60676325a098df4ef130.jpg
Podczas targów RĘKODZIEŁO wystawcy pokażą nietuzinkowe dzieła charakterystyczne dla wielu regionów, biżuterię, ozdoby świąteczne i wiele innych pięknych elementów zdobniczych

Targi RĘKODZIEŁO już od 9 grudnia w Targach Kielce

13 listopada 2017
Już za cztery tygodnie w Targach Kielce odbędą się dwudniowe VI Ogólnopolskie Targi Rzemiosła Artystycznego RĘKODZIEŁO. Wystawcy pokażą nietuzinkowe dzieła charakterystyczne dla wielu regionów, biżuterię, ozdoby świąteczne i wiele innych pięknych elementów zdobniczych

Dla zwiedzających Targi REKODZIEŁO zostaną zorganizowane dwudniowe bezpłatne warsztaty. W Targach Kielce Dzieci będą mogły wykonać artystyczne ozdoby świąteczne i prezenty pod czujnym okiem rękodzielniczki, pani Joanny Wrońskiej. Spotkania odbędą się w trzech turach: 11:00-12:00, 13:00-14:00, 15:00-16:00. Dla młodzieży i dorosłych zostały przewidziane warsztaty z technik rzeźbiarskich pod kierunkiem rzeźbiarza, pana Krzysztofa Wesołowskiego, również w trzech turach: 10:00-11:00, 12:00-13:00, 14:00-15:00.

Dla najmłodszych organizatorzy zaplanowali spotkanie ze Świętym Mikołajem i jego pomocnikami.

Kogo spotkamy w Targach Kielce?

Joanna Wrońska – podróżniczka, rodowita kielczanka, zafascynowana kulturą ludową przez dziadków. Jak sama o sobie mówi, jest „pasjonatką rękodzieła”. Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Egzamin czeladniczy zdała w Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie oraz mistrzowski z haftu. Wykładowca rękodzieła na Uniwersytecie III Wieku.

U podnóża Bieszczad poznała techniki starego rzemiosła: tkactwo, haft, wiklinę, rzeźbę, a także pisanie ikon. Od ponad 23 lat jest związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce” działającym w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, odpowiada za kostiumy sceniczne. Sama uwielbia nosić stroje ludowe. Wykonuje magiczne i obrzędowe laleczki słowiańskie, o których pamięć zachowała się tylko na Białorusi i Ukrainie. Podróżniczka, ziarnuszka czy żadanica to tylko kilka rodzajów lalek, każda była wręczana na inną okoliczność.

Pani Joanna najbardziej lubi pracę z najmłodszymi, z którymi wykonuje lalki użytkowe. Mają sprawiać przyjemność i dawać radość twórczą.

Krzysztof Jan Wesołowski – pedagog urodzony w Tumlinie koło Kielc. Absolwent podstaw rysunku w Szkole Rzemiosł Budowlanych w Kielcach, Liceum Penitencjarnego w Warszawie oraz Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Warszawskim.

Od najmłodszych lat uczestniczył w życiu artystycznym. Do 8. roku życia pozostał pod silnym wpływem działalności rzeźbiarskiej ojca. Zainspirowany na swej drodze twórczej przez członków rodziny studiujących na Akademii Sztuk Plastycznych i architekturze w Politechnice we Wrocławiu.

Przebywał przez kilka lat we Włoszech, co istotnie wpłynęło na jego postrzeganie rzeźbiarstwa. Pierwsza rzeźby powstały w 1991 roku.

Należy do Lokalnej Grupy Działania "Dorzecze Bobrzy" w Miedzianej Górze oraz Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich w Kielcach.

 

Zapisy na warsztaty - u Pani Eweliny Matys, tel. 41 36 51 211, kom. 606 610 073; e-mail: matys.ewelina@targikielce.pl.

(MA)