34295955a12ed7addd83.jpg
Do ostatnich chwil trwają w Teatrze Polskim w Warszawie próby do Gali Jubileuszowej Targów Kielce.

Gala Jubileuszowa Targów Kielce w Teatrze Polskim w Warszawie! Świętujemy 25 lat!

17 listopada 2017
Fragmenty spektaklu „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca, gitarowy występ Piotra Resteckiego i chóru kameralnego „Fermata” – tacy kieleccy artyści uświetnią galę z okazji 25-lecia.

Internetowaą relację na żywo można oglądać tutaj:  https://player.liveu.pl/78f87146fa9970ca9182fedcbc0dbdc9

Zaintersowani historią kieleckiego ośrodka, możliwościami i ciekawymi wydarzeniami, które mają miejsce w Targach Kielce, mogą znaleźć wiele informacji w Serwisie Specjalnym poświęconym Jublileuszowi 25-lecia Targów Kielce - może zajrzeć tutaj: https://plus.echodnia.eu/swietokrzy…/w/25_lat_targow_kielce/

 

Miejsce ważnych spotkań w ważnym ćwierćwieczu...

Kiedy w 1992 roku rodziło się Centrum Targowe Kielce będące początkiem 25-letniej historii Targów Kielce świat łapał oddech zmian. Krystalizował się nowy polityczny kształt Starego Kontynentu. 

W takim klimacie, w 1992 roku rodziły się Targi. Rok później w dawnych halach magazynowych Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego (WPHW) przy ul. Zakładowej w Kielcach zorganizowano Pierwszy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który w ciągu ćwierćwiecza stał się flagowym wydarzeniem Targów Kielce wpisanym w gospodarczy krajobraz nie tylko miasta i regionu, ale także całego kraju i tej części świata.

 Początki, jak zawsze, nie były łatwe. Potrzebna była inspiracja, a ta znalazła się w mieście Herning w Danii. Ówczesnego prezydenta Kielc Roberta Rzepkę zachwycił tamtejszy ośrodek targowy i jego rola dla miasta. ­

- Postanowił zaryzykować podobne przedsięwzięcie w Kielcach. Bardzo pomógł wojewoda świętokrzyski Józef Płoskonka, przekazując tereny, hale i biurowiec po WPHW. Wybudowano również w niewyobrażalnie szybkim tempie, bo w ciągu 3 miesięcy, nową drogę dojazdową do terenów targowych. I tak to się zaczęło – wspomina po latach narodziny CTK obecny prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Ważne stało się także włączenie w organizację kieleckiej spółki Exbud SA – jednej z pierwszych w Polsce notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, która swoją obecnością zaimportowała do powstającego przedsięwzięcia nowoczesne modele zarządzania biznesem.

Tak właśnie narodziło się Centrum Targowe Kielce, będące wówczas spółką skarbu państwa i miejskiego samorządu. Na jej czele stanęli wówczas prezes Andrzej Piasecki, który pełnił tę funkcję społecznie oraz wiceprezes Daniel Kunz. Na początku działalności CTK spółka zatrudniała 25 osób. - W magazynach adaptowanych na hale targowe, podczas pierwszego MSPO, we wrześniu 1993 roku zaprezentowało się 85 firm z 5 krajów, w tym odległego RPA. Wtedy nawet wydaliśmy katalog firm przemysłu obronnego, czego nie zrobił nikt dotąd. Jak na raczkujące targi wiele udało się osiągnąć – mówi prezes dr Andrzej Mochoń, który wówczas był szefem Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju i Promocji Regionu SA. Po 25 latach o tamtym wydarzeniu mówi, że była to – prawdziwa targowa partyzantka. I choć dziś, bogatsi w doświadczenia możemy w ten sposób postrzegać pierwszą edycję wydarzenia, trzeba przyznać, że zakończyła się ona sukcesem. O wydarzeniu w mało znanych wówczas na gospodarczej mapie świata Kielcach napisało nawet Financial Times.

 Po dwudziestu pięciu latach śmiało możemy powiedzieć, że od tego czasu MSPO stało się rzeczywiście miejscem ważnych spotkań z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego w mieście o przeszło stuletniej legionowej tradycji. To powód do dumy kielczan ale i ogromne zobowiązanie dla wszystkich ludzi związanych z kieleckim ośrodkiem targowym.  Zresztą Targi Kielce rosły razem z MSPO. Dziś wielu ważnych polityków występując w nowoczesnych wnętrzach centrum kongresowego wspomina czasy gdy otwarcie imprezy odbywało się na zewnątrz, na terenach przed halami wystawienniczymi.

 

Pełniący od 15 lat urząd prezydenta Kielc Wojciech Lubawski uważa decyzję o stworzeniu w mieście Centrum Targowego za „jedną z absolutnie kluczowych inwestycji dla rozwoju gospodarczego Kielc i regionu”  - Decyzja ta konsekwentnie była i jest realizowana przez kolejne władze zarządzające miastem – przypomniał

 

W 1996 roku, CTK niemal podwoiło liczbę pracowników. Wówczas prezesem po praz pierwszy został obecny sternik Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. - Wówczas wciąż zajmowaliśmy tylko jedno piętro w dużym, przestarzałym biurowcu. W piwnicy stale było 5 centymetrów wody, a zimą siedziałem w gabinecie przy biurku w płaszczu, bo stolarka okienna była nieszczelna i straszliwie wiało. Wszystko się już zmieniło, ale to zasługa wielu osób, których nie sposób wymienić. Uważam, że wszyscy, jako drużyna, możemy mieć satysfakcję – wspomina po latach.

 

Zanim jednak Targi Kielce, przeobraziły się w potężny i nowoczesny ośrodek pokonały długą i trudną rolę. Na przełomie wieków spora część udziałów w spółce trafiła w ręce Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). Przez kilka lat, od marca 2000 roku, MTP miały decydujący głos na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Rozpad współpracy nastąpił w 2006 roku, gdy miasto Kielce odkupiło udziały. Doszło do tego po konflikcie w sprawie przeznaczenia zysków na rozbudowę targów.  - Współegzystencja z poznańskim ośrodkiem była ciekawym doświadczeniem, pokazała, że od nas też mogą się czegoś uczyć. Kolejnym kamieniem milowym w historii była jednak decyzja Miasta Kielce o wykupie udziałów od Poznania. 50 procent udziałów kosztowało wtedy miasto 24,5 miliona złotych. Dziś te 50 procent udziałów jest warte 100 milionów. To była ważna decyzja prezydenta, ale dzięki temu miasto obroniło ośrodek i umożliwiło rozwój Targów Kielce i miasta – powiedział dr Andrzej Mochoń, który właśnie w 2006 roku na nowo zasiadł w fotelu prezesa spółki. Należy nadmienić, że cztery lata wcześniej spółka przyjęła obecną nazwę – Targi Kielce.

 

Nie brakowało również trudnych momentów. W 2009 roku, w przededniu otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w halach „F” oraz „G” wybuchł pożar. - Stało się to w niedzielę rano, a targi MSPO miały się rozpocząć się w poniedziałek. Było naprawdę groźnie, ale trudną chwilę przekuliśmy w sukces – udało nam się wybudować zastępcze stoiska w innych halach i mimo przeciwności targi się odbyły. Stały się też impulsem do dalszej modernizacji ośrodka – mówi prezes dr Andrzej Mochoń. Zdjęcia płonących hal obiegły jednego dnia wszystkie informacyjne media. Te same, które dzień później odnotowały otwarcie kolejnego MSPO.  W ciągu doby udało się pokazać, że nawet w beznadziejnej sytuacji zespół nie poddaje się i jest w stanie wyjść na prostą.

 

Obecność Polski w Unii Europejskiej od 2004 roku oraz dostęp do funduszy z Brukseli otworzyły Targom drogę do dalszego rozwoju. Niezwykle ważnym momentem było pozyskanie finansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, co pozwoliło na modernizację infrastruktury, wybudowanie nowoczesnej hali E, Centrum Kongresowego, parkingu wielopoziomowego czy terminali wejściowych z elektronicznym systemem rejestracji zwiedzających. Te inwestycje pozwoliły nie tylko zmienić zewnętrzny wizerunek Targów ale również podnieść ich prestiż oraz funkcjonalność przestrzeni wystawienniczej. Górująca nad kompleksem wieża widokowo-konferencyjna widoczna ze zmodernizowanej trasy S7 i zlokalizowanego nieopodal węzła Kielce-Zachód stała się symbolem zmian i aspiracji ośrodka.

 

Targi Kielce zaznaczyły swoją obecność nie tylko w świecie biznesu. W latach 2009-2014 spółka była sponsorem tytularnym najlepszego w kraju i jednego z najlepszych w Europie klubu piłkarzy ręcznych Vive. W 2013 roku Vive Targi Kielce po rewelacyjnym sezonie dotarły do Final Four piłkarzy ręcznych zdobywając miano trzeciej drużyny na Starym Kontynencie. Wtedy nazwa targów w jednym momencie wymieniana była w telewizjach nadających w przeszło 150 krajach świata.

 

Spółka jest również mecenasem i organizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych. To właśnie tutaj od lat wręczana jest prestiżowa nagroda Papieskiej Rady Kultury - „Per Artem Ad Deum”. W Targach Kielce pojawiło się wiele znakomitych postaci. Gościliśmy tutaj m.in. Ennio Morricone oraz Wojciecha Kilara. 

 

W ciągu tych 25 lat, z poprzemysłowego krajobrazu północno-zachodniej części Kielc wyłonił się nowoczesny ośrodek ze świetną infrastrukturą znany na całym świecie. Z kilku imprez rocznie organizowanych na początku lat 90-tych kalendarz targowy urósł do wypełnionego 75 wystawami i 700 konferencjami terminarza, który przyciąga świat biznesu, nauki, dyplomacji, polityki, kultury, sztuki i sportu. Rocznie to ponad   248 tys. zwiedzających i gości z blisko 60 krajów, 7,6 tys. firm oraz 255  tys. m2 wynajętej powierzchni wystawienniczej.  Te liczby czynią Kielce  jednym z dwóch liderów targowych w Polsce. Dziś do spółki należy jedna trzecia udziału w polskim rynku targowym. Wśród organizatorów wystaw z Europy Środkowo – Wschodniej, kielecki ośrodek targowy znajduje się na drugiej pozycji pod względem liczby wystawców i wynajętej powierzchni, wyprzedzając HUNGEXPO Budapeszt, targi w czeskim Brnie czy Międzynarodowe Targi Kijów.

 

Jak podkreśla prezydent miasta Wojciech Lubawski - Sukces gospodarczy Targów Kielce przynosi duże korzyści wizerunkowe dla Miasta. Jesteśmy rozpoznawalnym marką targową na mapie Europy, ale dobrze znaną także w Chinach. Obecność ośrodka wystawienniczego i jego dynamiczny rozwój spowodowała, że szansę na sukces gospodarczy w Kielcach dostrzegły firmy z branż hotelarskiej, gastronomicznej, zabudowy stoisk i innych usług okołotargowych. Podmioty te prosperują dobrze. Dowodem na to jest powstanie klastra – izby gospodarczej „Grono Targowe Kielce” oraz wliczenie branży targowo-kongresowej do katalogu inteligentnych specjalizacji województwa świętokrzyskiego.

 

(KK)