Światowy format - goście specjalni

 

Łukasz Wójcik Warto wiedzieć, że szybownictwo to jedna z nielicznych dyscyplin sportowych w naszym kraju regularnie odnosi wielkie sukcesy. Polscy piloci jak Łukasz Wójcik, ale również Sebastian Kawa, Karol Staryszak czy Zbigniew Nieradka to ścisła światowa czołówka. Co roku panowie  zdobywają medale na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Zajmują także wysokie pozycje w rankingu pilotów szybowcowych FAI - Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Polska aktualnie jest w tym rankingu na trzecim miejscu.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> 

Yuriy Yakovlev Przygodę z konstruowaniem samolotów Yuriy Yakovlev rozpoczął jako siedemnastolatek, wygrywając stypendium na studia w Kujbyszewskim Instytucie Lotniczym (obecnie Samara). Już wtedy, w powiązaniu z Instytutem istniał (i dalej istnieje) Amatorski Klub Projektowo-Lotniczy nazwany Aeropract, którego został członkiem. W okresie swoich studiów aktywnie uczestniczył w budowie szybowca szkoleniowego i projektowaniu kompozytowego wodnosamolotu A-5. Następną konstrukcją, już jego własnego projektu, był w 1981 roku kompozytowy tandem oznaczony jako A-8. Obie te konstrukcje uznane zostały jako bardzo zaawansowane jak na projekty amatorskie i wygrywały liczne nagrody dla klubu.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> 

 

Jerzy Makuła Do grona gości specjalnych tegorocznej edycji Targów Lotnictwa Lekkiego dołączył Jerzy Makula. Siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, osiem razy był mistrzem świata w drużynie. Cztery razy indywidualnie stawał na drugim stopniu podium. Ma też w swoim dorobku trzy tytułu indywidualnego mistrza Europy. Został wyznaczony do tego, by przyprowadzić do Polski Dreamlinera. Polak jest jednym z czterech pierwszych europejskich pilotów, którzy zasiedli za sterami wielkiego Boeinga. 

CZYTAJ WIĘCEJ >>>