Zwiększ zasięg! ❱❱

Spotkania pełne wiedzy i branżowych nowości - targi Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami Ekotech za nami.

ekotech-online-2021

Targi Kielce znów stały się stolicą innowacyjności związanych z ochroną środowiska i gospodarką odpadami. A to wszystko za sprawą targów Ekotech, które tym razem odbyły się w wersji on-line. Choć wciąż brakuje nam bezpośrednich kontaktów, to choć przez chwilę mogliśmy poczuć się, jak na targach.

Targi Ekotech tradycyjnie odbywały się pod koniec lutego w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Wydarzenie dedykowane branży ochrony środowiska i gospodarowania odpadami, co roku przyciąga zwiedzających z całej Polski.

Niestety, z powodu pandemii tradycyjne wydanie targów musiało zostać odwołane. Jednak organizatorzy nie dali za wygraną i postawili na wirtualną odsłonę targów. Wydarzenie opierało się na trzech filarach: branżowych konferencjach, prezentacjach produktów oraz gali nagród Ekonowator.

Składowanie i odzysk odpadów – merytorycznie na Ekotech

Konferencje i seminaria przez lata stały się mocną stroną targów Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami, przyciągając na Ekotech licznych zwiedzających. Tym razem również postawiono na spotkania. Organizatorzy zaproponowali dwa panele, podczas których podniesiono m.in.  tematy transportu odpadów, składowania odpadów komunalnych, a także ich odzysku.

Wydarzenie rozpoczęła konferencja zorganizowana we współpracy z Eneris Surowce, która dotyczyła norm dla altan odpadowych. - Musimy sobie zdawać sprawę, że z jednej strony altany mówią o tym, co jest w prawie odpadowym, mówią o tym, że musimy mieć pięć pojemników itd.. Z drugiej strony mamy prawo budowlane, które daje bardzo ogólne wytyczne, jak budować altanę, jednak są to uwagi dotyczące odległości od okien i ciągów komunikacyjnych. – podkreśliła Magdalena Sułek - Domańska, która wprowadziła uczestników w tematykę spotkania.  - Zaczynamy mówić głośno o tym, że altany mogą być higieniczne, mogą dobrze komponować się w przestrzeni miejskiej – dodała Dyrektor ds. komunikacji Eneris Surowce.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele miast, w których nowoczesne rozwiązania składowania odpadów i budowy altan funkcjonują od dawna. W Strzegomiu oraz Katowicach urzędnicy miejscy zajęli się gospodarowaniem odpadami, organizując odpowiednią przestrzeń na odpady komunalne. Ważny głos w dyskusji zabrał także Wojciech Gwizdak z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, który podkreślił znaczenie projektowania altan m.in. pod kątem transportu odpadów i możliwości ich odbioru przez specjalistyczne samochody.    

ekotech-online-2021 Energia i odzysk odpadów

Gospodarka o obiegu zamkniętym i recykling odpadów to ważne tematy, które nie umknęły organizatorom tragów Ekotech on-line. Konferencja „Zamykamy obieg surowców – energia z odpadów” przyciągnęła przedstawicieli klastrów, uczelni wyższych oraz ekspertów prawa.

Moderatorem konferencji była Katarzyna Błachowicz z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Akademia Recyklingu, która podkreśliła rolę zamykania obiegu odpadów – Widzimy duży potencjał w możliwościach zagospodarowania odpadów, bioodpadów – mówiła na początku spotkania prowadząca wydarzenie.

Podczas wydarzenia więcej o pozyskiwaniu energii z bioodpadów – biogazowni opowiedział dr Jakub Pulka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. O biogospodarce cyrkularnej w kontekście kaskadowego wykorzystania biosurowców odpadowych, mówiła dr hab. inż. Danuta Ciechańska, wiceprezes zarządu ze Stowarzyszenia Klaster Biogospodarki. Ważnym aspektem w procesie energii, którą można pozyskać z odpadów są również nowe modele cyrkularne, o których szerzej podczas Ekotech on-line opowiedziała dr Magdalena Muradin z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Konferencje zakończyła mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk z ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, która przedstawiła potencjał RDF i jego niewykorzystanie w Polsce.

Nowości i nagrody podczas Ekotech

Podczas wirtualnych targów Ekotech nie zabrakło także prezentacji produktów, inwestycji ekologicznych i komunalnych, a także wyróżnień dla innowacyjnych rozwiązań.

Tegoroczną nagrodę Ekonowator otrzymały trzy firmy. Komisja konkursowa złożona z ekspertów wyróżniła m.in. firmę T-Master za System Indywidualnej segregacji odpadów, firmę HSM za belownicę pionową HSM V-Press 860E oraz firmę Bergmann Polska za Roll-Packet RP7700-E (wersja z napędem elektrycznym).

Na wyróżnienie komisji zasłużył także Program Altankowy firmy Energis Surowce. Komisja podkreśliła innowacyjność programu, który wnosi wiele dobrego dla organizacji selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie mieszkaniowej. 

Na kolejne, tym razem tradycyjne spotkanie targi Ekotech zapraszają w lutym 2022 r.

  ekotech-zapisz-sie-na-newsletter
  ekotech-folder-targowy
  ekotech-salon-versus-virus
  ekotech-raport


Aktualności
20 lipca 2021
W czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Eksperci podkreślają jednak, że ich likwidacja mogłaby być tańsza.
22 czerwca 2021
W kwietniu podczas wirtualnej edycji targów Ekotech słuchacze mieli okazję wziąć udział w konferencji dotyczącej norm dla altan śmietnikowych. Współorganizator spotkania – firma Eneris Surowce wraz z Izbą Architektów Rzeczypospolitej przygotowali poradnik, który zawiera szereg praktycznych wytycznych, w tym wzór na odpowiedni wymiar altany.
04 maja 2021
W czasie targów Ekotech on-line przyznano nagrody Ekonowator. Wyróżnienia trafiają do firm i instytucji, których nowatorskie podejście zmienia branżę komunalną. Kto, według komisji konkursowej, zasłużył na tegoroczne nagrody?
29 kwietnia 2021
Specjaliści z zakresu gospodarki odpadowej i recyklingu podczas konferencji „Zamykamy obiegi surowców – energia z Odpadów” rozmawiali o nowych rozwiązaniach opartych o m.in. energię pozyskiwaną z bioodpadów i nowe modele cyrkularne.
29 kwietnia 2021
Konferencja "Norma dla Altan Odpadowych. zróbmy w końcu porządek" w toku. Organizatorem spotkania jest firma Eneris Surowce
29 kwietnia 2021
Wyjątkowa, internetowa edycja Targów Ochrony Środowiska i Gospodarkami Odpadami EKOTECH rozpoczęta.
27 kwietnia 2021
W ofercie firmy znajduje się m.in. produkcja, serwis, modernizacje i montaż instalacji do recyklingu odpadów
27 kwietnia 2021
Polska Ekologia, zajmuje się wymianą informacji w dziedzinie ochrony środowiska oraz edukacją ekologiczną.
27 kwietnia 2021
Firma specjalizuje się w projektach badawczo-rozwojowych, na podstawie których tworzy narzędzia IT wspomagające gospodarkę odpadami.
26 kwietnia 2021
BERGMANN to firma z ponad 40-letnim doświadczeniem w budowie maszyn do gospodarki odpadami i lider innowacyjności
26 kwietnia 2021
Apriva powstała w 2010 roku jako przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w dostawie, montażu i uruchamianiu urządzeń do utrzymania czystości i gospodarowania odpadami
26 kwietnia 2021
AK NOVA jest polską firmą inżynieryjną zajmującą się doradztwem, projektowaniem i wykonawstwem robót w sektorze gospodarki odpadami
26 kwietnia 2021
W ramach projektu realizowanego przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu odbywają się m.in. szkolenia i webinary z zakresu gospodarki odpadami i recyklingu
22 kwietnia 2021
ENERIS jest największą polską firmą w branży komunalnej, od lat związana z Międzynarodowymi Targami Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Przedsiębiorstwo od ponad sześciu lat realizuje działania z zakresu transportu odpadów, ale także składowania i recyklingu śmieci.
22 kwietnia 2021
System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master to autorskie rozwiązanie polskiej spółki technologicznej
19 kwietnia 2021
Firma HSM Polska to długoletni wystawca targów Ekotech. Co roku podczas wystawy przedsiębiorstwo prezentowało nowości, a premierowe produkty brały udział w konkursie o medal Tragów Kielce. Mimo, że pandemia psuje szyki organizatorom wydarzeń, to Ekotech On-line daje możliwość udziału w konkursie Ekonowator.
15 kwietnia 2021
Targi Ochrony Środowiska i gospodarowania odpadami Ekotech uzyskały wsparcie NFOŚiGW. Wydarzenie, które od ponad 20 lat gromadzi branżowych specjalistów w tym roku odbędzie się wyjątkowo w formie wirtualnej.
12 kwietnia 2021
„Zamykamy obiegi surowców – energia z odpadów” – to wydarzenie, na które zapraszają Targi Kielce, Klaster Gospodarki Odpadami oraz Akademia Recyklingu. Spotkanie odbędzie się w ramach Ekotech on-line.
29 marca 2021
Organizatorzy targów Ekotech on-line zapraszają na szkolenie dotyczące norm dla altan odpadowych. Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia.
29 marca 2021
Choć targi Ekotech nie mogą odbyć się w klasycznej formie to tradycji musi stać się zadość. Eko-Nowator – nagrody targów Ekotech zostaną przyznane także w tym roku!
16 marca 2021
Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy ponad 330 samorządów miejskich. Instytucja zdecydowała się wesprzeć działania organizatorów targów Ekotech.
28 stycznia 2021
Tylko 52 proc. Polaków potrafi właściwie segregować śmieci – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Symetria. Najwięcej problemów w przyporządkowaniu odpadów do właściwego pojemnika sprawiają im m.in. puszki dezodorantów, kartony po mleku czy żarówki. Powodem może być brak czytelnych oznaczeń na kontenerach.
26 stycznia 2021
Ścieki z fabryki produkującej ogórki są używane jako alternatywna metoda antypoślizowa. To rozwiązanie, które sprawdziło się już w Bawarii w Niemczech. Czy można je zastosować również w Polsce?
12 stycznia 2021
Przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach na polski rynek ponoszą najniższe w Unii opłaty recyklingowe. Powoduje to zapaść na rynku surowców wtórnych, czyniąc nieopłacalną selektywną zbiórkę odpadów. Zmiany ma przynieść system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).
17 grudnia 2020
Branża gospodarki komunalnej od lat spotyka się w Targach Kielce. Właściciele firm, przedstawiciele samorządów i włodarze miast cenią sobie atmosferę targów Ekotech. W przyszłym roku wydarzenie wyjątkowo odbędzie się między 28 a 29 kwietnia.
07 grudnia 2020
W połowie listopada Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Uchwalony projekt ustawy zawiera poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, które gminy będą zobowiązane osiągnąć w latach 2021-2035.
26 listopada 2020
23 listopada Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powoła przy resorcie zespół doradczy, który zajmie się gospodarką odpadami.
24 listopada 2020
Ministerstwo Klimatu oraz Główny Inspektor Sanitarny wskazało wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie zachorowań na chorobę COVID-19. Bezpieczeństwo osób pracujących w branży gospodarki odpadami jest bardzo ważne, dlatego zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi.
08 października 2020
Targi Ekotech zdobywają kolejnego partnera! Do grona instytucji wspierających wydarzenie dołącza Związek Gmin Wiejskich RP.
23 września 2020
Odbywające się w Targach Kielce Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH to miejsce, w którym przedstawiciele branży spotykają się z pracownikami administracji publicznej. Dlatego pozyskanie nowego partnera to doskonały krok, aby wydarzenie przyniosło jeszcze lepsze biznesowe skutki.
18 września 2020
Ostatnie miesiące pokazały, jak wielkie znaczenia ma i mieć będzie dbanie o bezpieczną, higieniczną przestrzeń wspólną. Organizatorzy targów EKOTECH dostrzegają organizatorzy targów EKOTECH, którzy rozszerzają zakres branżowy targów o maszyny czyszczące i odkażające powierzchnie.
01 września 2020
Pragniemy Was ostrzec przed fałszywymi przesyłkami listownymi z prośbą o potwierdzenie swoich danych. Listy opatrzone są nazwą jednego z naszych wydarzeń targowych – EKOTECH, a ich nadawcą jest firma INTERNATIONAL FAIRS DIRECTORY29.04.2021
Godziny otwarcia
 • 29 IV 2021
  10:00 - 15:00
  29.04.2021
  Godziny otwarcia
  • 29 IV 2021
   10:00 - 15:00