Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL

 

Honorowy Patronat
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
Patronat Prezydenta RP

 

 

wspolne-ufi-approved

mspo-2020-galeria-09.jpg [185.23 KB]

Targi obronne w Kielcach ważne i potrzebne

We wrześniu oczy światowego, nie tylko militarnego przemysłu skierowane są na Targi Kielce. Wyjątkowo w roku padnemii z dwóch powodów. Po pierwsze tradycyjnie to właśnie w Kielcach jesienią światowe koncerny militarne prezentują wizje nowoczesnego wojska. Drugi aspekt dotyczy covidowej hibernacji branży wystawienniczej, którą dzięki determinacji między innymi prezesa i pracowników kieleckich targów udało się pokonać.

Zorganizowany pod ścisłym nadzorem sanitarnym tegoroczny Salon zgromadził 185 firm z 15 krajów, w tym elitę producentów uzbrojenia rakietowego – od Raytheona i Lockheed Martin z USA po brytyjską część MBDA. Przez trzy dni wystawę odwiedziło kilka tysięcy gości. Najlepszym podsumowaniem tych liczb mogą być słowa, które wypowiedział podczas uroczystości otwarcia Jeremy Quin Minister do spraw Zamówień Obronnych Zjednoczonego Królestwa, który przewodniczył brytyjskiej delegacji organizującej podczas tegorocznego MSPO Wystawę Narodową: „Jakim wielkim zaszczytem jest być tu dziś z Wami.   W wielkiej Brytanii zawsze jesteśmy pod wielkim wrażeniem wytrzymałości i determinacji Polaków.  Przykłady tej wytrzymałości i determinacji można mnożyć patrząc na wieloletnią historię narodu. Zatem nie jest żadnym zaskoczeniem, że, pomimo wszystkich wyzwań przed którymi stoi świat , to właśnie Polska daje przykład organizując najwyższej klasy targi. Cyfry może są bardziej skromne, od tych, do których się przyzwyczailiśmy. Dziś rano rozglądałem się po halach, patrzę na zgromadzonych – cyfry może są skromniejsze. Ale jakość jak zawsze wysoka”.

broń pancerna na targach zbrojeniowych mspo w kielcach Huta Stalowa Wola z podpisaną na kieleckich Targach Obronnych umową

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisano umowę między pomiędzy spółką, Hutą Stalowa Wola S.A. oraz czeską spółką Tatra Export S.R.O.. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie oraz dostawa pojazdu w układzie 4x4 wraz z kompletną dokumentacją techniczną umożliwiającego produkcję pojazdu w Polsce. Porozumienie dotyczy pojazdu w układzie 4x4. Pojazd ten oferowany będzie Siłom Zbrojnym RP w szeregu programów i projektów, w których uczestniczą przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Docelowo, pojazd został pozyskany w celu poszerzenia oferty podwozi do wozów dowodzenia i innych specjalistycznych zabudów, wymagających zastosowania zaawansowanego nośnika 4x4 m.in. dla Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Debiuty i premiery w Targach Kielce

Od lat Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to przede wszystkim pokazy sprzętu wojskowego, a także tego, służącego innym służbom mundurowym. Podczas tegorocznej edycji również zobaczymy debiutantów. XXVIII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego różni się od dotychczasowych, jednak dostawcy sprzętu nie zawiedli i zwiedzający mogą podziwiać nowoczesne uzbrojenie, śmigłowce oraz broń, która na co dzień będzie wspierać służby mundurowe. System Kierowania Minami Przeciwpancernymi zaprezentowało Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego z Wrocławia. „Jarzębina” bo tak nazywa się system składa się z 21 min przeciwpancernych z ładunkiem EFP. Zasięg działania to 100 metrów. Swój debiut na targach ma również nowy Ford  Ranger XLT, który został dostosowany do potrzeb wojska. Produkowane w RPA auta przeszły modernizację. Specjalnie dla służb wzmocniono opony, zabudowano silnik, a dodatkowo wstawiono zabudowę tyłu samochodu. Auto ma zupełnie inne zadania niż mocno eksploatowany przez wojsko Honker. Podczas targów MSPO 2020 zaprezentowano także czołg Leopard 2A4 po zmianach konstrukcyjnych. Modernizacja obejmuje trzy obszary – poprawę ochrony balistycznej, poprawa skuteczności ogniowej i poprawę funkcjonalności.  Wzmocnienie ochrony balistycznej polega na montażu dodatkowego pancerza wieży, wymienione zostały wkłady ceramiczne w pancerzu właściwym. Poprawa skuteczności zaś polega głównie na modyfikacji armaty, wymianie celownika dowódcy oraz montażu kamery termowizyjnej polskiej firmy PCO. Funkcjonalność ma poprawić zmiana napędów uzbrojenia na elektryczne, wymiana systemu przeciw pożarowego i kamery cofania. Modernizacji czołgów dokonała firma Bumar – Łabędy z Gliwic. Docelowo zmiany mają objąć wszystkie jednostki Leopard 2A4.

sprzęt wojskowy na targach broni MSPO w Kielcach Zgodnie z tradycją militarnych targów w Kielcach - DEFENDERY

Jednym z ostatnich akcentów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową kieleckich targów obronnych. Dodatkowym punktem podczas uroczystej gali są także nagrody przyznawane m.in. przez Wojsko Polskie.

Uroczysta gala, podczas której przyznawane są nagrody DEFENDER to także czas podsumowań tegorocznej edycji targów. Jak podkreślił dr Andrzej Mochoń, o takie podsumowanie w tym roku jest wyjątkowo trudno. – Niełatwe to dla nas podsumowanie…sukces czy porażka? Także rozmowy z Państwem, naszymi Wystawcami przynoszą to samo pytanie. Czas pokaże jak wiele wynieśliśmy z tego wydarzenia. Jednak już dzisiaj mogę, powiedzieć, że warto było zawalczyć o tę jedyną w tym roku wystawę branży obronnej w Europie –powiedział Prezes Targów Kielce.

Nagrody DEFENDER trafiły do:

- Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z Warszawy (lider); Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego z Warszawy za e-NOSP sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych,

- Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki (lider) oraz Autocomp Management za autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PIORUN

- Firmy ZURAD za RobUV

kieleckie targi militarne mspo Podczas uroczystej gali przyznano także nagrodę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (wyróżnienie trafiło do 4. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia za: stanowisko kontrolno-naprawcze SKN-1Z celownika  DNRS/288 systemu kierowania ogniem wieży HITFIST 30mm K.T.O. ROSOMAK), a także Nagroda Główna Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (tu nagroda trafiła do Inspektoratu Marynarki Wojennej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych). Organizatorzy targów docenili Wystawę Sił Zbrojnych.  Medale odebrali przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego  Rodzajów Sił Zbrojnych oraz  Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który jak co roku był koordynatorem Wystawy. W tym miejscu słowa szczególnego podziękowania skierowano do płk Grzegorza Lisowskiego,  Z-cy Szefa Służb Technicznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Bezpieczeństwo gości Targów Kielce na pierwszym miejscu

Podczas tegorocznego MSPO słowo „bezpieczeństwo” zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Starania Targów Kielce w tym aspekcie docenił podsumowując trzy targowe dni na uroczystej gali osobiście zaangażowany w organizację Sebastian Chwałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, przewodniczący Rady Programowej MSPO:

- Jest to dobry moment do podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pomimo obecnego stanu epidemicznego mogliśmy zgodnie z tradycją, wieloletnią tradycją spotkać się we wrześniu w Kielcach i rozmawiać na tematy związane z obronnością i uzbrojeniem. Specjalne podziękowania pragnę skierować do organizatorów i gospodarzy Salonu, do pana prezesa Andrzeja Mochonia i wszystkich pracowników Targów Kielce oraz do władz miejskich i lokalnych. Dziękuje za umożliwienie nam udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz za gościnność i zapewnienie środków bezpieczeństwa, które na każdym kroku mieliśmy okazję obserwować.

W walkę o tegoroczny salon zaangażowali się świętokrzyscy posłowie, przedstawiciele rządu i władze miasta.

 

Aktualności
15 grudnia 2020
Po raz pierwsze w historii członkowie Rady Programowej Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego spotkali się online.
23 listopada 2020
Prezes Zarządu Targów Kielce otrzymał lotnicze Honorowe Wyróżnienie Roku za całokształt wybitnej działalności dla lotnictwa polskiego.
11 września 2020
Jednym z ostatnich akcentów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową kieleckich targów obronnych. Dodatkowym punktem podczas uroczystej gali są także nagrody przyznawane m.in. przez Wojsko Polskie.
09 września 2020
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń został uhonorowany pierścieniem BENE DE PATRIA MERITUS Dobrze zasłużony Ojczyźnie. Wyróżnienie przyznawane jest przez Stowarzyszenie Dostawców Na Rzecz Służb Mundurowych
09 września 2020
Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych rozdało swoje narody. Podczas MSPO 2020 organizacja uhonorowała firmy oraz osoby, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju obronności kraju.
09 września 2020
Podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyły się trzy spotkania z autorami niezwykłych książek o tematyce militarno-wojennej
08 września 2020
Ceremonia zgromadziła wielu znakomitych gości, którzy mogli wysłuchać między innymi listów Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera Mateusza Morawieckiego.
08 września 2020
Od lat Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to przede wszystkim pokazy sprzętu wojskowego, a także tego, służącego innym służbom mundurowym. Podczas tegorocznej edycji również zobaczymy debiutantów.
08 września 2020
Ogólnopolską konferencję naukową „Działania przemysłu obronnego na rzecz infrastruktury krytycznej i obronnej państwa” podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2020 zorganizowali przedstawiciele środowiska uniwersyteckiego
08 września 2020
Wystawa sił zbrojnych i prezentacja ciężkiego sprzętu, goście z całego świata, wartościowe kontakty oraz strategiczne decyzje, to wszystko podczas tegorocznej edycji spotkania.
08 września 2020
Salon Przemysłu Obronnego wystartował
07 września 2020
Program Raytheon Missiles & Defense na 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach
07 września 2020
Podczas otwarcia tegorocznej edycji Salonu Obronnego obowiązuje ograniczona liczba uczestników. Uroczyste otwarcie odbędzie się 8 września 2020 o godzinie 15:00 w Sali OMEGA Centrum Kongresowego Targów Kielce.
07 września 2020
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A. od 1952 roku działa na potrzeby rynku lotniczego w zakresie produkcji wyrobów i usług przemysłowych. Z szeroką ofertą Wytwórni będzie można zapoznać się od 8 do 10 września podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
07 września 2020
Pol-Mare od 20 lat zapewnia profesjonalne wsparcie logistyczne operacji wojskowych w całej Europie. Z ofertą przedsiębiorstwa będzie można zapoznać się w Targach Kielce od 8 do 10 września w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
04 września 2020
Już tylko kilka dni dzieli nas od XXVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jak zwykle dziennikarze, którzy pragną relacjonować wydarzenie muszą otrzymać akredytacje. Na rejestracje mają czas tylko do 6 września.
27 sierpnia 2020
PATRIOT, APACHE i POSEIDON czyli mocne amerykańskie akcenty podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2020
24 sierpnia 2020
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego swoją ofertę po raz kolejny zaprezentuje firma Dolezych specjalizująca się w bezpiecznym podnoszeniu ładunków oraz transporcie.
19 sierpnia 2020
Hyundai Rotem po raz kolejny zaprezentuje swoje produkty na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Targach Kielce.
18 sierpnia 2020
Działa już internetowa akredytacja prasowa na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2020 r. Wydarzenie odbędzie się od 8 do 10 września.
11 sierpnia 2020
Na stronie www Targów Kielce działa już wirtualna rejestracja dla zwiedzających. Jak co roku, kielecki ośrodek zachęca do tego, sprawniejszego sposobu potwierdzenia swojej obecności na wydarzeniu.
07 sierpnia 2020
Po raz kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce uzyskał wsparcie wyjątkowego patrona.
30 lipca 2020
Przygotowania do tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wkraczają na ostatnią prostą. Targi Kielce staną się centrum światowego przemysłu obronnego od 8 do 10 września.
29 lipca 2020
Każdego roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce służbę pełni kilkuset żołnierzy. Przygotowanie Wystawy Sił Zbrojnych traktowane jest jako zadanie bojowe i jako takie wymaga rekonesansu. Podczas tegorocznego spotkania głównym tematem było bezpieczeństwo wydarzenia targowego w czasie pandemii COVID-19.
23 lipca 2020
"Pozycja MSPO w branży zbrojeniowej nie tylko w Europie, ale i na świecie jest niepodważalna, co szczególnie w roku bieżącym i wycofaniu się innych państw z organizacji podobnych wystaw, może paradoksalnie stanowić dodatni impuls dla kieleckiego Salonu" – czytamy w piśmie Biura Bezpieczeństwa Narodowego skierowanym do prezydenta Bogdana Wenty.
17 lipca 2020
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 28 lat odwiedzają znani i znaczący politycy z różnych opcji politycznych.
16 lipca 2020
W kieleckim ośrodku spotkali się: przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej, PGZ-u oraz Targów Kielce.
10 lipca 2020
Oświadczenie Zarządu Targów Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 8 do 10 września 2020
09 lipca 2020
- Jeżeli tylko dojdą do skutku targi zbrojeniowe w Kielcach to oczywiście Polska Grupa Zbrojeniowa zaangażuje się w to przedsięwzięcie – powiedział podczas czwartkowej (09.07.) wizyty w skarżyskim Mesko Premier Mateusz Morawiecki.
08 lipca 2020
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w 2019 r. MBDA ogłosiło, że MESKO stało się częścią globalnego łańcucha dostaw zarówno dla rakiet CAMM, jak i dla Brimstone.
25 czerwca 2020
Prezydent Kielc Bogdan Wenta, tuż po powrocie z kwarantanny, zwrócił się z prośbą do Premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie w sprawie uczestnictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
27 marca 2020
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego we wrześniu 2019 polski rząd wystosował zapytanie LOR odnoście zakupu zestawów Javelin.
20 marca 2020
Trwa plebiscyt Gazety Wyborczej „Supermiasta”. Plebiscyt został zorganizowany z okazji 30-lecia pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Dzięki dziennikarzom Gazety dowiadujemy się z czego poszczególne miasta mogą być dumne – w Kielcach jest to z pewnością ośrodek targowy.
19 marca 2020
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to tak, jak pozostałe wydarzenia targowe miejsce biznesowych spotkań. Często jednak dzięki Targom Kielce można poznać ciekawych ludzi, o niesamowitych życiorysach. Takim człowiekiem był gość honorowy MSPO 2019 - pułkownik Alfred Merrill Worden.
16 marca 2020
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce to razem z paryskimi EURSATORY i londyńskim DSEI jedna z trzech najważniejszych wystaw branży w Europie. Nic dziwnego, że zaistnienie podczas tego wydarzenia jest istotne dla wielkich światowych graczy oraz dla krajów wiodących prym w wojskowych dostawach.
27 stycznia 2020

Ponad 49 mld zł na wydatki obronne zakłada projekt polskiego budżetu na rok 2020. Stanowi to 2,1 proc. PKB. Udział ten wynika z ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych zakładającej stopniowy wzrost wydatków obronnych do 2,5 proc. w roku 2030.

17 września 2019
Udział przedstawicieli Targów Kielce w DEFENCE & SECURITY EQUIPMENT INTERNATIONAL rozpoczyna przygotowania do Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2020.
09 września 2019
20. Jubileuszowa Wystawa Sił Zbrojnych, amerykańskie czołgi i śmigłowce, pokazy dynamiczne i darmowa grochówka - to wszystko oferował zwiedzającym Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
05 września 2019
Ostatniego dnia Salonu Obronnego w Targach Kielce, 6 września, podczas uroczystej gali wręczono nagrody Defender oraz wyróżnienia i nagrody specjalne MSPO i Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA
03 września 2019
Zwiedzający, którzy pojawili się trzeciego dnia na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego mieli okazję zobaczyć ciekawe pokazy przygotowane przez policję, straż pożarną oraz straż graniczną.
02 września 2019
W tym roku wyróżnienie trafiło do rąk Andrzeja Siekluckiego, prezesa firmy Egida IT Solutions

Reklama

Partnerzy i patronaty
Partner strategiczny:
Patronat medialny
Partnerzy medialni
8-10.09.2020
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy
8-10.09.2020