plastpol-2017-konferencja-plasticseurope-01.jpg

Konferencja PlasticsEurope podczas targów PLASTPOL

24 maja 2017
Tradycyjnie, w ramach targów przetwórstwa tworzyw sztucznych PLASTPOL odbyła się konferencja prasowa organizowana przez PlasticsEurope, w czasie której zaprezentowano najnowsze dane dotyczące przemysłu tworzyw sztucznych

Maj to miesiąc, kiedy tradycyjnie od kilkunastu już lat stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope publikuje pierwsze szacunkowe dane dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w Polsce i w Europie w roku poprzednim. Już po raz piąty konferencja odbyła się na wieży widokowej Targów Kielce.

Zużycie tworzyw sztucznych w roku 2016 wyniosło w Polsce 3,3 mln, co oznacza wzrost o 6,9 % w porównaniu do roku 2015. Średnia europejska wzrostu zapotrzebowania na tworzywa w roku 2016 szacowana jest na 3,2%, a wielkość tego zapotrzebowania na 50,5 mln ton. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w Polsce stanowią ok.6,5 % średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw udział sektora opakowaniowego wzrósł do 33,5%, w porównaniu do 31,5% w roku ubiegłym, natomiast zmalał udział sektora budowlanego - z 27,6% do 24,4%. Niezmiennie od kilku lat rośnie udział sektora motoryzacyjnego (wzrost do 9,4%) oraz E&E (6,2%).

„Od lat systematycznie występuje niedobór surowców rodzimej produkcji. Polska importuje z zagranicy głównie surowce do przetwórstwa (polimery), a ujemne saldo wymiany handlowej z zagranicą wyniosło w 2016 roku łącznie dla tworzyw i wyrobów z tworzyw 2065 tys. ton, co stanowi ilość o kilkaset tysięcy ton większą niż w latach ubiegłych” - mówi Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska,  dodając: „Większy deficyt wynika prawdopodobnie z dłuższych niż zwykle przestojów produkcyjnych polskich instalacji w roku 2016”.

Głównym partnerem handlowym Polski w wymianie wewnątrzunijnej, zarówno w eksporcie,  jak i w imporcie tworzyw w formach podstawowych oraz wyrobów, są od wielu lat Niemcy. Wymiana handlowa Polski w 80-90% obywa się z krajami unijnymi, natomiast z krajów spoza UE nasze największe rynki eksportowe to Ukraina - w zakresie tworzyw w formach podstawowych i Rosja - w zakresie wyrobów. Spoza UE najwięcej tworzyw w formach podstawowych importujemy z Korei Płd., a wyrobów - z Chin.

Targi PLASTPOL to najważniejsza wystawa branży tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z największych na Starym Kontynencie. Wydarzenie potrwa do 26 maja. 

 

(PP)