809914958eb4bb9ba7a7.jpg
Podczas konferencji prasowej w Targach Kielce Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego mówił o łączeniu agroturystyki i turystyką pro-zdrowotną i uzdrowiskową

O turystyce uzdrowiskowej i agroturystyce na konferencji w Targach Kielce

10 kwietnia 2017
Pro-zdrowotna turystyka może stać się opłacalną alternatywą dla województwa świętokrzyskiego. O tym, między innymi, mówiono podczas konferencji odbywającej się w Targach Kielce, w czasie targów Health&Beauty oraz Agrotravel

Turystyka obszarów wiejskich, sanatoria regionalne, atrakcje Ponidzia i centrum termalne oraz spa oparte na apiterapii, które powstaje w Bałtowie – cały ten potencjał zamierzają wykorzystać  zarówno Regionalna Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego, Miasto Kielce, Jurapark z Bałtowa, Lokalna Organizacja Turystyczna „Moc Ponidzia” i Przewozy Regionalne czyli obecnie Pol-Region. Ich przedstawiciele spotkali się na konferencji prasowej zorganizowanej przez ROT.

Turystyka uzdrowiskowa ma przyszłość

- Naszą ambicją jest, by rozwijać targi między innymi łącząc wystawy Agrotravel oraz Health&Beauty. Sektor turystyki zdrowotnej, uzdrowiskowej połączonej z regionalnymi kulinariami, turystyką typowo wiejską to bardzo obiecująca perspektywa – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podczas konferencji. – Busko-Zdrój, Solec-Zdrój to nasz potencjał turystyki medycznej. Z kolei wieś, wbrew starym stereotypom, to nie zacofanie, ale dla  wielu ludzi, którzy właśnie na wieś się przenieśli to promowanie innej filozofii życia.

- Pojęcie turystyka wiejska ma współcześnie różne oblicza – wtórował mu Jacek Kowalczyk, prezes ROT. – W świętokrzyskim można podróżować aktywnie - kajakiem, rowerem, pieszo. Próbować regionalnych smaków, poznawać kulturę, a teraz również chcemy, by przy turystyce wiejskiej rozkwitła turystyka uzdrowiskowo-lecznicza, bazująca na naturze i naturalnych właściwościach środowiska.    

Bałtów z nowoczesnym spa i centrum termalnym

Piotr Lichota, prezes Stowarzyszenia Delta, które jest właścicielem Juraparku w Bałtowie, mówił podczas konferencji o powstaniu Centrum Termalnego, na bazie wód zlokalizowanych 1700 metrów pod powierzchnią parku. Potężny budżet na taką inwestycję to 250 mln zł, pochodzić będzie między innymi z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. -W roku 2018 planujemy natomiast otwarcie ApiSpa, klinikę odnowy biologicznej opartej na wiedzy o pszczelarstwie i dobroczynnych właściwościach miodu, mleczka pszczelego. Zainteresowanie takimi zabiegami, terapiami jest duże i chcemy je wykorzystać na Ponidziu – mówił Piotr Lichota.

Region pełen turystycznych możliwości

Uroki Ponidzia właśnie oraz wiele atrakcji tego nie do końca odkrytego jeszcze rejonu województwa świętokrzyskiego wychwalał Robert Dąbal, szef Lokalnej Organizacji Turystycznej „Moc Ponidzia”. Zdzisław Cieślik, rzecznik Przewozów Regionalnych czyli Pol-Regionu podkreślał, że na terenie województwa świętokrzyskiego, w ciągu doby kursuje 81 pociągów, województwo dokonuje zakupów nowego taboru, porównywalnego do komfortu oferowanego przez Pendolino. Wszystko po to, by zachęcać do turystyki, rozwijać ją nie tylko w skali regionu, ale też licząc na gości z Polski i zagranicy, którzy chcieliby poznać walory województwa.

W kontekście międzynarodowym i prezentacji Kielc oraz województwa wypowiadał się Karol Gadowski, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta. Podkreślał, że odbywające się między 16-30 czerwca Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej U- 21 to doskonała okazja do prezentacji atrakcji turystycznych i potencjału regionu oraz miasta.  – Tylko 6 miast Polski ma ten przywilej goszczenia zagranicznych drużyn. W tym Kielce, gdzie zostaną rozegrane 3 mecze – mówił. – Agroturystyka może okazać się dodatkową atrakcją dla kibiców. Będziemy zapraszać nie tylko na stadion, ale zapoznawać z atrakcyjną lokalną ofertą.

(KK)