Do wydarzenia pozostało...

PLASTPOL 2024. Nowe technologie w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, maszyny, linie produkcyjne, granulaty… i najbardziej oczekiwana wiedza  

plastpol-2023 - Plastpol to czołówka europejska wydarzeń targowych tej branży – mówił Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy w przedsiębiorstwie ML Polyolefins. – Podczas edycji 2022 nawiązaliśmy rozmowy, które przybrały kształt konkretnej współpracy. Nie mogliśmy wybrać więc innego miejsca na  podpisanie umowy jak Targi Kielce i Plastpol – relacjonował. Takich biznesów zaczynających od prezentacji oferty rodzi się o wiele więcej. Podczas ostatniej edycji spotkali się przedstawiciele ponad 600 firm z 29 krajów, a ich stoiska odwiedziło blisko 15 tysięcy zwiedzających. Po takich efektach można oczekiwać, że 28. edycja będzie przynajmniej równie okazała.      

Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol zostały zaplanowane na dni 21 – 24 maja 2024. Siedem hal Targów Kielce znów wypełnią maszyny i technologie wiodących koncernów, surowce do przetwórstwa, jak granulaty i recyklaty, a nawet oferty transportowe. – Firmy z branży od 27 lat widzą w targach Plastpol ważnych klientów, nowe rynki zbytu i kluczowe kontakty biznesowe – zaznacza Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol. – Udział w naszym wydarzeniu przynosi efekty.  

Umowy, sprzedaże i kontrakty warte miliony

plastpol-2023 Podczas ostatniego Plastpolu wiele firm nawiązało współpracę i podpisało umowy. Firma Arburg sprzedała kilka maszyn. Wart 7 milionów euro kontrakt na zakup linii produkcyjnej podpisał z niemiecką firmą Reifenhauser polski producent Bogucki Folie. W czasie Plastpolu doszło także do podpisania pierwszej umowy dystrybucyjnej pomiędzy polskim recyklerem tworzysz sztucznych - ML Polyolefins, a największym na świecie dystrybutorem z Europy Zachodniej - firmą  Brenntag. Dzięki niej ML Polyolefins będzie eksportował produkty do sześciu krajów: Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Czech i Słowacji. – To na targach Plastpol nasza współpraca się rozpoczęła, tu nadajemy więc jej oficjalny kształt i podpisujemy umowę – zaznaczał Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy w przedsiębiorstwie ML Polyolefins.

I na tych umowach się nie skończyło. Kolejne przychodzą i po targach, a sami wystawcy chwalą sobie możliwość spotkania z tysiącami zwiedzających. – Nasze stoisko było pełne klientów, przeprowadziliśmy wiele rozmów o naszych najnowszych technologiach, choćby w zakresie Przemysłu 4.0. Jesteśmy tu co roku i w 2024 też przygotujemy stoisko – zapewnia Adam Marcinak z firmy Engel Polska.

O recesji konsumenckiej w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych

Atmosfera biznesowych rozmów sprzyja patrzeniu w przyszłość, która dla firm związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych i gumy jest wypełniona zmianami i wyzwaniami. Emocjonujące dyskusje towarzyszyły konferencji zorganizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska. Organizacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, tradycyjnie podczas targów przedstawia dane dotyczące bieżącej sytuacji branży tworzywowej w Polsce na tle Europy. Jak mówili eksperci na ostatniej konferencji, w skali wieloletniej branża rozwija się w bardzo dobrym tempie. Niepokojący jest jednak spadek tempa wzrostu branży po chwilowym odbiciu po pandemii.

Głównym powodem niskiego wzrostu, zdaniem specjalistów, jest wejście gospodarki w tak zwaną recesję konsumencką. Dane wyraźnie wskazują, że konsumenci zaczęli ograniczać konsumpcję, a analitycy prognozują, że trend się utrzyma i w całym 2023 roku, co bezpośrednio przekłada się także na sytuację branży tworzywowej.

W stronę ochrony środowiska i cyrkularności podczas Plastpolu

plastpol-2023 Prognozy wskazują także, że europejski przemysł tworzyw sztucznych, jako jedna z branż najbardziej dotkniętych kryzysem energetycznym, a jednocześnie dążąca do sprostania regulacjom klimatycznym, w następnych latach będzie mierzyć się z poważnymi wyzwaniami.

– Przemysł tworzyw sztucznych od dawna zmierza do osiągnięcia celów cyrkularności i zeroemisyjności. Wierzymy, że to właśnie jest droga, na której nasza branża będzie mogła przyczyniać się do fundamentalnych celów środowiskowych, zapewniać korzyści dla społeczeństwa i jednocześnie dalej się rozwijać. Dlatego istotna jest pełna koncentracja na wytyczonych dążeniach, dotrzymywaniu zobowiązań i zaangażowaniu w inicjatywy branży, takie jak Operation Clean Sweep® –  przekonywała Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska.

Kolejnym ważnym i szeroko dyskutowanym wyzwaniem była kwestia związana z cyrkularnością produkcji. Zagadnienia minimalizacji produkcji opakowań nie do przetworzenia i wprowadzania takich, które można ponownie zagospodarować zostały omówione podczas konferencji „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości”.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji targów Plastpol w Kielcach było także Seminarium Techniczne Plastech Info. Nurt prezentacji i wystąpień skupiony był wokół hasła „Zaawansowane materiały polimerowe – technologie, przetwórstwo, aplikacje”. - Zakres tematyczny odnosił się do roli i znaczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu człowieka, jako materiału dającego możliwość opracowania i implementacji innowacyjnych rozwiązań dla stale zmieniających się potrzeb i wyzwań stawianych przez społeczeństwo. Wszechstronne, trwałe i z ogromnym potencjałem dostosowania do różnych potrzeb, tworzywa sztuczne to grupa niezwykłych materiałów, nierozerwalnie związanych z przemysłem, rozwojem technologii, innowacjami a także nauką – mówił Jacek Szczerba, reprezentujący serwis internetowy www.tworzywa.pl

Te wszystkie wyzwania i zmiany z pewnością będą tematami rozmów także podczas Plastpolu w 2024 roku.

Kolejna edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol zaplanowana jest na 21-24 maja 2024.

 

PLASTPOL 2023 w liczbach

GAZETA PLASTPOL 2023

Aktualności
30 sierpnia 2023
Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, w wywiadzie dla Polskie Agencji Prasowej omówił prognozy dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Podkreślił rosnącą rolę recyklingu.
24 sierpnia 2023
Organizatorzy targów Plastpol wezmą udział w konferencji Central European Plastics Meeting w Budapeszcie. Wydarzenie 19 i 20 września przeprowadzi węgierska firma konsultingowa myCEPPI, która zajmuje się analizą rynku polimerów.
04 lipca 2023
Szefem stowarzyszenia reprezentującego około 170 największych włoskich firm z branży maszyn do tworzyw sztucznych i gumy, urządzeń pomocniczych i form został jego dotychczasowy wiceprezes Massimo Margaglione. Ta największa we Włoszech i jedna z najbardziej znaczących w Europie organizacji w branży od wielu lat jest obecna na targach Plastpol w Kielcach.
Patronat internetowy:
Wyłączny branżowy patron prasowy:
Partnerzy i patronaty: