Do rozpoczęcia wydarzenia pozostało:

III Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH

hort-technika HORTI-TECH2016: Wielu ekspertów i wiedza o sadownictwie i ogrodnictwie 

Sto firm branży sadowniczej i sto procent najświeższej wiedzy o przyszłych sezonach dla producentów owoców i warzyw. Tak można w skrócie podsumować Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH, które odbyły się 18-19 listopada w Targach Kielce.

Oprócz wystawców z Polski, w targach udział wzięły także firmy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.  Pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydarzenie wystawienniczo-edukacyjne, z dwiema ważnymi konferencjami: odmianową i sadowniczo-warzywnicza cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nowa formuła targów HORTI-TECH 2016, przygotowana przez współorganizatorów - Targi Kielce i firmę Leaf Media z myślą o konkretnych potrzebach branży, sprawiła, że do Kielc przyjechali sadownicy, ogrodnicy z wielu rejonów kraju. Zarówno wystawa jak i liczne spotkania z ekspertami i konferencje cieszyły się dużą popularnością.

- Te targi są dobrym powodem, by zastanowić się nad kondycją polskiego sektora ogrodniczo-warzywnego - oceniał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podczas otwarcia konferencji– Dziś już nie tyle ważne jest stworzenie grupy producenckiej, ale współpraca pomiędzy grupami i wspólne prezentowanie na rynkach zagranicznych.


Od sadzonki po kombajn do zbiorów

Można było zapoznać się z najnowszymi maszynami uprawowymi i narzędziami używanymi w produkcji ogrodniczo-rolnej. Zaprezentowali się tacy znani na rynku rolnym gracze jak: Case, Orsi, Landini, Kisiel, Bury, New Holland, Lisicki, Weremczuk, Wodziński, Procam, Jagoda oraz wiele innych firm branży.

Ekspozycja objęła między innymi: opryskiwacze, kombajny, zamgławiacze, kosiarki. Prezentowano wszystko co potrzeba nie tylko w gospodarstwach sadowniczych skoncentrowanych na jabłkach czy śliwach. Można było również poznać sprzęt zapewniający komfort przy innych uprawach – wśród nowości pojawił się na przykład kombajn do zbioru borówki amerykańskiej czy porzeczki. Nie zabrakło na ekspozycji popularnych odmian i poszukiwanych odmian jabłek. Na stoiskach targowych zachęcano do zapoznania się z propozycjami  nowoczesnych środków ochrony roślin, były torfy i podłoża, ogrodnicze tunele i wiele produktów przydatnych w nowoczesnym gospodarstwie.

     

Konferencja o przyszłości branży sadowniczo-warzywniczej

Wiedza o przyszłych sezonach, szczególnie przydatna producentom okazała się największym atutem targów HORTI-TECH 2016. Dwa targowe dni wypełnione były ciekawymi prelekcjami o kondycji, kierunkach rozwoju, problemach branży. 

Mocnym punktem pierwszego dnia targów, 18 listopada, była Konferencja Sadowniczo-Warzywnicza, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Poruszała między innymi takie zagadnienia jak przyszłość grup producenckich czy rolnictwo w Unii Europejskiej w perspektywie do roku 2020. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci branży m.in.: Witold Boguta, przewodniczący Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, poseł Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników RP, europoseł regionu świętokrzyskiego Czesław Siekierski. Dyskutowano o eksporcie krajowych jabłek do Chin, o potrzebie organizowania się polskich producentów.

9. Konferencja Odmianowa

Niemniejszym zainteresowaniem, 19 listopada, cieszyła się 9. edycja Konferencji Odmianowej, która po raz pierwszy odbywała się w Kielcach. Wiele czasu poświęcono sprzedaży jabłek na dalekie rynki między innymi do: Maroka, Tunezji, Demokratycznej Republiki Konga, Mali, Liberii, Syrii, Wietnamu i Kuwejtu. Specjaliści z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach prezentowali nowe odmiany jabłoni. Poruszano tematykę również o uprawach śliwy i borówki wysokiej, której Polska jest jednym z czołowych producentów na świecie.

Podczas targów odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami instytucji rolniczych, oraz pierwszy w Polsce Konkurs Kalibracji Opryskiwaczy dla młodych rolników, do którego przystąpiło aż 12 drużyn ze szkół rolniczych. Najlepszy okazał się zespół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, w województwie świętokrzyskim. Drugiego dnia targi HORTI-TECH odwiedziła 50-osobowa grupa przedsiębiorców rolnych z Ukrainy.