36855365b90ceca198e4.jpg
Sekretarze stanu podczas spotkania z przedstawicielami przemysłu obronnego w Targach Kielce

Spotkanie sekretarzy stanu w Targach Kielce podczas MSPO 2018

04 września 2018
W spotkaniu z przedstawicielami przemysłu obronnego w Targach Kielce wzięli udział: Szymon Szynkowski vel Sęk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sebastian Chwałek - sekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Aleksander Nawrat zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Sekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Sebastian Chwałek swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowania Prezesowi Targów Kielce - Andrzejowi Mochoniowi - za bardzo dobrze zorganizowane Targi MSPO. Uznał to wydarzenie za doskonałą możliwość dla polskich firm branży zbrojeniowej do prezentacji swojej oferty delegacjom z całego świata. Bardzo detalicznie zreferował możliwości zaangażowania polskiej branży zbrojeniowej w program modernizacji technicznej sił zbrojnych. Zapowiedział również, że jeszcze w tym roku poznamy szczegóły związane z powołaniem przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – Agencji Uzbrojenia, która zastąpi dotychczasowe podmioty biorące udział w procesie zakupu i pozyskiwania sprzętu na potrzeby wojska.

- Tego rodzaju targi są bardzo ważne, a dzięki wieloletniej historii  ich  pozycja w Europie w tej chwili jest bardzo silna
i myślę, że wszystkim nam powinno  zależeć, aby rozwijały się z każdym rokiem i były wizytówką całej Polski. Przyszłość dla przemysłu jawi się bardzo dobrze i myślę, że naszym obowiązkiem jest szybkie pozyskiwanie nowego sprzętu i modernizacja sprzętu polskiego wojska.
 - powiedział w czasie spotkania Pan Minister Chwałek

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego organizowany w Targach Kielce oferuje nie tylko znakomitą przestrzeń do nawiązywania różnego rodzaju kontaktów biznesowych, czy rozmów o planach modernizacji sił zbrojnych, ale jest to także dobre miejsce do szerszej debaty o kondycji współczesnego ładu międzynarodowego i roli państwa w zapewnianiu skutecznej i kompleksowej odpowiedzi na pojawiające się wyzwania i zagrożenia. W tym kontekście ogromną rolę odgrywa przemysł obronny dostarczając siłom zbrojnym instrumentarium służące do zapewniania bezpieczeństwa państwa.

- Długofalowo trzeba jednak przypuszczać, że samo zaangażowanie się w krajowe zamówienia nie zdynamizuje rozwoju naszej produkcji specjalnejmówił Szymon Szynkowski vel Sęk z MSZ, dodając, że - kluczem do sukcesu w tej materii jest bardziej aktywne poszukiwanie przez rodzime firmy – zagranicznych rynków zbytu i zorientowanie na innowacyjność rozwiązań i determinacja w dążeniu do zwiększenia międzynarodowej rozpoznawalności oferowanych przez nie produktów. 


Pan Aleksander Nawrat
opowiedział o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, czyli agencji wykonawczej Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego oraz o współpracy z agencjmi amerykańskimi. Zachęcał obecnych na spotkaniu przedstawicieli polskiego przemysłu obronnego do aktywnego udziału w 9. Konkursie na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. 

 

(JL)