Aktualności

01.10.2018

Czyste powietrze - rusza rządowy program!

Czyste Powietrze to jeden z priorytetowych programów rządu. Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców polskich miast do wymiany urządzeń wpływających na emisję zanieczyszczeń.

Kotły ekologiczne pomogą ograniczyć emisję zanieczyszczeń
Kotły ekologiczne pomogą ograniczyć emisję zanieczyszczeń

Dzięki wsparciu programu właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji budynków. Dotyczy to zarówno wymiany starych pieców grzewczych, niespełniających norm ekologicznych, jak i ocieplania budynków czy montażu pomp cieplnych.

Program priorytetowy koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych. Ich głównym celem jest redukcja emisji pyłów i gazów cieplarnianych, które znacznie przyczyniają się do pogorszenia stanu powietrza w Polsce. Działania są także korzystne dla domowych budżetów – nie tylko pozwalają zmniejszyć wydatki przeznaczane na ogrzewanie, ale znacząco wpływają na ilość używanej energii.

Program Czyste Powietrze to możliwość uzyskania refundacji wydatków przez właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego.

Czyste Powietrze to także program edukacyjny. Jego twórcy postawili na bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami. Podczas spotkań organizowanych w gminach edukatorzy będą podejmować trzy główne tematy.  Pierwszy dotyczy edukacji ekologicznej, smogu oraz skutkach wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie. Druga część ma charakter informacyjny  - urzędnicy informują o możliwości uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze. W trzeciej zaś uczestnicy dowiadują się, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu.

Na wszystkich którzy decydują się na ekologiczne zmiany w swoich domach czekają wystawcy targów Enex/ Enex Nowa Energia. Producenci pieców, pomp ciepła i solarów będą obecni w Targach Kielce już w lutym i posłużą swoją fachową poradą wszystkim zainteresowanym.

(MBr)


Polecane aktualności

Najbliższe wydarzenia

23-24 XI 2019
23-24 XI 2019
29-30 XI 2019
30 XI - 1 XII 2019
30 XI - 1 XII 2019
30 XI - 1 XII 2019
30 XI - 1 XII 2019
19-21 II 2020