Skalowanie biznesu i ekspansja na nowe rynki zagraniczne, to naturalny krok na drodze rozwoju przedsiębiorstwa. W sytuacji ogólnoświatowego kryzysu związanego z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19, wiele krajów zmaga się z zakłóceniami w łańcuchach dostaw podstawowych produktów spożywczych oraz produktów pierwszej potrzeby. Okres niedoborów na rynku stanowi okazję dla polskich producentów i dostawców,  do wejścia na międzynarodowy rynek oraz podjęcia współpracy.

 


 

Rusza eksport do ZEA – mięso drobiowe, wołowe, baranie i kozie

Pandemia COVID-19 oznacza poważny wstrząs dla gospodarki światowej i unijnej , a jej skutki społeczno-ekonomiczne będą bardzo dotkliwe. Mimo szybkiej i kompleksowej reakcji na poziomie unijnym i krajowym gospodarka UE odnotuje w tym roku recesję na historyczną skalę. Komisja Europejska opublikowała prognozę z wiosny 2020. Według tych szacunków, PKB Polski skurczy się w 2020 r o 4,3 proc.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rusza-eksport-do-zea--mieso-drobiowe-wolowe-baranie-i-kozie

 

Możliwości eksportowe – informacje z Ambasad RP za granicą

 

MALEZJA

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kuala Lumpur informuje, że malezyjska firma Shyan Trading
( M) Sdn. Bhd. Zgłasza zainteresowanie importem z Polski produktów bio ( „organic) . Oferta nie dotyczy produktów mrożonych i chłodzonych) Kontakt z dystrybutorem może być nawiązany przez polskich producentów żywności ekologicznej pod adresem : jeremy.ng@shynatrading.com Informacji w sprawie udziela Ambasada RP w Kuala Lumpur ( janjakub.uzieblo@msz.gov.pl)

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/malezja

 

GRECJA

Ambasada RP a Atenach , w ramach monitorowania zaopatrzenia rynku greckiego w żywność, nawiązała kontakty z organizacjami z otoczenia biznesu, promując współpracę z polskimi eksporterami, ze szczególnym uwzględnieniem sektora rolno-spożywczego.

Członkowie poniższych organizacji posiadają już ugruntowane kontakty biznesowe z Polską, która jest znanym i cenionym eksporterem produktów rolno-spożywczych, oraz są otwarci na dalszą współpracę z polskimi eksporterami.

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/grecja

 

WĘGRY

Ambasada RP na Węgrzech,  w ramach monitorowania zaopatrzenia rynku węgierskiego w żywność, poinformowała, że  zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Budapeszcie dysponuje informacjami odnośnie węgierskich firm zainteresowanych kupnem artykułów spożywczych.

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wegry

 

BUŁGARIA

Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sofii, w ramach monitorowania zaopatrzenia rynku bułgarskiego w żywność, otrzymuje zgłoszenia od firm bułgarskich z aktualnym zapotrzebowaniem na tym rynku. Dystrybutorzy produktów spożywczych i sieci handlowe wyrażają zainteresowanie nawiązaniem kontaktów z dostawcami z Polski.

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/bulgaria

 


 

Zapraszamy do zapoznania się z Kurierem Biura Współpracy z Zagranicą nr 31-1/2020.

 


 

Singapur pilnie poszukuje dodatkowych źródeł dostaw na poniższe produkty:

 

       1) żywności, w tym:

jabłka Produktów świeżych (dla wypełnienia luki w produktach importowanych z Australii):

 • nabiał (mleko, jogurty, sery, masło, śmietana)
 • warzywa (np. brokuły, papryka, sałaty)

 

Produktów mrożonych

 • warzywa mrożone
 • gotowe dania mrożone (np. pizza)
 • owoce morza

 

Produktów suchych

 • makarony
 • warzywa w konserwach
 • sosy do spaghetti / dań gotowych

 

       2) Produktów codziennego użytku, w tym:

 • papier toaletowy
 • mydło, płyny do kąpieli, szampony
 • chusteczki higieniczne

 

Jeśli są Państwo zainteresowani eksportem na rynek singapurski, prosimy o przesyłanie ofert na adres bwzz@kig.pl oraz singapur.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

Zostaną one za pośrednictwem agencji Enterprise SG do lokalnych importerów i detalistów.