe maszyny - mówi Adam Marciniak, Kierownik Działu Handlowego w firmie Engel.
Siła relacji w Targach Kielce
– Plastpol ma szczególną siłę. Próbowaliśmy bezskutecznie dotrzeć z naszą ofertą do jednej z ważnych dla nas firm. Tu w czasie targów przyszli do nas przedstawiciele tego przedsiębiorstwa, osoby decyzyjne. Po miesiącach prób kontaktu, w Kielcach rozpoczęliśmy bardzo konkretne rozmowy – relacjonuje Jacek Leszczyński, dyrektor marketingu w firmie Bole Europe. Jak zaznaczał Tomasz Jarczewski, manager sprzedaży z LS Mtron, udział w Plastpolu ma dwie kluczowe zalety. – Nawiązane tu kontakty finalizują się w kontrakty po wydarzeniu, ale i rozmowy prowadzone przed Plastpolem tu znajdują swój finał. Profesjonalne wystąpienie na targach, z maszynami, które pracują, ma wpływ na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw. Plastpol to dla nas „gwóźdź” do rozmów – wyjaśnia Tomasz Jarczewski. Jak dodaje, rokujące rozmowy trwały ze zwiedzającymi z Polski, Anglii, Słowacji i Litwy.
Wokół granulatów i recyklatów w Targach Kielce
Izabela Kotowicz, dyrektor operacyjny w firmie Bedeko zwraca uwagę na produktywność i liczbę rozmów. - To dobra dla nas edycja. Nie spodziewaliśmy się, że uda nam się pozyskać tylu nowych klientów. W tym roku odwiedza nas bardzo dużo ludzi – podkreśla. Z kolei wśród nowych potencjalnych klientów GM Colors są przedsiębiorstwa z Litwy, Włoch, Niemiec, Holandii, Polski. Również Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy w ML Polyolefins podsumowuje udział firmy w Plastpolu jako sukces. - Wiele owocnych spotkań za nami, sfinalizowaliśmy rozmowy z firmami z Europy Środkowej – mówi.
Z kolei Beata Bęben z Grupy Azoty podkreśla, że Plastpol to platforma dla biznesu, która pozwala poznać oczekiwania klientów, a także rozmawiać o kondycji branży.
- Świat zmienia się bardzo dynamicznie. Branża tworzyw sztucznych jest pod olbrzymią presją zmieniającej się legislacji, zmieniającej się filozofii funkcjonowania, zmieniających się przepisów unijnych. To wszystko są tematy, o których mamy szansę porozmawiać tu, na Plastpolu – podkreśla Robert Przybylski, prezes Plastoplan Polska.
Przyszłość tworzyw na targach Plastpol
Innowacje i specjalistyczna wiedza docenione podczas targów przetwórstwa
Na rozwój branży wpływ mają także najnowsze osiągnięcia technologiczne, tak wśród maszyn, jak i surowców. Uwidocznieniu nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania rynku, służy konkurs Platinum Plast. W kategorii „Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych” Złoty Medal Targów Kielce otrzymały firmy EKOCHEM za linie do granulacji SMART, Wittmann Battenfeld Polska za wysoce zintegrowaną komórkę produkcyjną Wittmann Smartpower Combimould 120/525H+130V Insider, Campetella Robotic Center za ultraszybki robot kartezjański "Gun Shot" o całkowitym czasie cyklu 2,5 sekundy, BMB SPA za oszczędzającą energię hybrydową maszynę do szybkich cykli, z kompletnym, zintegrowanym systemem automatyzacji „pod klucz”. W kategorii „Wyroby z tworzyw sztucznych i ich zastosowanie” doceniono Grupę KON-PLAST za skrzyniopaletę składaną do transportu i przechowywania. W kategorii „Techniki specjalne” nagrodzono SCORPIO za serię urządzeń BLOW przeznaczoną do wczesnego wykrywania i sygnalizacji niepożądanych wycieków surowca w procesie przetwórstwa tworzyw sztucznych. W kategorii „Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych” medal otrzymał polski oddział Synventive Molding Solutions za IntelliGate - zaawansowany system GK do wtrysku kaskadowego. W kategorii „Tworzywa i środki pomocnicze w przetwórstwie tworzyw sztucznych” nagrodzono GM COLOR za dodatek procesowy bez PFAS GM 841. W kategorii „Technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych” złoto zgarnął DOPAK za wydruk wielogabarytowy do celów specjalnych. W kategorii „Nowoczesne rozwiązania przemysłu polskiego” medal otrzymała firma PTC Artur Szreder za innowacyjną ekologiczną kostkę nawierzchniową z tworzywa sztucznego, zgodną z wymogami GOZ, wytwarzaną z użyciem oryginalnej technologii. W konkursie Platinum Plast wyróżnienia za produkty otrzymały przedsiębiorstwa: Plastoplan Polska, Grupa Azoty, Mapro Polska, 1.Plastcompany Polska, ML Polyolefins, LASERPOINT, a także, za kolejny produkt, Synventive Molding Solutions.
Plastpol łączy globalną branżę tworzyw sztucznych
– Targi gromadzą liderów rynku, innowatorów technologicznych i ekspertów z różnych stron świata, umożliwiają wymianę wiedzy, doświadczeń oraz nawiązywanie strategicznych partnerstw. Dzięki międzynarodowej skali i rosnącemu znaczeniu, Plastpol tworzy platformę integrującą całą branżę – od surowców, przez maszyny, aż po gotowe produkty i rozwiązania przemysłowe – podkreśla Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce. - Tworzywa sztuczne są w każdej dziedzinie naszego życia. Celem branży jest ich wykorzystywanie powtórne, z zachowaniem pierwotnych parametrów surowca. Coraz ważniejszą rolę podczas targów odgrywa oferta dla recyklingu. Mocno akcentowane są potrzeby związane z energooszczędnością, redukcją kosztów produkcji. Na pewno ta tematyka wybrzmi również podczas przyszłorocznej, 30. edycji Plastpolu, która potrwa od 19 do 22 maja – podsumowuje.
XXX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się w dniach 19-22 maja 2026. Zapraszamy!